Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Razem z panem posłem Cezarym Olejniczakiem i posłem Arturem Ostrowskim chcielibyśmy zadać pytanie dotyczące zachodniej obwodnicy Łodzi S14 dla Łodzi i dla województwa łódzkiego. Myślę, że nie tylko dla regionu, ale także dla wielu ludzi w Polsce ta obwodnica jest kluczowa. To jest zachodnia obwodnica Łodzi. Brakuje 28 km, aby ją dokończyć. Chodzi tu o dokończenie obwodnicy - obwodnica Pabianic już istnieje - która jest bardzo istotna, bardzo ważna.

    Chciałbym zapytać przede wszystkim o obietnicę, którą pani premier Ewa Kopacz złożyła jeszcze w listopadzie zeszłego roku w Łodzi, mówiąc, że znajdą się pieniądze. Powiedziała: będziecie mieli tę obwodnicę. Rozumiem, że było to w czasie kampanii wyborczej, dwa dni przed wyborami do samorządu i wyborami prezydenckimi w Łodzi, i trzeba było złożyć taką obietnicę, ale my pytamy o realizację.

    Niestety jeśli chodzi o fakty, to nie mamy żadnych sygnałów, żeby cokolwiek zmieniło się od tego czasu. W tym czasie odbyły się konsultacje. Zaangażowaliśmy się razem z innymi mieszkańcami Łodzi, zebraliśmy kilkaset opinii na rzecz oczywiście dokończenia budowy tej obwodnicy. Niestety po tych konsultacjach okazało się, że ta obwodnica dalej jest na liście rezerwowej i nie ma żadnej informacji, jakoby znalazły się w budżecie środki finansowe na tę obwodnicę.

    W związku z tym chciałbym zapytać pana ministra o konkrety. Kiedy przewidujecie państwo przekazanie pieniędzy na realizację tej inwestycji? Nie pytam, czy, bo rozumiem, że ta decyzja została podjęta przez panią premier, tylko kiedy, bo czas upływa, a doskonale wiemy, że inwestycja, która jest na liście rezerwowej, nie będzie realizowana, póki nie będzie środków finansowych. Zresztą taką informację otrzymaliśmy od ministerstwa infrastruktury. Tak więc, panie ministrze, krótkie pytanie: Kiedy, w którym miesiącu i czy to będzie jeszcze przed wyborami?

    Dla nas, jeszcze raz bardzo stanowczo chciałbym to zaznaczyć, jest to (Dzwonek) bardzo istotne, ważne. Osoby, które odpowiadały na zapytanie ˝Gazety Wyborczej˝ w Łodzi, co ich zdaniem jest najważniejsze, mówiły: infrastruktura, dokończenie obwodnicy, m.in. właśnie dokończenie S14.

    A więc, panie ministrze, czekamy dzisiaj na konkrety, bo mamy już dość obiecywania, kolejnych obietnic, tym bardziej że - rozumiem - zbliżają się kolejne wybory. Panie ministrze, czekamy na konkrety. Dziękuję. (Oklaski)


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym rozpocząć od tego, że cały projektowany układ obwodnicowy wokół Łodzi jest zaplanowany w sposób jasny, precyzyjny i czytelny i jest sukcesywnie realizowany, można powiedzieć, z dużymi sukcesami, bo od strony północnej została wybudowana autostrada A2, od strony południowej została wybudowana droga ekspresowa S8 i oczywiście od strony wschodniej - autostrada A1, obecnie w trakcie realizacji z kontraktowym terminem zakończenia w sierpniu 2016 r. Odcinek na wysokości miasta pomiędzy węzłami Stryków i Tuszyn liczy łącznie...

    (Poseł Dariusz Joński: Ale pan minister mówi o wschodniej, a my pytamy o zachodnią.)

    ...przeszło 37 km i został podzielony na trzy odcinki realizacyjne wykonywane przez firmy Strabag, Mota-Engil i Budimex. Obecnie stopień zaawansowania robót wynosi 16%...

    (Poseł Dariusz Joński: S14.)

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie ministrze, pan poseł Joński twierdzi, że gdzie Rzym, gdzie Krym. To chodzi o inną drogę.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie marszałku, gdyby pan poseł Joński słuchał, to wiedziałby, że mówiłem nie tylko o zachodniej czy wschodniej, ale również o północnej. Mówiłem o całym układzie obwodnicowym Łodzi.

    Jeżeli chcecie państwo wiedzieć dokładnie, jakie były plany, które rozpoczął realizować z sukcesem pan minister Grabarczyk, i w jaki sposób one w dalszym ciągu będą realizowane, to trzeba cierpliwie posłuchać.

    Pan poseł Joński nie zadał mi pytania, które trwało 15 sekund, wprost, mówiąc o tym, kiedy będą pieniądze, tylko mówił przez 2 minuty, uzasadniając to bardzo krótkie pytanie: Kiedy będą pieniądze? Jeżeli więc, panie marszałku, pan marszałek pozwoli, ja również postaram się powiedzieć, i uzasadnić to, w jaki sposób planowaliśmy i wykonywaliśmy poszczególne odcinki dróg wokół Łodzi i co dalej chcemy robić. To jest chyba normalne. W ten sposób pan poseł Joński zrozumie, że nie chodzi tylko o zachodnią obwodnicę Łodzi, ale o to, żeby cały układ komunikacyjny wokół tego miasta był przyjazny mieszkańcom, tym, którzy już są w Łodzi, jak również tym, którzy chcą tam przyjechać i stamtąd wyjechać. Myślę, że to jest oczywiste i jasne (Oklaski), bo mieszkańcy chyba czekają na takie działania.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Krótko mówiąc, pan minister Rynasiewicz chce panu posłowi Jońskiemu powiedzieć dużo więcej, niżby pan poseł oczekiwał.

    (Poseł Artur Ostrowski: To jakiś wierszyk niech powie.)

    Panie ministrze, bardzo proszę.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Chciałbym powiedzieć wyraźnie, że droga, która interesuje panów posłów, w tej chwili jest objęta dokumentem implementacyjnym i opisana w nim na pozycji 25. Wielokrotnie tu, z tej mównicy, tłumaczyłem państwu, w jaki sposób konstruowaliśmy plan budowy dróg - tylko i wyłącznie w oparciu o kryteria, które są zawarte w tym dokumencie implementacyjnym, które są jasno i precyzyjnie opisane. Dlatego też w pierwotnej wersji tego dokumentu, który został przekazany wszystkim do konsultacji, droga S14 znalazła się na liście rezerwowej w tymże dokumencie, ponieważ kwota 93 mld zł w tamtym okresie zamykała się na pozycji 19. tegoż dokumentu.

    Jak państwo wiecie, drogi, które są w sieci TEN-T, mogą być współfinansowane ze środków europejskich, dlatego też ten plan został ściśle i precyzyjnie skonstruowany - bez działań, o których tu często państwo niesłusznie mówicie, że któreś tam odcinki są wyciągane spod stołu - tak jak powiedziałem, w oparciu o kryteria przyjęte i uznane przez Komisję Europejską. To jest ważne i trzeba o tym pamiętać.

    Droga nr S14 również znalazła się w rozporządzeniu Rady Ministrów, jeżeli chodzi o sieć dróg, czyli może być dofinansowana ze środków europejskich. Jest uwzględniona w strategii województwa łódzkiego i jeśli chodzi o marszałka województwa łódzkiego, również w kontrakcie regionalnym, który podpisywaliśmy wspólnie z poszczególnymi regionami, znalazła się na liście podstawowej jako droga bardzo ważna dla tegoż województwa i tegoż miasta z wielu powodów, m.in. dlatego że w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru przewidziano objęcie go Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jest więc oczywiste, że ten odcinek drogi jest bardzo istotny dla rozwoju tego regionu. Również trzeba wyraźnie powiedzieć, że ten odcinek przejmie ruch z istniejących ciągów dróg krajowych, czyli z DK91 i obecnej DK14 oraz DK71. I też wyraźnie muszę powiedzieć, żeby to zabrzmiało jasno: gdybyśmy nie budowali drogi S14, gdybyśmy nie chcieli jej wybudować, to też musielibyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób przebudujemy odcinki dróg DK71, DK91 i DK14 w obecnym przebiegu. To są też potężne koszty, bo w jednym przypadku to jest kwota około 300 mln zł, w pozostałych przypadkach są to podobne wartości. A więc tu alternatywy dla budowy drogi S14 nie ma. My sobie z tego doskonale zdajemy sprawę i takie działania są podejmowane. W tej chwili, zgodnie z naszą oceną, która jest dokonywana, bo jesteśmy na etapie (Dzwonek) strategicznej oceny środowiskowej wszystkich projektów ujętych w tym planie, podkreślam, planie, bo krytyka, o której pan mówi... Środki, które możemy przekazać na budowę drogi S14, zostaną uruchomione wtedy, kiedy Rada Ministrów przyjmie cały program. Zgodnie z wolą pani premier droga ta ma być budowana jako jedna z istotniejszych w kraju i ma być finansowana ze środków określanych dla listy głównej, czyli priorytetowej. Nic od tego czasu się nie zmieniło. Rada Ministrów podejmie decyzję, kiedy będzie przyjmować ten dokument, na pewno państwo o tym się dowiecie, i wtedy zostaną przekazane środki na budowę drogi S14, która, tak jak powiedziałem, jest dla rządu bardzo istotna, priorytetowa, ważna z wielu powodów gospodarczych i ekonomicznych, również środowiskowych, bo przeniesie ruch z dróg, które wcześniej wymieniłem, DK71 i DK94. I to są kwestie oczywiste, ważne i środki finansowe się znajdą. Dziękuję.


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Ja nie pytałem o ogólniki, a pan mówił przez pięć minut tak, że nic pan nie powiedział. Dokładnie to samo wiedzieliśmy w listopadzie - to, że Rada Ministrów ma przyjąć plan. Minęły miesiące, planu nie ma i pan znowu nie wyznaczył tej daty ani nie powiedział, kiedy Rada Ministrów go przyjmie. Pytam pana konkretnie jeszcze raz: Czy w tej kadencji Sejmu, czyli do października, do wyborów, przyjmie go czy nie przyjmie i czy S14 będzie czy nie? (Oklaski)


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Cezary Olejniczak:

    Dziękuję.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! To, że województwo łódzkie leży w centrum Polski, wiadomo jest tak naprawdę od czasów prehistorycznych. Wszystkie szlaki kolejowe i drogowe przez to województwo przebiegają. To, że udało się przebudować autostradę A2 i część autostrady A1, to dobrze, było to słuszne, to rządy Sojuszu Lewicy Demokratycznej to zaczęły, udało się fragment autostrady A2 skończyć i kawałek autostrady A1.

    Moje pytanie jest precyzyjne. A1 na północ jest zrobiona, ale nadal nie ma zjazdu na obecną drogę krajową nr 92 w miejscowości Kutno. A więc pytam: Kiedy ten zjazd z autostrady A1 na obecną drogę krajową nr 92 będzie?

    I precyzując jeszcze: w województwie łódzkim, tak jak pan minister powiedział, przebiega droga krajowa nr 71 - droga nr 94 nie przebiega - i droga nr 91, dawna jedynka, oraz nr 92, o której wcześniej wspomniałem. Ruch koncentruje się na drogach biegnących przez takie miasta (Dzwonek), jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. I dopóki nie będzie S14... To, że pobudowana została S8 w stronę Łodzi, a nie, jak wcześniej państwo planowali, z PiS-u wtedy prawdopodobnie, żeby ta droga była oddalona od miasta Łodzi i przebiegała przez Bełchatów, to słusznie się stało, to zasługa wszystkich, od lewej strony, od Sojuszu Lewicy Demokratycznej poprzez Platformę Obywatelską - to, że S8 została doprowadzona pod samą Łódź. I żeby spełnić te wszystkie wymagania i żeby ten ring autostradowy wokół Łodzi był zrobiony...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle, oj, panie pośle, niedobrze z czasem jest - bardzo niedobrze z czasem już.

    Poseł Cezary Olejniczak:

    ...to S14 musi powstać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


14 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wypowiedź posła Olejniczaka, zresztą jego poprzednika też, potwierdza, że poszerzona informacja na ten temat była potrzebna, bo sami posłowie potwierdzili, że potrzebna jest pełna wiedza o tym, w jaki sposób rozprowadzony zostanie ruch w centrum Polski wokół Łodzi. I tak też to się dzieje i jest przedstawiane. Jeszcze raz powtórzę - bo, z całym szacunkiem, my stworzyliśmy pełne procedury - że przyjmowanie planu budowy dróg, każdego, poprzedniego w tamtej perspektywie i również tego, odbywa się zgodnie z określonymi procedurami. Żeby Rada Ministrów mogła podjąć uchwałę, musi zostać zakończona ocena środowiskowa wszystkich projektów. Ona jest dokonywana. Musimy to zrobić, żeby przedstawić kompletny dokument Radzie Ministrów, taki, który później nie będzie przez nikogo kwestionowany, tzn. to, dlaczego został przyjęty, i żeby nie było zarzutu, że został przyjęty dlatego, że są wybory. On nie zostanie przyjęty dlatego, że są wybory, tylko dlatego że chcemy nadal budować te drogi i rozwiązywać problemy komunikacyjne Polski. Chcemy zakończyć ocenę środowiskową w czerwcu tego roku, a później zapadnie już decyzja Rady Ministrów o uchwaleniu tego dokumentu. Tak jak powiedziałem, priorytetem dla pani premier i dla nas jest rozwiązanie problemów komunikacyjnych Łodzi. Tak jak państwo mówicie o ringu, Też chciałbym z tej mównicy wyraźnie powiedzieć, jak tutaj na tej sali są panie i panowie posłowie z różnych regionów polskich, że każde miasto w Polsce chciałoby mieć taki ring, jaki jest zaplanowany wokół Łodzi. Trzeba mieć też szacunek do tego, że akurat Łódź będzie pierwsza. Inni krzyczą, że są na zachodzie Polski, że są nad morzem, że są na południu, że trzeba się kontaktować z Czechami i przyjeżdżać do Czech, że trzeba mieć jasną i klarowną komunikację z innymi państwami. A więc, szanowni państwo, trzeba też spojrzeć na to w sposób pełny, widzieć cały kraj.

    Pytacie państwo o S14. Tak jak powiedziałem, ten rząd podejmie pozytywną decyzję o budowie drogi S14 i mam nadzieję, że pan poseł Joński w odpowiednim czasie bardzo mocno to w Łodzi wyartykułuje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - pytanie z 27 maja 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - SLD w sprawie budowy obwodnicy miasta Łodzi drogi S14


309 wyświetleń



Zobacz także:





Robert Jagła i Marek Łapiński - pytanie z 4 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła i Marek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Piotr Król, Krzysztof Tchórzewski, Andrzej Adamczyk i Dariusz Bąk - pytanie z 4 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Piotr Król, Krzysztof...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata - pytanie z 4 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Piotr Chmielowski, Adam Kępiński i Ryszard Zbrzyzny - pytanie z 19 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Piotr Chmielowski, Adam...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Romuald Ajchler, Leszek Aleksandrzak, Zbigniew Rynasiewicz - pytanie z 9 kwietnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Romuald Ajchler i Leszek...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy