Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (druki nr 2934 i 3007).


Poseł Teresa Hoppe:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Platforma Obywatelska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, druk nr 2934.

    Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany mają związek z kończącym się w marcu 2015 r. stosowaniem systemu kwotowania mleka. Spodziewana na rynku w bieżącym roku nadprodukcja mleka jest szacowana na ok. 8% w stosunku do kwoty krajowej przyznanej Polsce na rok 2014/2015. Dla porównania w roku kwotowym 2013/2014 przekroczenie wyniosło zaledwie 1,68% zaplanowanej kwoty. Opłata z tytułu przekroczenia tych kwot wynosi 29,36 euro za 100 kg mleka, co znacząco wpłynie na zmniejszenie opłacalności produkcji mleka.

    Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy mają na celu zminimalizowanie ustawowych ograniczeń związanych z dysponowaniem kwotą indywidualną w przypadku otrzymania przez producenta dodatkowej kwoty z krajowej rezerwy. Według dotychczasowego stanu prawnego, wynikającego z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, producent nie mógł dokonać zbycia przyznanej mu kwoty indywidualnej z rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych przez okres 2 lat od daty otrzymania takiej decyzji, przez co obecnie nie mogłoby to być wykorzystane w związku z zakończeniem 31 marca 2015 r. funkcjonowania systemu kwotowania mleka.

    W bieżącym roku kwotowym spodziewana jest znaczna nadprodukcja mleka. Przed chwilą podałam wielkość w procentach. Dodam, że w tej chwili, tj. do 3 października 2014 r., było to 1,5 mln kg kwot indywidualnych.

    Zmiany proponowane w ustawie będą skutkowały zwiększeniem o 5% kwoty stanowiącej przedmiot umowy zbycia, za którą proporcjonalnie nie będą ponoszone opłaty z tytułu przekroczenia przyznanych kwot mlecznych. Jednocześnie projekt ustawy znosi obowiązek potrącenia na rzecz krajowej rezerwy 5% kwoty indywidualnej, stanowiącej przedmiot umowy zbycia. Obydwa rozwiązania są korzystne dla producentów mleka, dlatego klub Platforma Obywatelska w całości popiera te zmiany i będzie głosował za uchwaleniem proponowanych zmian. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Teresa Hoppe - Wystąpienie z dnia 17 grudnia 2014 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Teresa Hoppe - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Teresa Hoppe - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Teresa Hoppe - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie dominacji zagranicznego kapitału w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy