Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Tomasz Latos:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom posłom za zadane pytania i merytoryczną dyskusję. Muszę powiedzieć, że część posłów koalicyjnych wzbiła się nad podziały i zauważyła to, o czym mówimy. Zauważono wydłużające się kolejki. Było odniesienie do przyznawania kart DiLO, czyli tzw. zielonych kart. Zauważono to, że specjalista, niestety, jeżeli rozpoznanie nie jest pewne, musi odesłać pacjenta do lekarza pierwszego kontaktu, aby tę kartę wystawiono. Ale po tej debacie, która dotyczyła całej służby zdrowia - zresztą z tych względów była, niestety, dość skrótowa - należałoby raczej odwrócić pytanie i zapytać: Panie ministrze, co działa? Co działa, bo właściwie wszędzie są różnego rodzaju braki i niedoróbki. Na to pytanie odpowiedź jest dość prosta. Wydaje się, że przynajmniej w miarę działa m.in. sanepid. Być może z tego powodu nie mamy dwa lata, dwa i pół roku - niech pan mi podpowie, panie ministrze, ile to już czasu - głównego inspektora sanitarnego, tylko mamy pełniącego obowiązki. Ta absurdalna sytuacja pokazuje całkowity bezwład organizacyjny i decyzyjny w ministerstwie. Rzeczywiście działa kardiologia. Panie ministrze, pan wie, że kardiologia działa, dlatego że państwo posłuchaliście środowiska. Po pierwsze, jest odpowiednie finansowanie, a po drugie, jest realizowane to, o co środowisko walczyło, co eksperckim głosem państwu przedstawiło, w przeciwieństwie do onkologii. Przywołam tutaj opinię prof. Jassema z listopada ubiegłego roku, kiedy wręcz błagał komisję, błagał państwa o odłożenie w czasie pakietu onkologicznego, bo jest to nieprzygotowane. Wówczas powiedział, i to było później wielokrotnie jeszcze przez innych onkologów powtarzane, że z tzw. cancer planu 4% wzięliście państwo do ustawy. W praktyce wyglądało to w ten sposób, że onkolodzy, 200 onkologów przygotowało tzw. cancer plan, zresztą takie były wymogi unijne. Minister wraz z premierem Tuskiem przyjęli to z radością i zadowoleniem, po czym schowali do szuflady. Minister zrobił to po swojemu, chciał być mądrzejszy, a niestety mądrzejszy nie jest, co wynika między innymi z tej debaty. A więc, panie ministrze, rzeczywiście warto ze środowiskiem rozmawiać, ale nie w sposób pozorny.

    Jeżeli mówimy o dialogu, padło pytanie dotyczące norm zatrudnienia. Sytuacja analogiczna. Państwo dość przewrotnie wprowadziliście bałagan dotyczący norm zatrudnienia, jeżeli chodzi o pielęgniarki. W efekcie pielęgniarek brakuje w wielu oddziałach. Przez rok, bo było roczne vacatio legis, wielokrotnie mamiliście środowisko, że będziecie rozmawiać. Wielokrotnie państwo mówiliście, że tę sprawę uregulujecie, a potem te normy weszły w życie, to znaczy brak tych norm. Mieliśmy posiedzenie Komisji Zdrowia. I co? Oczywiście kolejne obietnice. To było, przypominam, w kwietniu ubiegłego roku. Była kolejna obietnica, że się spotkamy, porozmawiamy, zmienimy. Prosta sprawa, panie marszałku, to zaledwie rozporządzenie. Mija rok, rozporządzenie nie jest zmienione. Tak wygląda całe wasze zarządzanie ochroną zdrowia.

    Teraz na moment wrócę jeszcze do pakietu. Macie państwo również całą grupę pacjentów nieobjętych pakietem, dlatego że mieli nieszczęście zachorować na chorobę nowotworową w zeszłym roku. W związku z tym pakiet ich nie obejmuje. Również teraz posłowie z mojego klubu pisali interpelacje chociażby w sprawie herceptyny, która jest skuteczna w leczeniu nowotworów piersi. I co? Wyniki, warunki ekonomiczne powodują, że nie będzie refundacji tego leku, nie będzie tej terapii, mimo że nie mamy limitów, że mamy pakiet onkologiczny, że stawiamy na onkologię.

    Mówimy o kolejkach, pan minister się do tego odnosił. Panie ministrze, proszę poczytać, proszę porozmawiać z całym środowiskiem. Państwo w sposób absolutnie sztuczny, na zasadzie tego, co wychodzi z ICD-10, podzieliliście kontrakty w szpitalach uniwersyteckich i innych na część onkologiczną i nieonkologiczną. Dzisiaj się okazuje, że tak na dobrą sprawę są już przekroczenia w części nieonkologicznej, a na przykład w części onkologicznej jest 10%. Wydaje się, że do końca roku wykonanie będzie do 30%. (Dzwonek) Zmuście podległego wam prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, aby to przerzucił, aby nie odbywało się to na zasadzie dobrej woli jakiegoś satrapy, jakiegoś dyrektora, który gdzieś tam uzna: dobrze, przesuniemy wam jakąś część do części nieonkologicznej. Uporządkujcie tę sprawę.

    I wreszcie krótka kwestia dotycząca chociażby konsyliów. Nie może być tak, że są rzeczy absolutnie sprzeczne i nielogiczne, jeżeli chodzi o wiedzę medyczną. Nie trzeba na przykład specjalisty radioterapii, jeżeli chodzi o konsylium, a wy się domagacie, żeby był, bo inaczej konsylium nie będzie ważne, inaczej nie będzie uruchomiony pakiet onkologiczny. To jest to, o czym powiedziałem, jeżeli chodzi o ten niewielki procent dotyczący uruchomienia pakietu onkologicznego. Mówimy o konsyliach, o całym mechanizmie spowalniającym. Panie ministrze, konsylia są często potrzebne. Sam doskonale o tym wiem, uczestniczyłem w tego typu konsyliach w przeszłości. Nie możemy jednak mówić, że jest to obligatoryjne w każdym przypadku. Nie możemy wreszcie mówić, że w każdym przypadku musi być badanie histopatologiczne, a nie może być badania cytologicznego, bo inaczej będziemy poza pakietem.

    To tyle. Na koniec powiem kolegom, że nadal mamy 4,5% PKB. To jest nawet nieco mniej niż kilka lat temu. Te tak wspaniałe wydatki na ochronę zdrowia niestety nie wzrastają, jeżeli chodzi o PKB. Bardzo mi przykro. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.


120 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zawodzie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Latos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawione przez Ministra Zdrowia "Sprawozdanie z realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy