Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014 (druki nr 2905 i 2946).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Większość tych pytań czy większość tych wypowiedzi, także stanowisk klubowych, dotyczyła kwestii zakończenia prac nad ustawą o podatku dochodowym w rolnictwie, który konsumowałby tę część ustawy, nad którą dzisiaj dyskutujemy, czyli składkę zdrowotną rolników.

    Chciałbym na początek podziękować wszystkim klubom za to wsparcie, bo istotne dla rolników jest to, żeby byli bezpieczni, jeśli chodzi o to zabezpieczenie ochrony zdrowia. Ta ustawa to daje. Rzeczywiście jest to ustawa, która przedłuża o kolejne 2 lata stan tymczasowości, bo to nie jest rozwiązanie ostateczne. Ostatecznym rozwiązaniem tego problemu powinna być ustawa o podatku dochodowym w rolnictwie, która w swojej części obejmowałaby także składki zdrowotne rolników.

    Jeden z posłów pytał, co będzie, jeżeli tego podatku nie będzie, czy nie warto wyłączyć tej części i przenieść jej do ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym rolników, takiej już, powiedziałbym, końcowej, żeby tego nie przedłużać. Jest to element, który także rozważamy, dlatego dajemy sobie ten czas i chcielibyśmy jeszcze w tej kadencji Sejmu zaproponować rozwiązania, które mogłyby konsumować te dwie kwestie, czyli podatek dochodowy w rolnictwie i składkę zdrowotną.

    Jak jest to trudna materia, to chyba wszyscy na tej sali doskonale wiemy, wszystkie te głosy pokazywały, że wprowadzanie podatku dochodowego w rolnictwie to dość skomplikowana materia. Nie wiązałbym tego ani z kalendarzem wyborczym, ani z czym innym, bo przez ostatnie kilka lat, kiedy nie było wyborów, także istniały różnice zdań, które były wśród ekspertów, jeśli chodzi o dochodowość w rolnictwie, o to, czy rzeczywiście przychody z gospodarstwa rolnego w przypadku poszczególnych wielkości gospodarstw, areałów rzeczywiście dają podstawę do tego, żeby mówić o dochodowości w rolnictwie.

    Są to elementy, które cały czas są dyskutowane i w przypadku których są przyjmowane różne formy. Nie ma dzisiaj jednego stanowiska rządu. Mamy plan, żeby do końca czerwca przyszłego roku powstał taki projekt uzgodniony w rządzie ze wszystkimi zainteresowanymi resortami i żebyśmy mogli go państwu zaproponować, ale zakładamy też, mamy świadomość tego, że jest przecież tylko niecałe 12 miesięcy do końca kadencji. Być może nie będzie on przyjęty. Dlatego ta propozycja jest na 2 lata, żeby ewentualnie nowy parlament rozpoczął pracę już z takim wsadem merytorycznym, który będzie na pewno przygotowany. Jest to skomplikowane rozwiązanie, trudne do przygotowania.

    Pani poseł Bańkowska mówi o tym, że brak płacenia podatku dochodowego to także brak możliwości korzystania z wielu rzeczy przez rolników. To również jest prawda, tylko przypominam, że dzisiaj rolnicy też mogą przejść na system ogólny, jeśli chodzi o podatek dochodowy, i też mogą z tych przywilejów korzystać. Jest więc wiele różnych wątpliwości, wiele różnych niuansów, jeśli chodzi o opodatkowanie związane z rolnictwem, niuansów, na które trzeba zwracać uwagę. Były różne propozycje czy różne pomysły wysuwane albo przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, albo przez Ministerstwo Finansów, które to propozycje do tej pory jak gdyby nie spotkały się ze sobą, nie łączą się ze sobą, bo jednak musi być porozumienie, szczególnie jeśli chodzi o te dwa resorty, żeby powiedzieć, że proponujemy takie rozwiązanie. Większość tych rozwiązań jest także dość mocno kontestowana przez środowisko rolników, które wychodzi z założenia - zresztą tak jak pan poseł wspomniał - że rolnictwo jest w Polsce niedochodowe. Również w tym zakresie, panie pośle, zdania uczonych są podzielone, bo to chyba nie jest tak do końca, że rolnictwo jest niedochodowe. Oczywiście są gospodarstwa niedochodowe, co nie zmienia faktu, że w tych przypadkach, gdy są one niedochodowe, też musimy zabezpieczyć składki na ochronę zdrowia dla rolników, żeby ci, którzy nie płaciliby podatku dochodowego, mieli ochronę zdrowotną. Tak więc jest wiele elementów, na które musimy zwrócić uwagę. Staramy się to przygotować.

    Musi to być uzgodnione nie tylko między tymi trzema głównymi resortami, czyli Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Zdrowia, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, ale musi mieć także akceptację społeczną rolników. Jest to skomplikowana materia i mam nadzieję, że uporamy się z nią w przyszłym roku i będziemy mogli ją zaprezentować Wysokiej Izbie. Jaki będzie efekt dyskusji w Wysokiej Izbie, to oczywiście sprawa otwarta.

    Jeszcze raz chciałbym podziękować za wsparcie tego projektu ustawy. Jeśli chodzi o ten termin, to dyskutujemy o tym właściwie co rok od kilku lat, znamy już dokładnie wszyscy na pamięć tę ustawę, więc termin jest tu rzeczą jak gdyby drugorzędną. Liczyliśmy, że uda nam się w tym roku pominąć ten krok i będzie już ustawa o podatku dochodowym. Nie udało się to, staramy się dalej nad tym pracować, a ta ustawa daje rolnikom gwarancję tego, że przez dwa lata mają zabezpieczoną składkę zdrowotną. Dziękuję bardzo.



Poseł Sławomir Neumann - Wystąpienie z dnia 03 grudnia 2014 roku.


129 wyświetleń