Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Bogdan Rzońca:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 14 stycznia 2015 r. w Katowicach zawiązało się porozumienie na rzecz przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku outsourcingu pracowniczego przez organy administracji państwowej. Są wśród tych poszkodowanych firmy z Podkarpacia. Zdeterminowani właściciele firm czują się zaszczuci przez ZUS i urząd skarbowy w związku z niewątpliwym oszustwem, którego ofiarą są właśnie oni, właściciele firm.

    Zdarzyło się tak, że firma Royal po prostu nie odprowadzała do ZUS i do urzędu skarbowego składek na ubezpieczenie i podatek, stała się zatem dłużnikiem tych instytucji i teraz ZUS i urząd skarbowy gnębią firmy, które zawarły umowy outsourcingowe z agencjami pracy Royal i K.u.K. Gnębią, bo chcą poprzez kontrole uzyskać od firm środki, których do ZUS i urzędu skarbowego nie zapłaciły firmy Royal i K.u.K. Inaczej mówiąc, firmy posiadające umowy z firmą Royal mają wedle ZUS i urzędu skarbowego zapłacić podatek i składkę na ubezpieczenie jeszcze raz, bo raz już środki na zapłacenie składki na ubezpieczenie i podatek przekazały firmie Royal, gdy ta firma wypłacała wynagrodzenie pracownikom.

    Ustalenia prawników wynajętych przez straszonych właścicieli firm są następujące. Organy państwa nie mogą podważać zasadności umów zawartych między firmą Royal a przedsiębiorcami, które dotyczyły outsourcingu pracowników, np. Telewizja Polska też zatrudnia pracowników na zasadzie outsourcingu. Pensje wypłacała firma Royal, natomiast ZUS i urząd skarbowy chcą, by składki na ubezpieczenie i zaliczki na podatek dochodowy płacił ktoś inny. To jest po prostu nonsens, bo ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych mówi wprost, że podstawą naliczenia składek jest fakt i data dokonania wypłaty wynagrodzenia. Dłużnikiem ZUS i urzędu skarbowego jest firma Royal, co potwierdza wniosek ZUS do sądu z 2012 r. o ogłoszenie upadłości firmy Royal ze względu na niepłacenie składek na ubezpieczenie. Podobnie urząd skarbowy w 2013 r. wydał tytuł wykonawczy wobec Royal i K.u.K., uznając te firmy za zobowiązane wobec ZUS i urzędu skarbowego. Niezrozumiałe jest też umorzenie przez prokuraturę we Wrocławiu postępowania przeciwko firmie Zdzisława K., właściciela firm Royal i K.u.K., mimo że prokuratura stwierdziła, że firma ta nie odprowadzała składek ani zobowiązań wobec ZUS. Są wyroki Sądu Najwyższego z 2004 r. potwierdzające możliwość przejęcia części działalności przedsiębiorstwa przez inną firmę, np. obsługi księgowej czy sprzątania. Obecnie organy skarbowe w trybie nadzwyczajnym, na podstawie art. 284a Ordynacji podatkowej, kontrolują firmy, które miały podpisane umowy outsourcingowe z firmami Royal i K.u.K. Czy jest to właściwy tryb kontroli? Państwowa Inspekcja Pracy uznaje z kolei ze skuteczne przejęcie pracowników przez firmy outsourcingowe.

    Wobec powyższych ustaleń pojawiają się następujące pytania. Czy nie jest tak, że w ZUS i US brakuje środków, więc te instytucje państwowe gnębią firmy, które nie są winne, bo przecież przekazały do firm Royal i K.u.K. środki na zapłacenie wynagrodzeń i pochodnych? Czy ZUS i US nie chcą obciążyć setek przedsiębiorstw, chodzi tu o ponad 500 przedsiębiorstw w skali kraju, w tym około 20 z Podkarpacia, skutkami swoich zaniedbań i zaniedbań organów ścigania? Czy ktoś w państwie polskim zdaje sobie sprawę z tego, że ok. 500 oszukanych firm może wkrótce upaść, bo windykatorzy po prostu wyszarpią od właścicieli firm środki, zaspokoją ZUS i US, ale zlikwidują firmy rozgoryczonych właścicieli i miejsca pracy? Dziękuję bardzo.



Poseł Bogdan Rzońca - Oświadczenie z dnia 19 marca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Oświadczenie poselskie.


1577 wyświetleń