Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2953).


Poseł Aldona Młyńczak:

    Panie Marszałku! Szanowne Panie Posłanki! Szanowni Panowie Posłowie! Szanowni Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej! Szanowni Działkowcy! Szanowni Państwo! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej pragnę zapewnić, że rozumiemy wszystkie problemy przedstawione przez przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej pana Barłomieja Piecha oraz w pełni popieramy rozwiązania zgłoszone przez komitet obywatelski dotyczące zmian w ustawie Prawo budowlane, w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych oraz w innych ustawach.

    Zmiany te dotyczą wprowadzenia nowej definicji altany ogrodowej oraz konsekwencji prawnych wynikających z przyjęcia tej definicji w innych ustawach. Zmiany te są niezbędne i konieczne w związku z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2014 r., sygn. akt 1875/12, oraz w związku z nową wykładnią przepisu dotyczącego definicji altany, przedstawioną w tym orzeczeniu. Konsekwencją wprowadzenia w życie ww. orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego prawdopodobnie byłby nakaz rozbiórki wszystkich obiektów wybudowanych na działkach, które nie odpowiadają wykładni, zgodnie z którą altana to - jak to już było tu przedstawione - budowla o konstrukcji lekkiej, często ażurowej, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem.

    Taka zmiana interpretacji Prawa budowlanego wprowadzona przez NSA zaniepokoiła ponad 900 tys. działkowców, którzy do tej pory budowali altany i obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe w oparciu o zapis art. 29 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, który mówi, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich.

    Przez wiele lat tak funkcjonujący zapis był wystarczający i zrozumiały oraz dawał działkowcom poczucie bezpieczeństwa, poczucie, iż działają zgodnie z obowiązującym prawem. Intencją ustawodawcy zawsze było bowiem uproszczenie prawa, a więc zezwolenie na budowanie małych obiektów gospodarczych, w tym altan ogrodowych, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, bez konieczności zgłaszania do organów nadzoru budowlanego, z dowolnych materiałów, o ile obiekty te spełniały kryteria dotyczące powierzchni zabudowy i wysokości. Wszyscy bowiem wiemy, że ogrody działkowe są ważnym elementem rekreacji dla wielu mieszkańców miast i miasteczek, są także formą wsparcia dla wielu obywateli, którzy własnym wysiłkiem zagospodarowali działki i pieczołowicie uprawiają na nich warzywa, owoce i kwiaty. Stąd też oczywiste jest, że należy tak dostosować zapisy prawa, aby uniemożliwić rozbiórkę setek tysięcy altan wybudowanych zgodnie z obowiązującymi kryteriami. Zmiany przedstawione w projekcie obywatelskim dotyczą właśnie tej kwestii.

    Również rząd odniósł się do projektu obywatelskiego jako do słusznej i ważnej inicjatywy społecznej i 9 grudnia br. przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw, w konsultacji z przedstawicielami inicjatywy obywatelskiej i przy ich aktywnym udziale. Rada Ministrów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli, którzy zgłosili projekt, przedstawiła w przedłożonych poprawkach propozycję legalizacji obiektów budowlanych wybudowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy, o ile spełniają one wymagania określone w definicji altany ogrodowej dodanej do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za zalegalizowanie takich obiektów budowlanych działkowiec nie będzie obowiązany do uiszczenia opłaty legalizacyjnej w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Natomiast w przypadku altan, w stosunku do których zostały wszczęte postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej rozbiórkę, postępowania takie będą umarzane.

    Dodatkowo działkowiec, aby nie mieć wątpliwości, czy obiekt budowlany znajdujący się na jego działce spełnia wymagania określone w definicji altany działkowej, będzie mógł wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wymiarów wybudowanej altany działkowej z wymaganiami określonymi w ustawie. Wniosek taki również będzie wolny od opłaty skarbowej.

    Rada Ministrów proponuje także regulację w przypadku, kiedy został już orzeczony nakaz rozbiórki, lecz nie została ona jeszcze fizycznie rozpoczęta. W takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego, który wydał taką decyzję, stwierdza jej wygaśnięcie.

    Reasumując, klub Platformy Obywatelskiej popiera inicjatywę obywatelską zgłoszoną w druku nr 2953 oraz doprecyzowanie zapisów projektu obywatelskiego w formie poprawek zgłoszonych przez Radę Ministrów, po uprzedniej konsultacji z przedstawicielami tej inicjatywy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 18 grudnia 2014 roku.


170 wyświetleń




Zobacz także:




Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy