Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3523 i 3641).


Poseł Jerzy Sądel:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu co do sprawozdania o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw wraz z projektami aktów wykonawczych (druki nr 3523 i 3641).

    Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Seveso III. Polska jako członek Unii Europejskiej jest obowiązana do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy Seveso III w terminie do 31 maja 2015 r., zgodnie z art. 31 ust. 1 tej dyrektywy. Dostosowanie regulacji krajowych do postanowień dyrektywy Seveso III nastąpi przez zmiany pięciu ustaw: ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.

    W ustawie Prawo ochrony środowiska doprecyzowano definicję właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzono definicję zakładów stwarzających zagrożenie wystąpieniem poważnej awarii przemysłowej. Ponadto ujęto ochronę środowiska w zagospodarowaniu przestrzennym i przy realizacji inwestycji, wprowadzono też pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii.

    Wprowadzono szereg pojęć dotyczących poważnych awarii. W ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska nastąpiły zmiany w zakresie zadań organów Inspekcji Ochrony Środowiska dotyczące poważnych awarii. Usunięto przepis dotyczący prowadzenia szkoleń dla administracji oraz podmiotów, których działalność może stanowić przyczynę powstania poważnej awarii. W ustawie o Państwowej Straży Pożarnej zmiana dotyczy dostosowania przepisów, które regulują zasady i tryb przeprowadzania kontroli zakładów objętych przepisami w zakresie poważnych awarii przemysłowych wykonywanych przez właściwe organy Państwowej Straży Pożarnej. W ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza się konieczność uzgadniania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy z organami Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Pożarnej. Zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wynikają z konieczności zapewnienia odpowiedniego dostępu społeczeństwa do informacji na temat obowiązków w zakresie spraw poważnych awarii realizowanych zarówno przez prowadzących zakłady o dużym lub zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, jak i organy właściwe.

    Ze względu na istotę i zasadność wprowadzanych regulacji oraz ich bezpośredni związek z zapewnieniem bezpieczeństwa ludzi i ochrony środowiska klub Prawo i Sprawiedliwość bardzo poważnie rozważa poparcie projektu ustawy. Pilna potrzeba przyjęcia proponowanych przepisów wynika także z terminu transpozycji dyrektywy Seveso III, który został określony na dzień 31 maja. Dziwi tylko, dlaczego rząd PO-PSL tak późno przystępuje do uchwalenia tej ustawy. Termin minął 31 maja 2015 r. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jerzy Sądel - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw


158 wyświetleń

Zobacz także: