Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Henryk Kmiecik:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W czasie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej i Gazowej zastanawialiśmy się nad opłacalnością pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Możemy wszędzie przeczytać, że Instytut Energetyki Odnawialnej dokonał analizy opłacalności inwestycji wykorzystujących poszczególne odnawialne źródła energii. Wnioski obalają mity.

    Okazuje się, że najdroższą energię pozyskuje się z wody i wód termalnych, drogo wypadają instalacje słoneczne, a wiatraki i biomasa dadzą tańszy prąd za 10 lat. Teraz najtańsza jest energia pozyskiwana ze spalania gazu wysypiskowego. Zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym wpływa na redukcję emisji CO2, a gaz składowiskowy to paliwo nieszkodliwe dla środowiska. Ilość CO2 emitowanego do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością CO2 pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy. Ogrzewanie za pomocą biomasy staje się opłacalne, bowiem ceny stają się konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie biomasy pozwala wreszcie zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady, a składowanie odpadów organicznych na wysypiskach śmieci jest powszechną metodą usuwania odpadów komunalnych i przemysłowych. Zdeponowany materiał organiczny podlega tam procesom rozkładu, które prowadzą do powstawania gazu składowiskowego. Gaz składowiskowy jest po prostu mieszanką gazów.Jej podstawowy składnik stanowi metan w ilości od 40 do 65%. Ponieważ metan jest też główną częścią gazu ziemnego, gaz składowiskowy również może być stosowany jako paliwo zamiast gazu ziemnego w kotłach gazowych i silnikach.

    Ocenia się, że udział metanu w powstawaniu efektu cieplarnianego jest bardzo wysoki, gdyż szacuje się, iż jego wpływ jest około 20-krotnie większy niż oddziaływanie podobnej ilości dwutlenku węgla. Pozyskiwanie gazu ze składowisk odpadów i jego wykorzystanie do celów energetycznych obniża emisję metanu do atmosfery, dzięki czemu zmniejsza się efekt cieplarniany. Gaz składowiskowy może być używany do celów energetycznych, co zmniejszyłoby spalanie paliw kopalnych, takich jak olej opałowy, węgiel kamienny czy gaz ziemny, bo zastąpiono by je paliwem neutralnym. Instalacje odgazowujące, które eksploatujemy na terenach składowisk odpadów w Polsce, są coraz częściej wykorzystywane do celów energetycznych. Jedną z firm, która buduje i eksploatuje takie instalacje, jest warszawska firma Neo Energy, która zajmuje się nie tylko farmami wiatrowymi, ale także takimi ekologicznymi instalacjami. Na nowoczesnych wysypiskach istnieje bowiem obowiązek instalacji systemów gromadzenia gazów, zbierających i niszczących metan wytwarzany naturalnie na wysypisku. Gaz ten jest spalany w tak zwanych świecach, a powinien być spalany w agregatach prądotwórczych o różnej mocy, dobieranej w zależności od ilości pozyskiwanego gazu.

    Warto zwrócić uwagę na drugie źródło pozyskania metanu do celów energetycznych. Źródłem tym są tysiące oczyszczalni ścieków. W każdej oczyszczalni w komorze fermentacyjnej powstają duże ilości metanu, który może być spalany w kotłach energetycznych, co pozwoliłoby pozyskać energię elektryczną i ciepło powstałe w wyniku spalania tego gazu.

    Władze dolnośląskiej Świdnicy zasługują na pochwałę za przykład dobrego wykorzystania metanu z komór fermentacyjnych. W Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji ten gaz jest wykorzystywany jako źródło energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby, co zmniejsza własne koszty eksploatacyjne. Obecnie władze Świdnicy planują modernizację tej instalacji, przez co mogą być samowystarczalne, jeśli chodzi o zaspokajanie własnych potrzeb energetycznych oczyszczalni ścieków.

    Ścieków w oczyszczalniach nigdy nam nie zabraknie, wystarczy więc uszczelnić komory fermentacyjne, zamontować zespoły energetyczne i niskim kosztem pozyskiwać energię elektryczną i cieplną, choćby na własne potrzeby, co dodatkowo wyeliminuje nieprzyjemne zapachy, które rozchodzą się wokół każdej oczyszczalni.

    Wykorzystanie gazu składowiskowego i z komór fermentacyjnych może pomóc Polsce w osiągnięciu wymogów Unii Europejskiej dotyczących procentowego udziału energii odnawialnej w całej energetyce oraz obniżeniu emisji CO2. Zresztą zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest jednym z najważniejszych kierunków polityki energetycznej Polski do 2030 r. Dziękuję.



Poseł Henryk Kmiecik - Oświadczenie z dnia 08 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97


108 wyświetleń

Zobacz także: