Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Rząsa:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W sierpniu bieżącego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport na temat elektronicznych papierosów, w którym wezwała do wprowadzenia zakazu ich palenia w zamkniętych miejscach publicznych oraz zahamowania ich sprzedaży osobom nieletnim. Jak podało w swoim raporcie WHO, podczas palenia elektronicznego papierosa nie jest wdychana zwykła mgła, jak często twierdzą producenci, a palenie papierosów poważnie zagraża osobom niepełnoletnim oraz płodom. Coraz więcej publikacji i badań potwierdza, że papierosy elektroniczne nie pozostają obojętne dla zdrowia. Zupełnie odmienne stanowisko w tej sprawie zdają się mieć jedynie producenci inhalatorów, którzy, reklamując swoje produkty, zapewniają o ich nieszkodliwości. Wydaje się więc, że zakaz reklamowania tych produktów oraz ograniczenie młodzieży dostępu do nich są konieczne.

    W sprawie uregulowania przepisów dotyczących m.in. sprzedaży e-papierosów zwracałem się już do pana ministra kilkukrotnie. W odpowiedzi na moją interpelację z dnia 7 sierpnia 2004 r. zawarto m.in. takie zdanie, cytuję: Obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają stosowne prace nad opracowaniem odpowiednich, dotyczących m.in. kwestii związanych ze zjawiskiem inhalacji nikotyny rozwiązań, które w bieżącym roku zostaną skierowane do konsultacji publicznej.

    W odniesieniu do powyższego zwracam się do pana ministra z pytaniami: Na jakim etapie znajdują się prace nad kwestiami związanymi ze zjawiskiem inhalacji nikotyny? Czy w planowanych zmianach zostało przewidziane wprowadzenie zakazu reklamowania inhalatorów oraz ograniczenia dostępu do tych produktów osobom nieletnim? Dziękuję.


4 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Bardzo dziękuję za to pytanie i za nieustającą stymulację w zakresie poprawy polityki zdrowia publicznego w naszym kraju w tym wrażliwym obszarze.

    Oczywiście znamy raporty i badania Światowej Organizacji Zdrowia, w pełni je zinternalizowaliśmy i jesteśmy przekonani o szkodliwości nikotyny w każdej postaci, a fakt, który pan poseł przytoczył, że jeszcze tylko producenci wydają się mieć zdanie rozbieżne ze zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, jest zjawiskiem raczej symptomatycznym. Podobnie jak w przypadku wszystkich wyrobów tytoniowych, alkoholu czy innych używek zwykle raporty organizacji zdrowia faktycznie prezentują wiedzę odmienną niż ta z materiałów reklamowych sprzedawców.

    Bez wątpienia nikotyna w każdej postaci jest silną neurotoksyną, ma olbrzymi potencjał uzależniający i należy chronić społeczeństwo, w tym szczególnie wrażliwe osoby, dzieci i młodzież, kobiety ciężarne, przed negatywnym wpływem na zdrowie spożywania tej substancji jakąkolwiek drogą. W tej chwili projekt ustawy, który ma za zadanie implementować dyrektywę tzw. tytoniową, jest na końcowym etapie przygotowań w Ministerstwie Zdrowia. Jestem przekonany, że w I kwartale przyszłego roku zostanie on wysłany do uzgodnień publicznych.

    Intencją naszą, i prace w resorcie zmierzają w tym kierunku, jest wprowadzenie analogicznych obostrzeń w przypadku papierosów elektronicznych jak w przypadku papierosów zwykłych, czyli zakazu reklamy, zakazu sponsorowania wydarzeń kulturowych, imprez masowych czy wydarzeń sportowych, zakazu sprzedaży osobom nieletnim, zakazu konsumpcji w miejscach publicznych, na przystankach autobusowych, w biurach, urzędach, we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. Taka jest nasza intencja. Oczywiście ostateczny kształt tej ustawy będzie zależał od przebiegu debaty publicznej, w tym bardzo istotnego czy najistotniejszego jej elementu, czyli debaty parlamentarnej.

    Raz jeszcze dziękuję i wnoszę o wsparcie pana posła i Wysokiej Izby w pracach nad tym, byśmy nie utracili prozdrowotnego charakteru tych działań legislacyjnych, co w przypadku próby ingerencji w dość dużą grupę kapitałową może mieć miejsce. Dziękuję uprzejmie.


4 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Renata Butryn:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Panie Ministrze! Według badań naszych naukowców ponad 30% uczniów szkół ponadpodstawowych codziennie sięga po e-papierosy. Nie ma zakazu, więc trudno jest walczyć z tym zjawiskiem, z tą modą na e-papierosy wśród młodzieży. Chciałabym zapytać, czy ministerstwo przewiduje, mimo że nie ma jeszcze ustawy, rozesłanie do szkół materiałów, które będą to propagować, informować o tym, do czego doszła Światowa Organizacja Zdrowia.

    I jeszcze jedna rzecz. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że wiele samorządów - taka debata odbyła się m.in. w Krakowie, Płocku, Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku - nie czekając na naszą ustawę, podjęło już decyzję o zakazie używania e-papierosów właśnie w miejscach publicznych, szczególnie w komunikacji miejskiej. Na to chciałabym zwrócić uwagę, bo to już zaczyna być wstydliwym problemem dla naszego parlamentu. Dziękuję bardzo.


4 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Poseł! Rzeczywiście to jest materia, która może podlegać regulacji samorządów, jednostek samorządu terytorialnego, która często jest przedmiotem debaty w gminach, powiatach, i bardzo dobrze. Oczywiście szkoły mogą dzisiaj w swoich regulaminach wprowadzać pewne obostrzenia, pewne normy. W niektórych szkołach postuluje się zakaz konsumpcji gum do żucia, w innych - e-papierosów. Faktycznie jestem tego samego zdania, co pani poseł. Ta kwestia bezwzględnie wymaga uregulowania ustawowego w intencji ochrony innych osób, ponieważ ilość dowodów naukowych i logika oraz doświadczenie medycyny środowiskowej i toksykologii wskazują na to, że spożywanie tego typu substancji, tej zawiesiny w zamkniętych pomieszczeniach stanowi istotne narażenie innych osób w nich przebywających na negatywne skutki zdrowotne. Znajduje się tam nie tylko nikotyna, ale także wszystko to, co jest zawieszone w tej mgiełce, co przeszło drogi oddechowe jednej osoby i znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. W związku z powyższym intencją naszą jest jak najszybsze procedowanie projektu tej ustawy i rzeczywiście wiosną chcielibyśmy ją wprowadzić w tym kształcie. Czy ostatecznie powiedzie się ta koncepcja, wprowadzenie takich obostrzeń analogicznie jak w przypadku tytoniu, zależy tylko od Wysokiej Izby. Dziękuję uprzejmie.



Marek Rząsa i Renata Butryn - pytanie z 18 grudnia 2014 r.


42 wyświetleń