Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3248).


Poseł Małgorzata Sadurska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uczciwy człowiek, który nie ma złych intencji, nie boi się rozwiązań, które wprowadzają jasne zasady i ukracają bezprawie. Formacja polityczna, klub parlamentarny, który szanuje obywateli, szanuje porządek prawny, który nie boi się stanąć w szranki w uczciwych wyborach, nie może głosować za odrzuceniem projektu, który wychodzi naprzeciw zorganizowaniu prawdziwie wolnych, uczciwych i rzetelnych wyborów.

    Klub Platforma Obywatelska, składając wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy, widząc pod reakcji posła Kłopotka, klub mający również poparcie koalicjanta, pokazuje, wspólnie pokazujecie, w jaki sposób traktujecie Polaków, 021....021 w jaki sposób traktujecie obywateli, którym konstytucja dała prawo inicjatywy ustawodawczej. Nie chcecie nawet rozmawiać w komisjach, nie chcecie dyskutować. To jest dla was właśnie ta ˝obywatelskość˝, to jest dla was to uczciwe podejście do obywatela, to jest traktowanie każdego Polaka, każdego obywatela podmiotowo. Nie, wy ich traktujecie jak przedmioty. Nieważne, że podpisało ponad 100 tys. osób, tak, jak to mówi konstytucja. To nieważne. Ważne jest to: my i teraz. To, czego chcą ludzie, wyrzucacie do kosza.

    Ale pokazujecie również jeszcze jedną rzecz. Pokazujecie, że w waszym słowniku brak jest takich słów, jak rzetelność i uczciwość. Pokazujecie, że wam te przymioty są obce. Pokazujecie również, że wybory, wybory bez kantów, fałszerstw i manipulacji, ale również projekty ustaw, które właśnie powodują, że tych kantów, fałszerstw i manipulacji nie będzie, są dla was ogromnym zagrożeniem. Dziwię się, nie wiem, dlaczego macie taki strach w oczach.

    Przysłuchiwałam się dzisiejszemu wystąpieniu przedstawiciela inicjatywy ustawodawczej i wydaje mi się, że kluczowe, nadające sens i oddające ducha proponowanej zmiany Kodeksu wyborczego jest to zdanie wstępne do projektu. Ja nie wiem, czy państwo posłowie to zdanie czytali: ˝W celu zapewnienia uczciwości wyborów w naszej Ojczyźnie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zgłaszają następujący projekt ustawy˝. To słowo ˝uczciwość˝ powinno być słowem-kluczem, słowem, które powinno charakteryzować i określać przymioty każdych wyborów, ale również pracy parlamentarnej. Wyborów...

    (Poseł Robert Maciaszek: Czytała pani dalszą część?)

    Ja z panem nie dyskutuję, panie pośle. Słuchałam, teraz proszę wysłuchać. Wiem, że macie strach w oczach. Wiem, że niszczycie projekty obywatelskie.

    Niech pan posłucha, może pan się dowie.

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panowie posłowie - przepraszam, pani poseł - proszę nie zabierać głosu z sali i nie polemizować z posłem, który w tej chwili zabiera głos w imieniu klubu.

    Pani poseł, proszę bardzo.

    Poseł Małgorzata Sadurska:

    Panie marszałku, dziękuję serdecznie. Ja tę nerwową reakcję państwa posłów z Platformy i z PSL odbieram jako akt strachu.

    (Głos z sali: A po co pani prowokuje?)

    (Poseł Eugeniusz Kłopotek: No właśnie. Ja jestem nerwowy i...)

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle Kłopotek, za chwilę pan będzie w imieniu klubu na mównicy wyłuszczał swoje poglądy. Proszę o spokój.

    (Poseł Eugeniusz Kłopotek: Jestem nerwowy, jak to słyszę.)

    Panie pośle, utrudnia pan prowadzenie obrad.

    (Poseł Eugeniusz Kłopotek: Przepraszam.)

    Pani poseł, proszę bardzo.

    Poseł Małgorzata Sadurska:

    Tak, jak powiedziałam, człowiek uczciwy nie boi się podejmować uczciwych decyzji i człowiek uczciwy nie zakrzykuje z ław, kiedy się nie zgadza, osoby, która występuje na mównicy i która mówi, że wybory powinny być zorganizowane i przeprowadzone uczciwie, tak żeby każdy obywatel miał świadomość, że jego głos nie został zmanipulowany i zmarnowany.

    Ale wróćmy do tego zdania kluczowego w naszej dzisiejszej debacie: ˝W celu zapewnienia uczciwości wyborów w naszej Ojczyźnie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zgłaszają następujący projekt ustawy˝. To słowo ˝uczciwość˝ powinno być słowem-kluczem, słowem, które powinno charakteryzować i określać przymioty każdych wyborów - wyborów, które w dojrzałych demokracjach stają się świętem. Mówi się o wyborach, że są wolne, że są osiągnięciem demokracji i efektem odzyskania przez Polskę wolności. Sam Trybunał Konstytucyjny w 1998 r. podkreślił, że wybory są najważniejszym demokratycznym procesem w kraju i stanowią fundament naszego demokratycznego państwa. I oczywiście stawiamy nacisk na słowo ˝wolny˝, czyli nie tylko wolny start w wyborach, bo to oczywiste, ale także wolny wybór, czyli akt głosowania niezagrożony manipulacjami, fałszerstwami, matactwami.

    Zeszłoroczne wybory samorządowe przeszły do historii jako porażka demokracji. Przypomnijmy: awaria systemu informatycznego, ogromna skala głosów nieważnych, miesiące oczekiwania na ostateczne wyniki, ogromna skala nieprawidłowości i ta żenująca kompromitacja Państwowej Komisji Wyborczej. To na własne oczy widzieliśmy wszyscy. Do sądów okręgowych wpłynęło blisko 2 tys. protestów wyborczych. To cztery razy więcej niż w wyborach samorządowych w 2010 r., wtedy złożono ich 470. O czym to świadczy? Tylko o jednym - że brak było uczciwości i rzetelności. Prof. Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego, współtwórca reformy samorządowej, powiedział Polskiej Agencji Prasowej: ˝Właściwie każdy uwzględniony protest to jest powód do niepokoju, a ta liczba pokazuje, że jednak sporo nieuczciwych ludzi znalazło się w aparacie wyborczym˝. To są słowa komentujące wybory samorządowe z 2014 r. Dzień 16 listopada to data, która zapewne przejdzie do historii, ale niestety nie jako święto demokracji, tylko jako dzień wstydu i hańby, dzień, który spowodował to, że zostało zrujnowane zaufanie obywateli do państwa, do instytucji państwowych, dzień ˝cudów nad urną˝. Takie informacje, takie tytuły pojawiały się w prasie, wszyscy to widzieliśmy i pamiętamy.

    Na nas, parlamentarzystach, spoczywa obowiązek przywrócenia na nowo wiary i pewności, że wybory mogą być uczciwe, że głosowanie nie będzie wykorzystywane do partykularnych interesów, że manipulacja wyborcza nie będzie narzędziem do wyeliminowania przeciwnika politycznego, że w społeczeństwie skończy się ta bezsilność i apatia - to, że nie ma sensu iść i głosować, bo cały czas aktualne jest powiedzenie: ˝głosowali jak chcieli, a wybrali, kogo trzeba˝. I to jest kluczowe zadanie, jakie postawił przed sobą komitet inicjatywy obywatelskiej. To chęć naprawy Rzeczypospolitej poprzez naprawę prawa wyborczego.

    Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy to poważna naprawa prawa wyborczego. To nie wycinkowa czy fragmentaryczna i w konsekwencji niewiele zmieniająca nowelizacja, tak jak ta zgłoszona przez prezydenta, nad którą prace zakończyła już komisja kodyfikacyjna. Inicjatywa obywatelska to w głównej mierze zmiana mająca na celu zabezpieczenie woli politycznej obywateli, której emanacją jest oddany głos. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zniesienie wyborów dwudniowych i głosowania korespondencyjnego, które zwiększają ryzyko nieprawidłowości, ale również mogą zagrażać indywidualnemu i swobodnemu procesowi podejmowania decyzji. Zabezpieczenia w odniesieniu do zmian obwodów wyborczych oraz ułatwienie co do dostępności lokali wyborczych są rzeczą oczywistą, która nie powinna budzić ani wątpliwości, ani zastrzeżeń. Bardzo ważny jest nakładany obowiązek informowania o zmianie granic obwodów wyborczych lub przeniesieniu siedzib lokali wyborczych. To zmiana korzystna dla wyborcy, potwierdzająca, że państwo polskie traktuje go w sposób poważny, traktuje go podmiotowo. Karta do głosowania pojedyncza, zadrukowana tylko z jednej strony, opatrzona pieczęcią i hologramem - to sposób na ograniczenie tak wielkiej skali głosów nieważnych. Szanowni państwo, tylko w moim powiecie puławskim w wyborach do sejmiku na 45 tys. oddanych głosów 9 tys. głosów było nieważnych. Oznacza to, że osoby z dwóch gmin poszły i oddały nieważne głosy. Czy państwo chcecie, żeby tak było w kolejnych wyborach? Przejrzysta urna, karty do głosowania wrzucane do niej w kopertach, rejestracja za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk - to pozwoli na ograniczenie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą się zdarzyć po stronie obwodowej komisji wyborczej.

    Bardzo ważną rzeczą jest zmiana wzmacniająca rolę i prawa mężów zaufania oraz umożliwiająca im rejestrowanie pracy komisji wyborczej.

    No i zmiana, która wzbudza ogromne emocje w szeregach Platformy Obywatelskiej, to zagwarantowanie klubom parlamentarnym prawa do zgłaszania do składu Państwowej Komisji Wyborczej swoich przedstawicieli z uprawnieniami sędziowskimi, wytypowanych przez kluby parlamentarne - a może nie, może to jest złe zdanie. Tylko dziwię się, że nie razi was, że kluby parlamentarne mają prawo zgłaszać do Trybunału Konstytucyjnego, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W tych organach konstytucyjnych to prawo wam nie przeszkadza. Przeszkadza wam tylko w jednym organie - Państwowej Komisji Wyborczej. A więc moje pytanie znowu brzmi: Czego się boicie?

    To tylko niektóre z zaproponowanych zmian, które dokładnie zaprezentował przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej poseł Schreiber.

    Dlatego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość (Dzwonek) wnoszę o skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w Sejmie. (Oklaski)



Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw


614 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Małgorzata Sadurska - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Informacja bieżąca w sprawie procedury przetargowej na dostawę...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy