Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2970).


Poseł Dariusz Bąk:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko klubu w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie. Zmiana jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 r.

    Trybunał Konstytucyjny wskazał, że w Prawie łowieckim ustawodawca nie ustanowił żadnych norm, które przyznawałyby właścicielom nieruchomości gruntowych jakiekolwiek kompetencje opiniodawcze czy uzgodnieniowe w procesie tworzenia lub zmiany granic obwodów łowieckich. Proponowana nowelizacja dotyczy przede wszystkim: definicji używanych w ustawie Prawo łowieckie, takich jak gospodarka łowiecka, polowanie, kłusownictwo; sporządzania rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych; procedury tworzenia obwodów łowieckich i dzierżawienia obwodów łowieckich; kwalifikacji zawodowych; odznak i umundurowania Państwowej Straży Łowieckiej oraz sposobów przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w jej siedzibach broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego; rodzajów broni dopuszczonej do polowania; zasad wykonywania polowania; utworzenia ewidencji trofeów rekordowych; okresów polowań na zwierzęta łowne; przepisów karnych.

    Wysoki Sejmie! Zasadnicze sprawy, na które zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny, to przede wszystkim sporządzenie rocznych planów łowieckich, wieloletnich planów hodowlanych, procedury tworzenia obwodów łowieckich, dzierżawienia tych obwodów łowieckich. Dla zobrazowania, co niesie poselski projekt zawarty w druku nr 2970, chciałbym właśnie na potwierdzenie - bo jeżeli chodzi o wnioskodawcę, to on szczegółowo omówił cały projekt - tego, że zmiany idą w dobrym kierunku, żeby wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego, przytoczyć pewne zapisy bezpośrednio z projektu ustawy.

    Mianowicie zmiana 3. dotyczy art. 8, w którym ust. 3a i 3b otrzymują brzmienie: ˝3a. Roczne plany łowieckie sporządzane są przez dzierżawców obwodów łowieckich, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta), i podlegają zatwierdzeniu przez właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim w terminie 7 dni od dnia złożenia do zatwierdzenia. 3b. Roczne plany łowieckie w obwodach wyłączonych z wydzierżawienia sporządzane są przez ich zarządców, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta), i podlegają zatwierdzeniu przez dyrektora regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Łowieckim w terminie 7 dni od dnia złożenia planu do zatwierdzenia˝.

    Po art. 3e dodaje się art. 3f w następującym brzmieniu: ˝Opinia wójta (burmistrza, prezydenta miasta), o której mowa w ust. 3a i 3b, wydawana jest po wcześniejszym podaniu treści rocznego planu łowieckiego do publicznej wiadomości na okres 14 dni, w celu zebrania uwag podmiotów mających nieruchomości gruntowe w obwodzie łowieckim, którego dotyczy roczny plan łowiecki˝. I w tym miejscu jest właśnie ta istotna zmiana, uszanowanie prawa właściciela do wypowiedzenia się w kwestii tworzenia planów łowieckich. Chodziło głównie o to, żeby uszanować prawa właścicieli.

    Jeżeli chodzi o sprawę tworzenia obwodów łowieckich, tak jak tu było powiedziane już przez wnioskodawcę, zastosowano postępowanie takie, jakie stosuje się przy sporządzaniu planu przestrzennego zagospodarowania gminy, gdzie wszystkie podmioty, których dotyczy sprawa opracowywanego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, mogą się wypowiedzieć. Te procedury są praktycznie przeniesione, co w systemie demokratycznym jest powszechnie przyjęte. Uważamy, że jeśli chodzi o takie procedury przy określaniu granic obwodów łowieckich, obszaru tych obwodów łowieckich i uwzględnieniu wszystkich podmiotów, których będzie dotyczyła (Dzwonek) ta procedura wyznaczenia obwodów i podziału na obwody łowieckie, ich głos będzie zauważalny.

    To sprawia, że naszym zdaniem ten projekt ustawy zasługuje na to, żeby przesłać go do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa celem dalszego procedowania. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 15 stycznia 2015 roku.


337 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy