Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3522).


Poseł Romuald Garczewski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Chciałbym przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, druk nr 3522.

    Cele projektowanych zmian zostały już omówione przed przerwą. Chodziło o uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych. Celem tej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym jest także zamiar udoskonalenia obowiązującego prawa i ułatwienie adresatom tych przepisów ich stosowania.

    Zakres przewidywanej regulacji jest dość szeroki. Krótko wymienię niektóre zagadnienia. Obejmuje ona: dostosowanie przepisów ustawy do dyrektywy Rady 2013/61 Unii Europejskiej, która zmieniła status prawny Majotty; ograniczenie obowiązków informacyjnych podatników wobec organów podatkowych; zmiany w zakresie stosowania celnych procedur uproszczonych w stosunku do wyrobów akcyzowych; umożliwienie korzystania ze zwolnienia od akcyzy przysługującego zakładowi energochłonnemu przez podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub wyrobów gazowych w pierwszym roku ich działalności oraz podmioty, które już działają na rynku, ale uruchamiają nową instalację wykorzystującą wyroby węglowe lub gazowe; zmiany w zakresie regulacji dotyczących znaków akcyzy i wiele innych uproszczeń w sposobie stosowania zabezpieczeń akcyzowych; wprowadzenie regulacji odnoszących się do pośredniczących podmiotów tytoniowych, które przyczynią się do skutecznego zwalczania działalności przestępczej w zakresie obrotu suszem tytoniowym, w szczególności wprowadzenie obowiązku rejestracji oraz obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego; doprecyzowanie regulacji dotyczącej składania deklaracji podatkowych w zakresie wyrobów gazowych i energii elektrycznej. I z ciekawszych, które nie były poruszane, wymienię wprowadzenie regulacji umożliwiającej korektę ilości wyrobów gazowych podlegających zwolnieniu od akcyzy, określonej w umowie stanowiącej warunek ich zwolnienia od akcyzy.

    Ograniczenie obciążeń zmniejszy koszty dopełnienia procedur administracyjnych, a tym samym koszty wykonywanej działalności. Wśród korzystnych zmian, które doprowadzą do ograniczenia dokumentacji oraz zmniejszenia liczby procedur, należy wymienić też zniesienie odrębnego druku INF. Rozwiązania, których celem jest ograniczenie szarej strefy w obrocie suszem tytoniowym i wyrobami tytoniowymi, związane są ze zwiększeniem obciążeń w przypadku pośredniczących podmiotów tytoniowych, które dokonują obrotu suszem tytoniowym. Zwiększenie obciążeń związane jest z nałożeniem na pośredniczące podmioty tytoniowe obowiązku rejestracji i złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Przewidywane zmiany, w tym zmiany związane z wprowadzeniem regulacji w celu ograniczenia szarej strefy w obrocie suszem tytoniowym i wyrobami tytoniowymi, przyczynić się mają do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

    Jestem z terenu, gdzie jest dużo plantatorów tytoniu, i chciałbym zapytać, czy faktycznie tak się stanie. Bo duża część dotyczy regulacji nowych, które będą miały zasadniczy wpływ na sytuację całej branży. Przyjęcie tego w obecnej formie może doprowadzić do zasadniczych zmian, jeśli chodzi o strukturę rynku, jak również reguły rządzące tym sektorem.

    Jeśli chodzi o ograniczenie szarej strefy w obrocie suszem tytoniowym i likwidację ubytku dochodu z tytułu podatku akcyzowego, ma to być wyeliminowane przez ustanowienie zabezpieczeń składanych przez podmioty tytoniowe. Czy składanie wielomilionowych zabezpieczeń nie wyeliminuje zbyt wielu podmiotów, których nie będzie stać na takie obciążenie?

    Mam wątpliwości co do art. 20c w powiązaniu z art. 65 ust. 9b, że nie spełni właściwego, zakładanego celu. Niejasność zapisów, niejednoznaczność, zbyt rygorystyczne i niezrozumiałe wymogi dające swobodę stosowania przepisów oraz ich wykładni przez organy administracji poddają w wątpliwość zgodność tych przepisów z konstytucją. Zastanowić się również musimy, czy zaproponowany termin wejścia w życie tej ustawy nie jest za krótki.

    Mam nadzieję, że w toku procedowania nad tym projektem na posiedzeniach komisji ministerstwo ustosunkuje się do ryzyk związanych z jego zapisami, odniesie się do wątpliwości związanych z możliwością: upadku części tych małych przedsiębiorstw działających w branży tytoniowej, spadku cen suszu tytoniowego, zmniejszenia produkcji tytoniu w Polsce i zmniejszenia wpływów do budżetu ze względu na spadek produkcji i ceny.

    Czy zapisy ustawy zbytnio nie ingerują w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, zagwarantowaną konstytucyjnie wolność działalności gospodarczej? Czy przepisy nie uniemożliwiają podjęcia działalności gospodarczej polegającej na skupie suszu tytoniowego przez nowe podmioty?

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! (Dzwonek) Klub PSL prosi o dokonanie podczas prac w komisji wnikliwej analizy poruszanych aspektów. Jesteśmy za tym, żeby pracować nad tym dalej, ale mamy obawy. Obawiamy się, że nie będzie możliwe przywrócenie prawidłowo funkcjonującego rynku handlu suszem, który zostanie zdominowany przez zagraniczne koncerny, i polscy przedsiębiorcy zajmujący się skupem zbankrutują. Mamy obawy co do tego. Te negatywne skutki mogą mieć również wpływ na samorządy, na lokalne rynki pracy na tych ubogich terenach, gdzie jest dużo hodowców tytoniu. Mam nadzieję, że obawy te zostaną uwzględnione podczas prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw


56 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o administracji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Romuald Garczewski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy