Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących


Poseł Piotr Krzysztof Ćwik:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! Jak wiemy, od 1 stycznia 2015 r. zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone przez niemieckie ministerstwo pracy, które obligują m.in. przewoźników do podniesienia płacy minimalnej dla kierowców, którzy przejeżdżają przez terytorium Niemiec, do poziomu 8,5 euro za godzinę pracy. Te przepisy naruszają unijną zasadę swobody przepływu towarów i usług. Z wprowadzeniem tych przepisów związane są też bardzo uciążliwe procedury, których muszą dopełnić przewoźnicy. Wiele z tych przepisów nie ma żadnego odniesienia do realiów polskiego prawa. Ewentualne kary za niedopełnienie procedur, jakie grożą przewoźnikom wynoszą od 30 tys. do nawet 500 tys. euro. Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że 25% udziału w rynku przewoźników na terenie Unii Europejskiej realizują polskie firmy transportowe, a 40% transportu w Niemczech w ramach tzw. kabotażu też realizują polskie firmy, to przywołane przepisy bardzo mocno uderzają w polskich przedsiębiorców. Dlatego zwracam się do pani minister z pytaniem: Jakie działania podejmuje czy podejmowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia przepisów, o których przed chwilą wspomniałem? Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących


Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Problem poruszony przez pana posła jest istotnie bardzo ważny z punktu widzenia naszych interesów gospodarczych. Przedstawię pokrótce działania, które już podjęliśmy. Chcę powiedzieć, że cały czas jesteśmy w trakcie bardzo intensywnych działań, które trwają. Tak że nie wszystkie z nich będą podejmowane w najbliższych dniach.

    Tak jak pan poseł powiedział, zarysowując to zagadnienie, z dniem 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy, właściwie nie tyle ustawy, ile rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, które są głównym problemem. Są to przepisy wykonawcze do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w postaci rozporządzenia dotyczącego obowiązku zgłaszania płacy minimalnej i rozporządzenia dotyczącego obowiązku ewidencjonowania i przechowywania dokumentacji związanej z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Te przepisy są różnorakie, bo to są rozporządzenia nie tylko ministra pracy, ale też ministra finansów. Tego typu regulacje dotyczące w ogóle płacy minimalnej nie są w krajach członkowskich niczym nadzwyczajnym i sam fakt podjęcia inicjatywy legislacyjnej przez stronę niemiecką nie budził takich wątpliwości, dopóki nie uzyskaliśmy informacji o sposobie wdrażania tych przepisów, m.in. właśnie przez niejasne sformułowania przepisów wykonawczych, a teraz, od 1 stycznia, również przez praktykę, jaka jest stosowana na bazie tych przepisów.

    W szczególności przejawia się to tym, że np. już w grudniu mieliśmy sygnały, iż niemieccy spedytorzy żądali od polskich przewoźników drogowych podpisywania oświadczeń o stosowaniu się do wewnętrznych niemieckich przepisów. To już było pewnym ewenementem i praktyką, która budziła niepokój. Wyjaśnienia podmiotów niemieckich, uzyskane m.in. na wniosek ministerstwa infrastruktury, uznaliśmy za niewystarczające do właściwego rozeznania sytuacji, jeśli chodzi o nasze podmioty funkcjonujące czy prowadzące działalność przewozową na terenie Niemiec.

    Podstawą wątpliwości zgłaszanych przez stronę polską jest niezgodność nowych niemieckich przepisów z regulacjami europejskimi w sprawie dostępu międzynarodowego do usług autokarowych i autobusowych, tj. rozporządzeniem 1073/2009, oraz w sprawie wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych, czyli rozporządzeniem 1072/2009. Ogólnie rzecz biorąc - odwoływał się do tego również pan poseł - regulacje te realizują zasadę swobody świadczenia usług w związku z art. 56 i 57 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w sektorze transportu drogowego, czyli dotyczą bardzo podstawowych regulacji Unii Europejskiej, takich fundamentalnych, nie są to jakieś kwestie marginalne.

    Podjęliśmy działania zarówno dwustronne, jak i na forum Unii Europejskiej. Te instrumenty są bardzo wielorakie i trzeba korzystać z nich wszystkich jednocześnie. Na początku grudnia nasza ambasada w Berlinie zwróciła się formalnie do władz niemieckich o wyjaśnienia dotyczące stosowania tej ustawy, czyli sposobu jej realizacji. Odpowiedzi, które uzyskaliśmy, nie rozwiały naszych wątpliwości, wręcz przeciwnie, ponieważ służby celne potwierdziły obowiązek naliczania wynagrodzenia za pracę kierowców według stawki minimalnej, także dla polskich kierowców ciężarówek i autobusów, jeśli chodzi o tranzyt i jazdę docelową, nie mówiąc już o kabotażu. Powiedzmy, że kabotaż budziłby tutaj najmniej wątpliwości.

    Dnia 16 grudnia polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego wystosowali do Komisji Europejskiej pytanie priorytetowe z prośbą o wyjaśnienie, czy nowe prawo jest zgodne z przepisami unijnymi, a zwłaszcza z zasadami wspólnego rynku oraz dyrektywą o pracownikach delegowanych. Niestety do chwili obecnej zostało to bez odpowiedzi. 19 grudnia polskie MSZ wystosowało via ambasada RFN notę z prośbą o informację. Odpowiedź dostaliśmy dwa dni temu i uznaliśmy, że również nie wyjaśnia ona wątpliwości w takim zakresie, jakiego byśmy oczekiwali.

    Jeszcze w grudniu zwróciłam się do komisarzy europejskich ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, ds. transportu oraz ds. zatrudnienia i spraw społecznych z formalnych stanowiskiem podważającym tę regulację z punktu widzenia regulacji europejskich. To uruchomiło pewną procedurę, niemniej jednak z naszego punktu widzenia, tak ją oceniamy, ta procedura, mimo że prowadzona poprawnie z punktu widzenia procedowania przepisów Unii Europejskiej, nie jest wystarczająca w tej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Wynika z tego to, że Komisja Europejska prawdopodobnie rozpocznie procedurę, żądając od strony niemieckiej przedstawienia wyjaśnień w sprawie nowych przepisów. Jest to związane z przepisami proceduralnymi Komisji Europejskiej.

    Mamy też informację, ponieważ skontaktowaliśmy się również z innymi państwami zainteresowanymi tą kwestią, uważającymi tę regulację za niewłaściwą, z innymi państwami członkowskimi, m.in. z Czechami, Słowacją, Węgrami i krajami nadbałtyckimi. W ramach tzw. Grupy Wyszehradzkiej Plus już dzisiaj odbywa się spotkanie robocze w Brukseli celem przygotowania wspólnego stanowiska całej grupy państw w tej sprawie. Podjęłam również decyzję o przeprowadzeniu już bezpośredniej rozmowy z federalnym ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej, podczas której chcę w formie bezpośrednich ustaleń podjąć ten temat. Według mojego najlepszego przekonania ta decyzja zawiera wady prawne z punktu widzenia regulacji europejskich, jak również jest bardzo wątpliwa, myślę o jakiejś potencjalnej motywacji inicjatorów tej regulacji w Niemczech (Dzwonek), z punktu widzenia podstawowych interesów ekonomicznych, moim zdaniem również niemieckich, dobrze rozumianego rynku Unii Europejskiej.

    Chcę jeszcze powiedzieć, jeżeli państwo pozwolą, że mamy kontakty również ze środowiskami przewoźników, od których zbieramy na bieżąco informacje, jak wygląda bieżąca praktyka zachowania się służb niemieckich. Te sygnały, może jeszcze niezbyt liczne, również upoważniają nas do podjęcia jak najbardziej stanowczych i energicznych kroków, żeby wyjaśnić tę sprawę w jak najkrótszym czasie. Dziękuję bardzo.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących


Poseł Andrzej Adamczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Szanowni Państwo! Pani minister klarownie tutaj wyjaśniła, na czym polegają działania strony polskiej. Niemniej jednak wydaje się, pani minister, że wobec tak drastycznych działań strony niemieckiej działania strony polskiej nie mają znamion desperacji. Uważam, że powinny one mieć takie znamiona, m.in. dlatego że polska gospodarka traci miliardy złotych i będzie je traciła w ciągu najbliższych miesięcy z powodu wspomnianych restrykcji strony niemieckiej.

    Pragnę zadać pytanie: Dlaczego minister spraw zagranicznych nie wezwał ambasadora Niemiec w Polsce na rozmowę w tej sprawie? Pragnę zadać pytanie i proszę o odpowiedź: Pani minister, kiedy wystąpicie w tej sprawie do przewodniczącego Unii Europejskiej? To nie jest tak, że oddajemy tę sprawę komisarzom czy naszym europosłom. Ta sprawa jest zbyt ważna. (Dzwonek)

    Kolejna kwestia. Pani minister mówiła o współpracy ze środowiskami przewoźników. Wiem, że bardzo zaangażowane w tę sprawę jest Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ale z drugiej strony nie mogą oni liczyć na bezpośrednią współpracę, bo z jakichś przyczyn nie odpowiadacie państwo na wystąpienia ZMPD do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

    Jeszcze jedno pytanie: Jakie przewidujecie restrykcje wobec strony niemieckiej? Wydaje się, że w tej sytuacji powinniśmy zachować pewną symetrię. Jeżeli strona niemiecka w sposób drastyczny ogranicza nasze możliwości działania na terenie Unii Europejskiej, to uważamy, że strona polska również nie powinna być dłużna. Zdaję sobie sprawę, że być może burzy to pewne pojęcia dotyczące współpracy międzynarodowej, niemniej jednak, jeszcze raz powtarzam, sprawa jest zbyt poważna, bo dotyczy ona tysięcy naszych przedsiębiorstw przewozowych. Musimy ich bronić. Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących


Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak:

    Odpowiadając na pytania pana posła, chciałabym powiedzieć, że jeżeli chodzi o kontakty ze środowiskami przewoźników, to nie odnoszę wrażenia, żebyśmy ignorowali sygnały stamtąd płynące. Jesteśmy z nimi w bieżącym kontakcie. Oczywiście jest kwestia prawnego wsparcia. Pracujemy też nad opinią, która w sensie prawnym pomoże odpowiednio zachować się poszczególnym przewoźnikom. Tutaj mamy taką trudność, że nie sposób wydać jednej porady prawnej, która miałaby zastosowanie do każdej sytuacji, ponieważ ich sytuacje prawne są bardzo różne. W związku z tym moglibyśmy tutaj bardziej zaszkodzić. To jest tak jak z lekami, których ulotkę trzeba przeczytać indywidualnie, odpowiednio do pojedynczego przypadku. Natomiast jeżeli tutaj są takie sygnały, to chętnie się z nimi zapoznam. Jeżeli chodzi o zbieranie informacji, to nadajemy temu taki priorytet, że byłoby bardzo dziwne, gdybyśmy nie zareagowali na jakikolwiek sygnał od nich.

    Kwestia desperacji. Panie pośle, wydaje mi się, że jestem zdesperowana. Wszystkie dodatkowe podpowiedzi chętnie rozważę. Proszę wierzyć, że uważam, że priorytet, jaki powinniśmy nadać tej sprawie, jest teraz naprawdę najwyższego sortu. Rzeczywiście jest to sprawa, o którą warto walczyć. To godzi w podstawy bardzo istotnej części naszej gospodarki i w ogóle naszego myślenia o tym, w jaki sposób odnajdujemy się w Unii Europejskiej. Jest to więc absolutnie strategiczna sprawa.

    Jeżeli chodzi o kwestię symetrii, to myślę, że jeszcze w tym momencie nie jest na to czas. Czekam na rozmowę z panem ministrem federalnym od transportu Niemiec, która, mam nadzieję, odbędzie się w najbliższych dniach. Będziemy się zastanawiali, jakie kroki bardziej... Nie myślę tu kategoriami restrykcji, lecz myślę kategoriami chociażby odszkodowawczymi. Wydaje mi się, że nie jestem jeszcze na takim etapie analizy, który umożliwiałby proponowanie czegoś konkretnego. Będziemy o tym informowali, ponieważ to jest ważne. Zależy nam na tym, żeby wszyscy dobrze rozumieli podejmowane przez nas kroki, ewentualnie w dobrej wierze je korygowali. Będziemy korzystać z tych porad. Bardzo dziękuję za zadanie tego pytania.



Andrzej Adamczyk, Piotr Krzysztof Ćwik i Mariusz Błaszczak - pytanie z 15 stycznia 2015 r.


16 wyświetleń




Zobacz także:


Barbara Bartuś, Andrzej Adamczyk, Edward Czesak, Wiesław Janczyk i Piotr Krzysztof Ćwik - pytanie z 19 marca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Barbara Bartuś, Andrzej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Krzysztof Ćwik - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy