Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Gabriela Masłowska:

    Panie Ministrze! Owszem, cieszy nas postęp dotyczący restrukturyzacji Kompanii Węglowej na Śląsku, ale uważamy, że nie może się to odbywać kosztem innych spółek tej branży. Tymczasem minister skarbu państwa, pozwalając jako właściciel na sprzedaż przez Kompanię Węglową po sztucznie zaniżonych cenach zapasów węgla, psuje rynek, zakłóca działanie pozostałych spółek węglowych, w tym spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA. Jest to jedna z najbardziej efektywnych pod względem kosztów wydobycia i inwestycji kopalnia. Jednak w związku z tą sytuacją napotyka poważne trudności, jeżeli chodzi o zbyt, i stoi przed decyzją, która właściwie została już podjęta, dotyczącą znacznej redukcji zatrudnienia. W tym najbiedniejszym regionie w całej Polsce kopalnia jest jednym z dwóch poważniejszych zakładów pracy. Dlaczego w ten sposób mamy karać najlepszą kopalnię za racjonalne działanie, za gospodarność?

    W związku z tym mam pytanie: W jaki sposób właściciel chroni interesy pozostałych spółek węglowych, takich jak kopalnia Bogdanka? Czy minister skarbu państwa zamierza zrekompensować straty, które poniosła kopalnia Bogdanka wskutek prowadzenia takiej polityki, a właściwie braku prowadzenia polityki, jeżeli chodzi o tę branżę, ten sektor węgla kamiennego? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Tam planuje się zwolnienia, skrócenie tygodnia pracy, wyhamowanie inwestycji. Jeżeli chodzi o zatrudnienie, uderza to oczywiście w rodziny, w region lubelski, o którym wspomniałam, który jest zaliczany do najbiedniejszych regionów w Europie. (Dzwonek) Jesteśmy po prostu przeciwni takim działaniom państwa.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Wojciech Kowalczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Lubelski Węgiel Bogdanka SA jest od 2009 r. spółką publiczną, a Skarb Państwa nie ma obecnie żadnego udziału, jeżeli chodzi o akcjonariat tej spółki. W związku z tym, Wysoki Sejmie, nie będę się wypowiadał na temat jej sytuacji. Informacje o swojej działalności spółka jako spółka giełdowa publikuje w raportach giełdowych, które są powszechnie dostępne.

    Utrzymanie konkurencyjnych warunków rynkowych jest bardzo istotnym warunkiem właściwego funkcjonowania gospodarki. W Polsce obowiązują przepisy określające zasady konkurencyjności, zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Działają także organy właściwe w sprawach dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów, które egzekwują ich przestrzeganie. W związku ze złożonym przez Lubelski Węgiel Bogdanka SA wnioskiem do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie stosowania przez Kompanię Węglową SA niedozwolonych praktyk rynkowych polegających na sprzedawaniu węgla kamiennego po zaniżonych cenach aktualnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Do czasu rozstrzygnięcia tego postępowania przez UOKiK nie powinniśmy mówić o niekonkurencyjnych praktykach dotyczących handlu węglem, ponieważ skierowany do urzędu wniosek zawiera jednostronną ocenę sytuacji przedstawianą przez spółkę działającą w tej samej branży, a także w tym samym segmencie rynku dostaw surowca do energetyki zawodowej.

    Należy podkreślić, że ze względu na utrzymującą się nadpodaż surowca i jego niskie ceny rynek węgla kamiennego jest obecnie bardzo trudny, co wpływa na pogorszenie sytuacji wszystkich spółek węglowych, nie tylko tych będących jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. W związku z tym przedsiębiorcy w konkurencyjnej rywalizacji w granicach obowiązującego prawa starają się zapewnić przedsiębiorstwom możliwie najwyższą rentowność i bezpiecznie przeprowadzić je przez okres kryzysu. Podejmują w związku z tym szereg działań ograniczających koszty, dostosowujących profil wydobycia do zapotrzebowania, szukają nowych rynków zbytu.

    Warunki geologiczno-górnicze występujące w górnośląskich złożach węgla, głębokość zalegania, zaburzenia tektoniczne, występujące zagrożenia naturalne, silnie zurbanizowana powierzchnia terenu powodują, że koszty eksploatacji w śląskich kopalniach są wyższe niż w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Z tego względu śląskie górnictwo, w tym Kompania Węglowa, dużo silniej odczuwa skutki kryzysu na rynku węgla. Spółka przy zmniejszonym popycie i wysokich kosztach produkcji została zmuszona do magazynowania węgla na zwałach, ograniczenia inwestycji oraz zmniejszania zatrudnienia. Inni producenci, nie mając takich ograniczeń, w znaczny sposób wpływających na koszty, mogli sprzedawać węgiel i rozwijać produkcję, niejako wykorzystując kłopoty konkurencji.

    Pogłębiający się kryzys, stały spadek cen węgla sprawił jednak, że dramatyczna sytuacja dotknęła wszystkich producentów w branży. Kompania Węglowa została zmuszona do podejmowania najdalej idących działań w celu utrzymania płynności finansowej, wykorzystując przy tym mechanizmy rynkowe.

    Zarządzanie płynnością finansową jest przedmiotem codziennych decyzji każdego zarządu. Sprzedaż węgla zalegającego już od jakiegoś czasu na zwałach jest normalnym działaniem, które zarząd tej spółki podjął w celu utrzymania płynności finansowej w tak trudnym okresie. Wszystkie transakcje, które spółka zawarła z kontrahentami, są rynkowe. Utrzymywanie cen na wysokim poziomie w przypadku braku płynności byłoby niedopuszczalne. Zawierając rynkowe transakcje na sprzedaż węgla, Zarząd Kompanii Węglowej kierował się odpowiedzialnością za firmę oraz troską o kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.

    Zapasy surowca leżące na zwałach tracą na wartości. Ich sprzedaż po cenach, które obowiązują w zawartych dużo wcześniej kontraktach, jest niemożliwa. W przypadku Kompanii Węglowej wycenę wartości zapasów wykonała profesjonalna firma doradcza. Ceny proponowane przez Kompanię Węglową mają uzasadnienie rynkowe. Są to ceny, które odbiorcy są w stanie zapłacić za węgiel w oferowanej jakości i sortymencie - mówimy o niskokalorycznych miałach. Z tego względu oferta została skierowana do dużych producentów energii, bynajmniej nie tylko do tych współpracujących z Lubelskim Węglem Bogdanka SA.

    Należy podkreślić, iż Kompania Węglowa SA konsekwentnie realizuje program naprawczy, którego tylko jednym z elementów jest aktywna polityka handlowa oraz sprzedaż części zapasów znajdujących się na zwałach.

    Dodatkowo - dzięki podejmowanym działaniom stabilizującym płynność finansową i przeprowadzaniu działań restrukturyzacyjnych w najistotniejszych obszarach funkcjonowania spółki, tj. zbyciu nierentownych kopalń, zwiększeniu efektywności czasu pracy, restrukturyzacji technicznej i organizacyjnej, poprawie parametrów jakościowych węgla - spółka ma szansę stać się silnym i konkurencyjnym podmiotem oraz wiarygodnym i stabilnym pracodawcą dla kilkudziesięciu tysięcy osób, co stanowi jeden z kluczowych elementów prowadzonego procesu restrukturyzacji. W przypadku braku takich działań konieczne byłoby ogłoszenie upadłości spółki, a taki scenariusz nie jest do zaakceptowania, bowiem jego efektem byłyby dramatyczne skutki społeczne i zachwianie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

    Jak wspomniałem na początku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obecnie analizuje problem cen sprzedaży węgla przez Kompanię Węglową. Dokładne rozpoznanie wszystkich aspektów tej sprawy pozwoli urzędowi na rzetelną ocenę sytuacji, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w wydanej opinii. Dziękuję bardzo.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krzysztof Michałkiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Oczywiście słyszeliśmy odpowiedź na temat sytuacji w Kompanii Węglowej, ale nas to nie interesowało. Interesowało nas to, czy Skarb Państwa, rząd polski ma całościową strategię, jeśli chodzi o branżę węglową, i czy w ramach bezpieczeństwa energetycznego pamięta o tym, że węgiel energetyczny jest elementem naszego bezpieczeństwa.

    Bogdanka produkuje węgiel energetyczny i oczywiście Skarb Państwa, wprowadzając ją na giełdę, kierował się konkretnymi celami, obiecywał pracownikom Bogdanki, że wprowadzenie na giełdę nie zakłóci w przyszłości rozwoju Bogdanki, wręcz odwrotnie, będzie szansą na nowe inwestycje i rozwój.

    Chcemy się dowiedzieć, czy miejsca pracy na Lubelszczyźnie są tak samo ważne jak miejsca pracy w innych regionach Polski i czy (Dzwonek) Skarb Państwa, rząd ma strategię rozwoju i utrzymania branży węglowej jako elementu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

    I jedno dodatkowe pytanie. Mówiło się o budowie nowych bloków energetycznych, także na Lubelszczyźnie. Czy Ministerstwo Skarbu Państwa posiada takie plany?


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Wojciech Kowalczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jeśli chodzi o dodatkowe pytanie pana posła, to chcę powiedzieć, że te inwestycje prowadzą spółki Skarbu Państwa. Zwrócimy się do nich z zapytaniem i odpowiem w formie pisemnej.

    Co do programów inwestycyjnych, to po prostu nie podam ich z pamięci.

    Jeżeli chodzi o strategię węglową, strategię energetyczną, to do 2050 r. węgiel kamienny na pewno będzie jednym z głównych paliw energetycznych i tak jak dzisiaj w prawie 97% wytwarzana przez nas energia elektryczna pochodzi z naszych własnych paliw, co de facto daje nam bardzo duże bezpieczeństwo energetyczne, tak węgiel przez następne dziesięciolecia będzie głównym paliwem energetycznym.

    Lubelski Węgiel Bogdanka jest bardzo efektywną albo nawet najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.

    Oczywiście zależy nam na każdym miejscu pracy i tymczasowe problemy nie powinny prowadzić do tego, by zniknął nam z oczu cel strategiczny, czyli nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również stworzenie jak największej ilości miejsc pracy w każdym regionie Polski. Dlatego z całą mocą chciałbym powiedzieć, i będę to powtarzał, że z węglem energetycznym mimo tych krótkoterminowych, jak uważam, trudności sytuacja powinna do końca roku ustabilizować się i przyszły rok już powinien dużo lepiej wyglądać w całym sektorze. Dziękuję. (Oklaski)



Gabriela Masłowska, Krzysztof Michałkiewicz, Beata Mazurek, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Kruk - pytanie z 24 czerwca 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Gabriela Masłowska, Krzysztof Michałkiewicz, Beata Mazurek, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Kruk - PiS w sprawie redukcji zatrudnienia w kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA i niekonkurencyjnych praktyk w handlu węglem


671 wyświetleń



Zobacz także:








Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przedsiębiorstwie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy