Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Krzysztof Sońta:

    Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! To debata niezmiernie potrzebna, program również. Ale trzeba wskazać mankamenty, gdyż nie do końca zostały tu wyciągnięte odpowiednie wnioski i patrzenie na ten program jest niekompatybilne, bo z jednej strony jest to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa emocjonalnego, a z drugiej państwo przymuszacie dzieci 6-letnie do tego, aby wbrew woli rodziców chodziły do szkoły. Potem skorygowaliście to, uwzględniając opinie poradni psychologiczno-pedagogicznych, do których dzisiaj nie ma dostępu, bo jest kilkaset osób w kolejce, a liczba poradni nie została zwiększona, nie zostały zwiększone subwencje na poradnie, jest tam ta sama obsada. A bezpieczeństwo emocjonalne jest ważniejsze niż wszystkie inne rodzaje bezpieczeństwa. Tak więc ten program jest ułomny w tym zakresie, a państwo żyjecie w sprzeczności, z jednej strony chcecie mówić o bezpieczeństwie, a z drugiej nie zapewniacie bezpieczeństwa emocjonalnego dzieciom, postępujecie wbrew decyzjom rodzin, wbrew rodzicom chcecie za nich wychowywać dzieci, za nich podejmować decyzje i sadzać dziecko 6-letnie w pierwszej klasie. Jakie to jest bezpieczeństwo? Dziecko 6-letnie idzie do pierwszej klasy i w zespołach szkół razem z dzieckiem z pierwszej klasy gimnazjum chodzi na świetlicę, chodzi do stołówki szkolnej. Gdzie tu jest bezpieczeństwo? Pytanie...

    (Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar: Straszne, straszne.)

    Pani poseł, proszę nie zakrzykiwać rzeczywistości. To jest rzeczywistość szkoły. Mówi to pani nauczyciel z 25-letnim stażem, nie polityk, bo polityk to jest coś dodatkowego dla mnie. Jestem nauczycielem, obserwuję rzeczywistość.

    (Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar: My również.)

    Druga sprawa to inne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo monitoringu. Tutaj są zdania podzielone pośród nas, tak jak siedzimy na tej sali, czy ten monitoring powinien być, czy nie. Tam, gdzie jest, nie ma handlu narkotykami pod szkołami. Oczywiście mówię tylko o monitorowaniu okolicy szkoły i ciągów pieszych, niczego więcej, monitorowaniu tego, co jest wewnątrz szkoły. Tam, gdzie jest monitoring wewnątrz, nie ma przemocy na przerwach. Co przeszkadzało w ciągu ośmiu lat uchwalić to, uregulować ustawą funkcjonowanie monitoringu (Dzwonek) w szkołach. Przecież państwo od ośmiu lat rządzicie. Uzupełniajcie rozwiązania, ale nie na końcu kadencji.

    I już ostatnia kwestia, pani marszałek, ostatnie zdanie. Było 200 mln na program ˝Bezpieczna i przyjazna szkoła˝. Państwo nawet nie wykorzystaliście tych pieniędzy. Zmieniliście nazwę programu na inną: ˝Bezpieczna+˝, gdyż tamten program się nie sprawdził. Trzeba sobie powiedzieć prawdę. Dziękuję.



Poseł Krzysztof Sońta - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018 "Bezpieczna plus"


165 wyświetleń

Zobacz także: