Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.


Poseł Krzysztof Szczerski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Polityka zagraniczna. Bardzo przykro było słuchać tego, co mówił z tej trybuny pan poseł Halicki, dlatego że przekroczył on wszystkie normy obowiązujące w języku dyplomatycznym.

    Bardzo było przykro także słuchać tego, co mówił o polityce zagranicznej pan premier Tusk w swoim exposé, ponieważ jedyne, co miał do powiedzenia, to to, że będzie kontynuował dotychczasową linię polityki miękkiej ręki. Tymczasem wszyscy wiedzą, że wobec dzisiejszych międzynarodowych turbulencji, nowej hierarchii potęg każde odpowiedzialne państwo modyfikuje swoje strategie międzynarodowe i tworzy nowe plany polityczne. Pan premier stwierdził, że jedyne, co ma do powiedzenia, to to, że chce działać dalej tak jak do tej pory.

    Między PiS i Platformą jest całkowita różnica w ocenie polityki zagranicznej i w priorytetach, stoimy tu na antypodach. Platforma napisała w swoim programie wyborczym, że chce polską politykę zagraniczną realizować za pośrednictwem Unii Europejskiej. My uważamy, że polską politykę zagraniczną powinno realizować polskie państwo wyposażone w sprawną, nowoczesną, kompetentną, cieszącą się prestiżem dyplomację.

    Rząd w czasie swojej pierwszej kadencji uznał, że nie jest istotne, by Polacy nosili błękitne hełmy ONZ, pomagali stabilizować Bliski Wschód, i wycofał nasze wojska z błękitnych hełmów ONZ, że możemy dobrowolnie zrezygnować z miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - to jest pierwszy taki wypadek w historii, że państwo samo zrezygnowało z miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - że możemy nie zasiadać w grupie G20, że możemy likwidować placówki dyplomatyczne w różnych częściach świata. My uważamy, że Polska powinna być obecna i mieć silny głos i w ONZ, i w globalnych strukturach gospodarczych, i w kluczowych miejscach na mapie świata.

    Pan premier uznał z tej trybuny, że domaganie się prawdy i odpowiedzialności od naszych zagranicznych partnerów to nawoływanie do wojny. A my uważamy, że honor i szacunek do samych siebie, ale także do innych państw, nawet tych silnych, wymaga domagania się prawdy i szczerej realistycznej oceny zarówno dzisiejszych działań, jak i wydarzeń sprzed 71 lat w Katyniu i sprzed 1,5 roku, z 10 kwietnia 2010 r.

    Pan premier uważa, że jak ktoś mu powie, że świat jest bezpieczny i nie ma się o co martwić, to to wystarczy. A my uważamy, że świat jest dynamiczny i nie zawsze spokojny, więc liczą się tylko twarde gwarancje bezpieczeństwa.

    Pan premier wreszcie uznał, że z troski o Polaków i Polonię można uczynić oręż wyborczy, jeśli dotyczy to krajów, które są od nas potencjalnie słabsze. O sytuacji naszych rodaków w krajach silniejszych rząd nie tylko milczał, ale nawet nie zareagował na import z nich bojówkarzy, którzy zakłócali nasze narodowe święto.

    My uważamy, że troska o Polskę, Polaków i Polonię nie powinna być zróżnicowana. Wszędzie Polacy powinni posiadać należne im prawa i państwo polskie powinno o nich dbać. A za działanie band ich obywateli należą się wyjaśnienia i przeprosiny ze strony partnerów.

    W sprawach europejskich natomiast problem jest dużo bardziej skomplikowany. Powiem tylko jedną ważną rzecz na koniec. W sprawach Unii Europejskiej zdecydowanie żądamy od rządu Rzeczypospolitej, od pana premiera osobiście, deklaracji, że nie zgodzi się na to i nie podpisze (Dzwonek) żadnej decyzji unijnej, która przeniesie na poziom ponadnarodowy suwerenne kompetencje narodu polskiego i suwerenne kompetencje tego parlamentu, zwłaszcza w zakresie budżetowym, w zakresie kształtowania ładu gospodarczego i społecznego Polski, bez uprzedniej zgody konstytucyjnej większości Sejmu lub referendum, że pan premier Tusk nie będzie eurotyranem, który będzie niszczył polską demokrację i polską wolność. Ona jest zbyt cenna. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Szczerski - Wystąpienie z dnia 18 listopada 2011 roku.


137 wyświetleń

Zobacz także: