Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Kontroli Państwowej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli (druki nr 257 i 3188).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Omawiany projekt ustawy jest projektem poselskim złożonym przez klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ten projekt powstał z uwagi na to, iż w poprzedniej kadencji parlament dokonał nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. W art. 29 tej ustawy wprowadzono nowe kompetencje co do możliwości przetwarzania danych osobowych przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli, przez Najwyższą Izbę Kontroli, które dotyczą bardzo wrażliwych, delikatnych kwestii, tj. danych wrażliwych. Między innymi Najwyższa Izba Kontroli mogłaby pozyskiwać i przetwarzać dane dotyczące poglądów politycznych, przekonań religijnych lub przekonań filozoficznych, jak również dane o kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Takie kompetencje, takie uprawnienia otrzymała Najwyższa Izba Kontroli za sprawą nowelizacji ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli dokonanej w poprzedniej kadencji.

    W związku z tym klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej na początku obecnej kadencji wniósł projekt ustawy w celu dokonania zmiany w ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli dotyczącej właśnie tego kontrowersyjnego art. 29 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli. Zdaniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapis sformułowany w tym artykule jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. z art. 51 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ w art. 51 konstytucji stwierdza się, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Dlatego klub SLD złożył stosowny projekt, który był przedmiotem prac Komisji do Spraw Kontroli Państwowej i powołanej w tej sprawie podkomisji. Nasze wątpliwości potwierdził prokurator generalny, który złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej kwestii z uwagi na to, iż również dopatrzył się niezgodności art. 29 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny przyznał rację klubowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej, potwierdzając, że zapisy dotyczące pozyskiwania danych o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych, filozoficznych, jak również danych o kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, i zwrócił się do Sejmu o to, aby Sejm znowelizował ustawę. Trybunał, powtarzam, przyznał więc rację wnioskodawcom, czyli klubowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

    Po debacie, po analizie podkomisja, a następnie Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła sprawozdanie, które poparły wszystkie kluby funkcjonujące w Sejmie, za co w imieniu wnioskodawców, klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bardzo serdecznie chciałbym podziękować. Dziękuję wszystkim posłankom i posłom, którzy pracowali w podkomisji i w komisji nad tym projektem.

    W związku z tym, że po dość długim czasie, ale mimo wszystko skutecznie udało nam się dokonać zmiany ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, poprawić ją tak, aby była zgodna z konstytucją, klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyraża raz jeszcze podziękowania dla tych wszystkich, którzy brali udział w pracy nad tą nowelizacją. Chciałbym tu również potwierdzić fakt, iż prezes Najwyższej Izby Kontroli, mimo że NIK dysponował takim prawem, takimi kompetencjami (Dzwonek), wydał odpowiednie zarządzenia, aby inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli nie korzystali z tego zapisu. Po uchwaleniu tej ustawy, której wnioskodawcą był klub Sojusz Lewicy Demokratycznej, będziemy mieli ustawę, która już będzie zgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, i te zarządzania pana prezesa będą już nieaktualne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy