Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o:
- rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie,
- poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw,
- komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
(druki nr 2674, 2715, 3161 i 3318).


Poseł Grzegorz Schreiber:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Oczywiście dzisiejszy projekt ma na celu, jak już zostało powiedziane, doprecyzować przepisy obecnie obowiązującej ustawy o sporcie, doprecyzować zapisy, które dotyczą funkcjonowania polskich związków sportowych, finansowania obiektów Centralnego Ośrodka Sportu, przepisów antydopingowych, przepisów dotyczących sposobu finansowania przez samorząd terytorialny sportu czy wreszcie przepisów antykorupcyjnych.

    W kilku przypadkach z całą pewnością możemy powiedzieć o tym, że projekt ten wręcz usiłuje z większą bądź mniejszą skutecznością naprawić dość poważne, żeby nie powiedzieć bardzo poważne, błędy popełnione przez koalicję PO-PSL w trakcie uchwalania ustawy o sporcie w 2010 r., ale po kolei. Zdążę powiedzieć o jednej dobrej poprawce, o jednej złej i o tym naprawianiu karygodnego błędu, który znalazł się w projekcie ustawy o sporcie w 2010 r.

    Jeżeli chcemy powiedzieć o czymś, co jest dobre, to na pewno należy w tym miejscu przywołać umożliwienie finansowania obiektów Centralnego Ośrodka Sportu ze środków publicznych oraz zwolnienia ich z podatku od nieruchomości, co ma szczególne znaczenie, jeżeli weźmiemy pod uwagę trudności finansowe COS-ów i to, o czym mówił poseł sprawozdawca, jeżeli chodzi o zastosowanie możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości. Tym bardziej jestem w tym momencie zaskoczony faktem, iż pan przewodniczący, nie korzystając z żadnego upoważnienia komisji, twierdził, że zarekomendował - niby jako kto, jako przewodniczący komisji - jednemu z klubów poprawki dotyczące tych spraw, a ta poprawka, jak zrozumiałem z wypowiedzi posła PO, ma dotyczyć likwidacji tej zmiany, bodaj zmiany 9., która miałaby właśnie umożliwić zwolnienie COS-ów z podatku od nieruchomości. To jest oczywiście zmiana w złym kierunku. Mam nadzieję, że uda się jeszcze przekonać o konieczności wycofania tej zmiany, ewentualnie usłyszymy na posiedzeniu komisji jakiś jasny scenariusz, jak to ma być rozstrzygnięte, bo niestety ani z ust pana przewodniczącego, ani z ust składającego poprawki nie usłyszeliśmy na ten temat ani słowa.

    Trzeba wreszcie powiedzieć o tej złej poprawce. Jest to ta zmiana, która zmierza do pozbawienia statusu polskiego związku sportowego na podstawie braku przynależności do struktur międzynarodowych, na dodatek tylko przynależności do tych struktur, które są uznawane przez MKOl.

    Wysoka Izbo! Zmiana ta w sposób nadmierny ogranicza rozwój wielu dyscyplin sportu, odbiera wsparcie dla dyscyplin mało znanych lub dopiero rozpoczynających swoje działanie, a dodatkowo tworzy zupełnie kuriozalną sytuację - tak została ona niestety zapisana - w której minister polskiego rządu będzie wykonywał decyzje prywatnej organizacji międzynarodowej. To jest swoiste kuriozum. Dodatkowo betonuje ona liczbę polskich związków sportowych, gdyż po przyjęciu tych zmian już żaden polski związek sportowy nie będzie mógł powstać, ponieważ tą poprawką tworzycie państwo błędne koło. Błędne koło polega tu na tym, że do tego, aby uzyskać status polskiego związku sportowego, konieczna jest akredytacja międzynarodowej federacji sportowej, zaś międzynarodowa federacja sportowa przyjmie polski związek, akredytuje go wtedy, gdy będzie on polskim związkiem sportowym w pojęciu ustawy. Taki zapis przejściowy był kiedyś, funkcjonował kiedyś w polskim prawie sportowym - to była swojego rodzaju promesa, ona była wpisana w ustawie o kulturze fizycznej przed rokiem 2010, w tamtym prawodawstwie - i można było ewentualnie z tego skorzystać. (Dzwonek) Zapis, który tu państwo proponujecie, to jest całkowite zamknięcie, zabetonowanie liczby polskich związków sportowych.

    Panie marszałku, na koniec zmiana, która naprawia pewien oczywisty błąd, mówię o przywróceniu w ustawie instytucji Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu. To jest rzecz karygodna, że państwo w 2010 r. z tego zrezygnowaliście i Sejm nie przyjął rozdziału, nad którym debatowano, dotyczącego sporów w sporcie. Ten rozdział został całkowicie usunięty i w efekcie powstała sytuacja wielokroć krytykowana przez środowiska sportowe. Na szczęście to się pojawia, chociaż jeszcze nie do końca dobrze jest to regulowane, ale to, że trybunał arbitrażowy będzie mógł powstać, jest krokiem w dobrym kierunku.

    Nie znając państwa poprawek, które przedstawiacie, dotyczących kwestii usunięcia zwolnienia z podatku COS-ów, niestety uzależniam stanowisko mojego klubu od ich treści, bo musimy się z nimi zapoznać, od wyniku głosowania nad tymi poprawkami. A ze swojej strony chciałbym doprowadzić do usunięcia z ustawy tej złej poprawki, tej, którą tak nazwałem, w związku z tym składam na ręce pana marszałka stosowne poprawki. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.


77 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy