Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

28 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (druki nr 2960 i 2977).


Poseł Sprawozdawca Waldemar Sługocki:

    Bardzo dziękuję.

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panowie Posłowie! Na sali zostali jedynie panowie, oczywiście cieszę się z tego.

    Mam przyjemność w imieniu Komisji Administracji i Cyfryzacji odnieść się do projektu czy przedstawić państwu proponowany projekt nowelizacji ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego.

    Dla porządku chciałbym przypomnieć, że ustawa ta stanowi zbiór zasad i zadań dotyczących powiadamiania ratunkowego, ale także zasad jego finansowania czy też wreszcie definiuje organy właściwe w sprawach powiadamiania ratunkowego. Warto podkreślić, że w ustawie zdefiniowano podstawowe pojęcia umożliwiające jej realizację, m.in. takie jak zgłoszenie alarmowe, obsługa zgłoszeń alarmowych, zasoby ratownicze, system teleinformatyczny czy wreszcie sieć teleinformatyczna.

    W proponowanej nowelizacji odnosimy się do art. 20 ust. 1, w którym w dotychczasowym brzmieniu zapisano, że dostawca publicznych usług teleinformatycznych jest zobowiązany do zapewnienia swoim użytkownikom końcowym połączeń telefonicznych i krótkich wiadomości tekstowych, czyli SMS-ów, do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999.

    W projekcie, uwzględniając zwłaszcza kontekst technologiczny - możliwe jest bowiem przesyłanie tą drogą w sposób skuteczny tychże powiadomień - proponujemy w art. 20 ust. 1 pkt 2 lit. a doprecyzować pojęcie powiadamiania, tak aby informacja telefoniczna i krótki tekst, czyli SMS, trafiały jedynie do numeru 112.

    Proponujemy także, aby w nowelizacji zrezygnować z możliwości przesyłania informacji tekstowej i telefonicznej spoza granic państwa polskiego. Jest to konsekwencja braku możliwości wdrożenia tego powiadamiania ze względu na przeszkody roamingowe. Myślę tutaj naturalnie o przeszkodach natury technicznej.

    Chcę powiedzieć Wysokiej Izbie, także szanownej pani marszałek, że podczas prac Komisji Administracji i Cyfryzacji nie zgłoszono zastrzeżeń do tak przygotowanej propozycji nowelizacji ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego.

    Jestem jeszcze winien państwu dwie informacje. Po pierwsze, projekt ustawy nie rodzi skutków finansowych ani dla budżetu państwa, ani też dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego, po drugie, przedkładany projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

    Proszę zatem panie i panów posłów, aby przyjęli proponowaną nowelizację ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego. Serdecznie dziękuję. (Oklaski)



Poseł Waldemar Sługocki - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2014 roku.


167 wyświetleń