Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Małgorzata Gosiewska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 25 lipca 2014 r., podtrzymaną przez generalnego dyrektora ochrony środowiska 29 stycznia 2015 r., hodowla bizonów w Kurozwękach ma być stopniowo wygaszana. Wygaszanie hodowli to w praktyce sterylizacja dorosłych osobników oraz zabijanie przychodzących na świat młodych. Powód? Bizony w ocenie urzędników stwarzają zagrożenie dla będących pod ścisłą ochroną polskich żubrów.

    Zespół Pałacowy Kurozwęki to miejsce unikalne nie tylko w skali regionu świętokrzyskiego, przepięknie przywrócony do dawnej świetności pałac wraz z otoczeniem, koncerty i inne imprezy kulturalne, zabawy edukacyjne, atrakcje dla dorosłych i dla dzieci oraz coś, co w sposób szczególny wyróżnia to miejsce, czyli stado bizona amerykańskiego. Każdego roku to miejsce odwiedza ponad 100 tys. turystów. W sezonie letnim znajduje tu pracę ok. 100 osób z najbliższego rejonu ogarniętego przecież wysokim bezrobociem. Niestety, bezduszni i niekompetentni urzędnicy postanowili zniszczyć to miejsce, zniszczyć uczciwego przedsiębiorcę, ludzi pozbawić pracy, a region świętokrzyski - niezwykłej atrakcji turystycznej.

    Szanowni Państwo! Kurozwęki to typowy przykład podejścia urzędników koalicji rządzącej do polskiego przedsiębiorcy: nieustające kontrole różnych instytucji, utrudnianie działalności, wreszcie bezpodstawne cofanie wcześniej podjętych decyzji. Hodowla bizona od samego początku była legalna, uzyskała wszystkie niezbędne zgody bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych. Jest pod stałą kontrolą weterynaryjną, jest też prowadzona na terenie zamkniętym, co wyklucza możliwość przemieszczania się zwierząt. Urzędnicy podejmujący decyzję o wygaszeniu, czyli faktycznej likwidacji stada, nawet nie pofatygowali się, by na miejscu sprawdzić warunki prowadzenia tej hodowli. Nie interesują ich również koszty takiej decyzji, tak dla przedsiębiorcy, jak i dla regionu. A mówimy tu o przedsiębiorcy, który od wielu lat inwestuje w to miejsce i właśnie tu, w Polsce, płaci podatki.

    W dniu dzisiejszym z inicjatywy świętokrzyskich posłów PSL zadane zostało w tej sprawie pytanie do ministra środowiska. Bardzo się cieszę, że konferencją w Kurozwękach, wspólnie z panem posłem Bętkowskim, udało nam się zaktywizować miejscowy PSL w tak ważnej dla regionu sprawie. Szkoda, że obudzili się dopiero teraz, rok po decyzji regionalnej dyrekcji ochrony środowiska i pół roku po decyzji generalnego dyrektora. Zadali pytanie, ale odpowiedź na nie była w zasadzie zbieżna z uzasadnieniem wydanych już wcześniej decyzji i w pełni je podtrzymywała.

    Jaka jest więc skuteczność takich działań? Usłyszeliśmy od pani minister znowu o wędrówkach żubrów, możliwości krzyżowania się z bizonami, zagrożeniu czystości genetycznej oraz chorobach i pasożytach, którymi bizony mogłyby zarazić nasze żubry. Usłyszeliśmy też informacje o rzekomych ucieczkach bizonów. Stan faktyczny jest taki, że najbliższe żubry oddalone są od tego miejsca o kilkaset kilometrów. Nie wyobrażam sobie niezauważalnego przemarszu stada żubrów czy bizonów na takiej przestrzeni, to po pierwsze. Po drugie, w ciągu prawie 15-letniej hodowli w Kurozwękach żaden bizon nie uciekł poza obszar hodowli. Argument związany z możliwością zarażenia chorobami i pasożytami naszego żubra też nie znajduje uzasadnienia, gdyż według opinii ekspertów nie ma żadnych chorób bizonów, które nie byłyby typowe dla bydła żyjącego w Polsce.

    Szanowni Państwo! Dzisiejszym swoim wystąpieniem pani minister Katarzyna Kępka pozbawiła nas złudzeń co do ewentualnej zmiany tej szkodliwej decyzji. Jedyną szansą dla Kurozwęk jest nacisk społeczny. Ta szkodliwa dla Polski władza ugina się tylko w obliczu protestów i zainteresowania społecznego. Dlatego wszystkich, którym bliski jest region świętokrzyski, los ludzi, którym grozi utrata pracy, czy wreszcie życie mieszkających tam bizonów, namawiam serdecznie do podpisywania petycji w tej sprawie. Apeluję też do organizacji broniących praw zwierząt o aktywność w tej właśnie sprawie. Proszę też o zainteresowanie się tym organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Dzisiaj próbuje się doprowadzić do bankructwa przedsiębiorcę z Kurozwęk, a jutro kogo? Do wyborów zostało kilka miesięcy. Ile szkodliwych decyzji wydać jeszcze może ta władza? Szanowni państwo, ratujmy bizony! Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Gosiewska - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie.


734 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Małgorzata Gosiewska - Wystąpienie z dnia 26 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Gosiewska - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Informacja bieżąca w sprawie procedury przetargowej na dostawę...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Gosiewska - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Gosiewska - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Gosiewska - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy