Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jacek Tomczak:

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Przedsiębiorstwo Państwowe ˝Porty Lotnicze˝ jest zarządzającym Lotniskiem Chopina w Warszawie i lotniskiem w Zielonej Górze i ich właścicielem. Ponadto posiada udziały w 10 spółkach, w regionalnych portach lotniczych. Zasadność przeprowadzenia komercjalizacji PPL łączy się z koniecznością dostosowania formy prowadzenia przez ten podmiot działalności gospodarczej z jednej strony do rozwiązań funkcjonujących w przeważającej mierze w Unii Europejskiej, z drugiej strony - też do realiów gospodarki rynkowej oraz ustroju politycznego. Należy wskazać na ogólną tendencję odchodzenia od prowadzenia działalności gospodarczej w formie przedsiębiorstwa państwowego. Przedsiębiorstwo to jest jednym z ostatnich działających w takiej formie. Znakomita większość przedsiębiorstw została już przekształcona w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Wiemy, że ministerstwo przygotowało ten proces, przygotowuje się do niego od dłuższego czasu. Chciałbym zadać pytanie: Na jakim etapie są te przygotowania i jaki jest planowany termin przeprowadzenia komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego ˝Porty Lotnicze˝?


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Sławomir Żałobka:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Jeżeli chodzi o sam termin przeprowadzenia komercjalizacji, to jesteśmy właściwie na ostatnim etapie rządowym. Mamy gotowy projekt ustawy o komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego ˝Porty Lotnicze˝ i wkrótce będzie on przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów. Planujemy, że stanie się to 24 marca. W samym projekcie przewiduje się, że cały proces zostanie przeprowadzony w ciągu 12 miesięcy, nie później, i Porty Lotnicze zostaną skomercjalizowane, tzn. staną się spółką prawa handlowego.

    Korzystając z tej okazji, powiedziałbym może, jeżeli państwo pozwolą, jaką przewidujemy kolejność, jak to będzie wyglądało i jaki będzie to miało wpływ naszym zdaniem na funkcjonowanie nowej spółki na rynku.

    Otóż dotychczas Przedsiębiorstwo Państwowe ˝Porty Lotnicze˝ działało w nieco archaicznej formie, istniejącej w zupełnie innych uwarunkowaniach gospodarczych. Wiązało się to z całym mnóstwem ograniczeń, a czytelność tej formy dla kontrahentów, podmiotów zagranicznych była pewnego rodzaju kłopotem, dotyczyło to funkcjonowania i rozwoju portów. Zakładamy, że jeżeli chodzi o główne cechy, skutki, jakie pojawią się po zmianie formy przedsiębiorstwa w spółkę, to będzie się to wiązało z uporządkowaniem, uproszczeniem procesów zarządczych i właścicielskich, wpłynie to również na poprawę sprawności ekonomicznej i organizacyjnej PPL, czego konsekwencją będzie wzrost wartości naszych portów lotniczych. Pozwoli to również na swobodniejsze pozyskiwanie kapitałów zewnętrznych, bez których dalszy rozwój naszego przedsiębiorcy byłby utrudniony. Zakładamy, że zarówno wycena spółki, jak i wszystkie te działania doprowadzą do uporządkowania również spraw związanych ze stosunkami własnościowymi w przypadku gruntów, na których działa Lotnisko Chopina, bo w sumie z nim identyfikujemy Porty Lotnicze, i z kontraktami, które ten podmiot zawiera.

    Jeżeli chodzi o założenia, jakie przyjęliśmy w projekcie ustawy, to dotyczą one przede wszystkim tego, że spółka, która powstanie, będzie jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Porty Lotnicze, już jako spółka akcyjna, przejmą na zasadzie sukcesji generalnej wszelkie prawa i obowiązki, których stroną było Przedsiębiorstwo Państwowe ˝Porty Lotnicze˝. W imieniu Skarbu Państwa będzie działał minister do spraw transportu, który przeprowadzi sam proces komercjalizacji, a następnie będzie w spółce reprezentantem Skarbu Państwa i wykonawcą uprawnień, jakie przysługują Skarbowi Państwa. Organy spółki, czyli rada nadzorcza i zarząd, to sfera, która zostanie uregulowana już w statucie spółki, ale dzisiaj zakładamy, że w radzie nadzorczej zasiądzie 5 osób. Ważne jest to, że będzie w niej mogło zasiąść 2 przedstawicieli pracowników. Zakłada się również, że pracownikom będzie przysługiwało prawo nabycia 15% akcji spółki. Wydaje się, że pracownicy, mając świadomość tego, jak przebiegnie komercjalizacja, przyjmują ze zrozumieniem i spokojem to, co planujemy wobec spółki. W związku z tym sytuacja w spółce, jeżeli chodzi o dialog społeczny, w naszej ocenie wygląda dobrze.

    Chciałbym podkreślić, że Lotnisko Chopina jest największym lotniskiem, najnowocześniejszym portem lotniczym w Polsce i obsługuje ponad 40% pasażerów, którzy w Polsce się przemieszczają. W kwotach bezwzględnych liczba ta wynosi ok. 11 mln. Wciąż mamy rezerwy, bo roczna przepustowość portu lotniczego Chopina wynosi ok. 15 mln. W związku z tym ciągle są rezerwy i tym samym szanse na rozwój po komercjalizacji są oczywiste. Dziękuję.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Michał Jaros:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Chciałbym zadać pytanie, ale najpierw chciałbym powiedzieć, że Przedsiębiorstwo Państwowe ˝Porty Lotnicze˝ również jest udziałowcem portu znajdującego się w moim rodzinnym mieście, we Wrocławiu. Bardziej chciałbym zadać pytanie o Lotnisko Chopina, bo tak naprawdę Lotnisko Chopina nie jest konkurencją dla Wrocławia, Poznania czy Krakowa, tylko dla lotniska w Pradze, Budapeszcie czy lotnisk w innych europejskich stolicach. Jak komercjalizacja wpłynie na konkurencję, która rzeczywiście jest między tymi lotniskami? Jaki będzie miała ona wpływ i czy jest ona potrzebna? Według nas tak, dlatego że wspólnie z panem posłem Tomczakiem uczestniczyliśmy w spotkaniu Zespołu ds. Wolnego Rynku, również z przedstawicielami, z dyrektorem generalnym PPL-u. Usłyszeliśmy wiele argumentów przemawiających za tą komercjalizacją. (Dzwonek) W związku z tym popieramy tę komercjalizację.

    Chciałbym też dopytać o wątek społeczny, bo pan minister mówił o tym, że konsultacje społeczne były przeprowadzone, bo przy komercjalizacjach zawsze budzi to pewne wątpliwości. Strona społeczna jest dosyć ważna, istotna. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy strona społeczna w pełni akceptuje komercjalizację, którą proponuje ministerstwo infrastruktury? Kiedy planujecie zakończyć ten proces? Rozpoczyna się on 24, ale kiedy planujecie go zakończyć? Czy jeszcze w tym roku, żeby w przyszłym roku można już było powiedzieć, że Lotnisko Chopina i całe przedsiębiorstwo jest konkurencyjne w stosunku do innych tego typu przedsiębiorstw w całej Europie? Dziękuję bardzo.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Tomasz Grzeszczak)


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Sławomir Żałobka:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Rzeczywiście planujemy i chcemy zakończyć komercjalizację w tym roku, żeby już od przyszłego roku Porty Lotnicze działały w nowej formie prawnej. Jeżeli chodzi o plany, to skoro panowie posłowie spotykali się już w tej sprawie z panem dyrektorem Kaczmarzykiem, to panowie wiedzą, że w planach lotniska i współpracy z LOT-em przewiduje się taki układ, żeby w pełni doprowadzić lotnisko do funkcji hubu koncentrującego ruch w Europie Środkowo-Wschodniej, ale nie tylko. Wtedy rzeczywiście mielibyśmy szansę na lepszą pozycję konkurencyjną.

    Jeżeli chodzi o nastawienie pracowników do tego procesu, to programy proponowane przez lotnisko są przyjmowane z zainteresowaniem chyba nawet większym niż możliwości restrukturyzacyjne. W związku z tym spodziewamy się, że pracownicy udzielą wsparcia temu procesowi i że nie tylko od strony prawnej, ale i od strony realnej wkrótce dojdzie do tych zmian. To oznacza, że chcielibyśmy, żeby od 1 stycznia lotnisko funkcjonowało w nowej formie. Dziękuję.



Jacek Tomczak i Michał Jaros - pytanie z 19 marca 2015 r.


359 wyświetleń



Zobacz także:





Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jaros - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy