Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy.


Poseł Grzegorz Schreiber:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W zasadzie dziękuję za jedno i drugie pytanie, ponieważ daje mi to możliwość odpowiedzenia na kłamstwa, które w obiegu medialnym państwo z Klubu Parlamentarnego Prawo... (Poruszenie na sali) Platforma Obywatelska...

    (Głos z sali: Brawo!) (Oklaski)

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: Proszę na słowo ˝kłamstwo˝ uważać.)

    Na kłamstwa Platformy Obywatelskiej, które w mediach szeroko były kolportowane, dzisiaj mogę dzięki tym pytaniom odpowiedzieć.

    Pierwsze kłamstwo to kłamstwo, że projekt ten został napisany na kolanie, że myśmy zaraz po ostatnich wyborach samorządowych przygotowali ten projekt i chcielibyśmy go natychmiast rozpatrywać. Przypomnę Wysokiej Izbie, że projekt ten złożyliśmy po wyborach europejskich. Nie był on napisany dzisiaj, chociaż rzeczywiście można to tak odczytywać, ponieważ on niejako przewidział sytuację, która wystąpiła w wyborach samorządowych.

    (Poseł Rafał Grupiński: I tak wiedzieliście, że wybory będą sfałszowane.)

    Projekt ten przewidział to, co się stało z Państwową Komisją Wyborczą. Myśmy już pół roku temu proponowali dokonać zmiany Państwowej Komisji Wyborczej.

    No i teraz drugie kłamstwo, i to bardzo szeroko kolportowane kłamstwo - że następuje jakoby upolitycznienie PKW poprzez zmiany, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Jest to tym bardziej zdumiewające kłamstwo, że wpisuje się ono w niezwykle antyeuropejską retorykę, co jeżeli weźmiemy pod uwagę tych, którzy to wypowiadają, czyli posłów Platformy Obywatelskiej, jest szczególnie zaskakujące.

    Otóż w całej Europie, szanowni państwo, Wysoka Izbo, partie polityczne... nie partie, frakcje polityczne w parlamentach europejskich mają prawo do delegowania do centralnego organu wyborczego swoich przedstawicieli. Jest to normalnie przyjmowane w Europie prawo (Oklaski), a państwo czynicie z tego zarzut i mówicie, że to jest upolitycznianie, czyli, jednym słowem, mówicie, że we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, w Czechach, Słowacji - wszędzie tam jest upolitycznianie, tam wszędzie jest upolitycznianie centralnych organów wyborczych.

    Ale patrząc dalej, to prawo europejskie, to, że tak to wygląda w krajach Europy, też nie wynika do końca znikąd, bo są tu pewne wskazania ciał europejskich, a państwo tak bardzo wsłuchujecie się w głos Europy, tak bardzo wsłuchujecie się w głos różnego rodzaju ciał europejskich. Proszę bardzo, Rada Europy w 2002 r. przyjęła w Strasburgu kodeks dobrych praktyk wyborczych i w tym Kodeksie dobrych praktyk wyborczych jest zapisane wprost zalecenie: w centralnym organie wyborczym musi zasiadać, powinien zasiadać sędzia bądź prawnik - o zgrozo, wcale nie musi to być sędzia, musi to być sędzia bądź prawnik - i obok niego mają występować przedstawiciele partii politycznych zasiadających w parlamencie. (Oklaski) Takie jest wskazanie Rady Europy. Państwo to lekceważycie, mówiąc, że to, co proponujemy, co idzie w zgodzie z tym prawem, to jest upolitycznianie.

    Szanowni państwo, to są dwa kłamstwa, które w bardzo powszechny sposób państwo upowszechnialiście przed dzisiejszą debatą. Mogę się tylko zdziwić dodatkowo, że w tym akcie upolityczniania, bo rzeczywiście taki miał miejsce ostatnio, bierze udział prezydent Rzeczypospolitej, który wpływa na sędziów, na ich werdykty z góry...

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: No nie, naprawdę.)

    (Poseł Rafał Grupiński: Proszę uważać na słowa.)

    ...a dzisiaj czyni to wobec Wysokiej Izby...

    Marszałek:

    Do rzeczy, panie pośle.

    Poseł Grzegorz Schreiber:

    ...bo jest rzeczą skandaliczną, żeby prezydent przed decyzją parlamentu upominał posłów i mówił im, jak mają głosować. (Oklaski)

    Panie pośle, jakąż to niekonstytucyjność pana zdaniem ten projekt zawiera? Przede wszystkim jaką pan ma moc sprawczą i prawo, i objawienie, żeby wygłaszać w tej chwili sądy o anty- czy niekonstytucyjności tego projektu? Nie ma w żadnej opinii, którą otrzymaliśmy, takiego zarzutu. Jest jedna wątpliwość dotycząca wizerunku osób, które będą głosowały, ale to są rzeczy, które w krajach Europy są też rozwiązywane, i to można drogą uchwał PKW rozwiązać tak, aby tych elementów nie naruszać. Nie ma żadnego zagrożenia i nie ma żadnej opinii, która mówi o niekonstytucyjności tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2014 roku.


39 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Grzegorz Schreiber - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy