Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3516).


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt zaprezentować w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość stanowisko klubu wobec projektu zawartego w druku nr 3516, który jest de facto nowelizacją aż ośmiu ustaw, głównie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy Prawo o notariacie, Kodeksu cywilnego, ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.

    Nowelizacja to wynik rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 lipca 2012 r., które weszło w życie, w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego. To rozporządzenie będzie stosowane w Polsce w sposób bezpośredni. Są jednak kwestie, które wymagają uregulowania i modyfikacji w aktualnym polskim prawie, przede wszystkim w stosunku do nowego instrumentu prawnego, jaki się pojawia, w postaci europejskiego poświadczenia spadkowego.

    W Kodeksie postępowania cywilnego zmiany dodane zostały w specjalnym nowym tytule VIIa w księdze czwartej w części Kodeksu postępowania cywilnego, która jest poświęcona międzynarodowemu postępowaniu cywilnemu. Przemawia za tym z jednej strony transgraniczny, a z drugiej strony w znacznym stopniu autonomiczny charakter tych postępowań, które nie mogą być klasyfikowane jako typowe postępowania rozpoznawcze. Pozostałe zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego mają zróżnicowany charakter i służą bezpośrednio i pośrednio jego skutecznemu stosowaniu.

    Zmiany w Prawie o notariacie, które są tutaj niezbędne, odnoszą się do trzech grup przepisów objętych projektem tej ustawy, których przedmiotem jest po pierwsze, ogólny tryb dokonywania czynności notarialnych, po drugie, sporządzenie aktów poświadczenia dziedziczenia, po trzecie, podejmowanie przez notariusza czynności dotyczących europejskiego poświadczenia spadkowego. Te zmiany w zakresie ogólnego trybu dokonania czynności mają na celu wyeliminowanie części wątpliwości, które obecnie powstają w związku ze stosowaniem przepisów regulujących ten tryb, albo wręcz usunięcie braków w obrębie tej regulacji, które obniżałyby sprawność lub efektywność działań podejmowanych przez notariuszy albo wprowadzały w tym zakresie stan niepewności. Zmiany w pozostałych ustawach wynikają z konieczności uregulowania, doprecyzowania opłat i kosztów oraz zaangażowania niektórych osób w proces ustalenia spadkobrania. Nowelizacja jest przewidziana jako dość pilna, bo ma wejść w życie już 17 sierpnia br., a wiele szczegółowych, technicznych rozwiązań, które ta nowelizacja wprowadzi, wręcz wymusza, powoduje konieczność pochylenia się nad nimi w czasie prac w odpowiedniej komisji.

    Dlatego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o skierowanie projektu nowelizacji do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Zbonikowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw


141 wyświetleń

Zobacz także: