Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3288).


Poseł Józef Zych:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego z dużym zainteresowaniem zapoznał się z przedstawionym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

    Wysoki Sejmie! Tak się składa, że w dniu dzisiejszym kolejno rozpatrujemy projekty zmiany Kodeksu pracy: autorstwa pana prezydenta i rządowy. W ten sposób dobiegamy już prawie do 70. zmiany obecnego Kodeksu pracy i oczywiście w najbliższym czasie pewnie nie uniknie się ciągle podnoszonego żądania dotyczącego opracowania jego jednolitego tekstu. W tym przypadku chciałbym jednak podkreślić jedną rzecz: bardzo dobrze się składa, że projekty prezydencki i rządowy dotyczą zagadnień poruszonych w kodeksie, ale tak ustawionych, że nie zachodzą na siebie, a wielokrotnie mieliśmy takie przypadki, kiedy projekty dotyczące tej samej materii były zgłaszane w taki sposób, że rzeczywiście proponowano różne rozwiązania. W tym przypadku nie mamy z tym do czynienia i to jest bardzo korzystne.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego z dużym uznaniem odnosi się do szeregu uregulowań, a w szczególności, na pierwszym miejscu, chciałbym podkreślić problem dotyczący wprowadzenia zakazu dyskryminacji ze względu na obowiązki rodzinne, zresztą od dłuższego czasu ten problem jest podnoszony w różnego rodzaju przepisach. Rzecz polega nie tylko na tym, aby w ustawach zawierać deklaracje odnoszące się do zakazu dyskryminacji, ale na tym, aby była możliwość kontroli, czy te przepisy są realnie przestrzegane. Zagadnieniem, które będzie mieć ogromne znaczenie, jest problem organizacji pracy. Mam tu na myśli indywidualny rozkład czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy, a także ruchomy czas pracy, przy czym podkreśla się, że jeżeli zakład pracy zatrudnia ponad 20 pracowników, a wniosek nie byłby uwzględniony w takiej formie, jaką proponuje pracownik, to będzie obowiązek pisemnego uzasadnienia tejże odmowy. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju zastrzeżenia tego typu, że będzie konieczność uzasadnienia na piśmie, to jeżeli ma to służyć określonemu celowi, np. złożeniu odpowiedniego odwołania w odpowiednim trybie, to ma to większy sens. W tym przypadku wydaje się, że jest to jak gdyby wpływanie na pracodawcę, że musi się dobrze zastanowić. I myślę, że w momencie, kiedy pracodawca, prawda, rozpatruje taki wniosek, to on już doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czy go uwzględni, czy nie, i na pewno jest przygotowany na argumenty tego typu, że jeżeli będzie wniosek, to on go potrafi odpowiednio uzasadnić. Sprawa sprowadza się jednak do tego, żeby to była ocena rzetelna, żeby zbadać możliwości w każdym zakresie i jeżeli tylko jest taka możliwość, to oczywiście postępować zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

    Sprawą w naszym rozumieniu niezwykle ważną jest także system urlopów związanych z rodzicielstwem, zwiększenie elastyczności urlopów rodzicielskiego i wychowawczego, a dalej - wszystkie kwestie, które dotyczą właśnie formalnego przeprowadzenia zmian czasu pracy. Sprawą niezwykle ważną jest też zwiększenie uprawnień rodzicielskich przysługujących ojcom dzieci, wprowadzenie regulacji gwarantujących pracodawcom właściwe planowanie organizacji pracy w związku z nieobecnością pracowników spowodowaną korzystaniem przez nich z uprawnień związanych z urlopami itd.

    Wysoki Sejmie! W dotychczasowej debacie padały także uwagi odnoszące się, i słusznie, do tego, że oczekiwania i potrzeby nie są do końca spełnione. Chciałbym przypomnieć, że to nie jest tak, że obecnie rząd czy pan prezydent nagle zabiera się za problemy związane z uprawnieniami rodzicielskimi. W okresie powojennym były różne czasy, możliwości i podejmowano wiele prób i trudnych, i słusznych, i w miarę możliwości odpowiednich. Rzeczywiście jeżeli sięgniemy pamięcią 20 lat wstecz, to obecnie te możliwości są o wiele większe. Trzeba tu podkreślić, że jeżeli w parlamencie przy różnych okazjach padało tyle uwag, życzeń, podnoszono kwestię nierealizowania pewnych uprawnień, jeżeli chodzi o rodzinę, opiekę itd., to dziś widzimy wyraźnie, że te działania na różnych odcinkach i w odniesieniu do różnych władz zostały zrozumiane i w miarę możliwości są realizowane. Niewątpliwie wszyscy oczekiwalibyśmy tego, żeby maksymalnie można było pomóc rodzinom, żeby te rodziny w wymiarach materialnym i każdym innym czuły się dobrze, żeby dzieci żyły w znakomitych warunkach.

    Myślę, że projekt ustawy pana prezydenta w pewnej części idzie w tym kierunku, a w każdym razie zasługuje na pełną aprobatę. To czynię w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.



Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.


26 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Józef Zych - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy