Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2857).


Poseł Roman Jacek Kosecki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić opinię dotyczącą druku nr 2857 zawierającego projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw.

    Jak pamiętamy, niektóre zapisy były wniesione przed wielką imprezą, która się w Polsce odbyła - Euro 2012 - dotyczącą właśnie piłki nożnej. Wiemy, że ta wspaniała impreza odbyła się bezpiecznie, jesteśmy z tego dumni. Ale wiemy też, że pan premier Donald Tusk obiecał, że pochylimy się nad tą ustawą już po tym, jak będzie lepsze zachowanie, jak będzie po prostu przyzwolenie też wszystkich ministerstw, byśmy nad tym procedowali, dlatego że niektóre zapisy utraciły wewnętrzną spójność, nie przystają do innych uregulowań i uniemożliwiają skuteczne stosowanie prawa wobec narastającego zjawiska chuligaństwa stadionowego.

    Chciałbym podziękować na wstępie wszystkim, którzy w pracach nad projektem ustawy brali udział, czyli między innymi przedstawicielom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - szczególnie panu ministrowi Hakielowi chcielibyśmy podziękować - Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa, Ekstraklasy SA, PZPN oraz przedstawicielom stowarzyszeń kibiców. Wszyscy oni zgłaszali poprawki.

    Zmiana w art. 3 ustawy dotycząca zdefiniowania przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej jako pozostającego w związku z imprezą masową ma na celu wyraźne wskazanie, iż do sprawców czynów zabronionych popełnionych podczas przejazdu stosuje się przepisy karne z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i Kodeksu karnego, między innymi odnoszące się do środka karnego zakazu wstępu na imprezy masowe.

    Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie zwiększenie liczebności służby porządkowej dla imprezy masowej podwyższonego ryzyka określono na wymaganym poziomie minimalnym. To jest kolejna propozycja.

    Zmiana przepisu art. 6 ust. 3 ustawy nie zniesie obowiązku organizatora w zakresie udostępniania regulaminu obiektu, natomiast przeniesie właściwość w sprawie jego opracowania na właściciela, posiadacza, użytkownika lub zarządzającego obiektem lub terenem.

    Zgodnie z art. 11 ust. 3, jeżeli chodzi o przechowywanie materiałów dowodowych - o czym mówił już przewodniczący Raś - jest zmiana z 60 dni do 30. Zdaniem wnioskodawców termin ten jest wystarczający dla organów ścigania.

    Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie - co jest bardzo w tym momencie dla nas ważne - zakres przetwarzanych danych identyfikujących osoby uczestniczące w meczu piłki nożnej obejmowałby imię i nazwisko oraz numer PESEL, a w razie gdy nie został on nadany - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. Oznacza to usunięcie z katalogu przetwarzanych danych wizerunku twarzy, numeru identyfikacyjnego oraz informacji o podmiocie, który wydał ten numer. Dodatkowo zmiana ta nie wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo imprez masowych.

    Propozycja dotycząca art. 14 ustawy - tryb odwoławczy od zakazu klubowego. Termin przed sądem administracyjnym w przypadku osoby ukaranej nie powinien przekraczać 14 dni.

    Propozycja dotycząca art. 15 ust. 1 i 2 ustawy ma na celu dostosowanie przepisów ustawy do sytuacji faktycznej i zalegalizowanie zdalnej sprzedaży biletów - to jest bardzo dla nas ważne - przez Internet oraz dostosowanie treści niniejszego artykułu do znowelizowanego przepisu zawartego w art. 13 ust. 4.

    Wzorem innych lig piłkarskich - miejsca stojące. Rzeczywiście na wielu stadionach w Europie tak to się odbywa, oczywiście na meczach organizowanych przez FIFA i UEFA są miejsca stojące.

    Następne zmiany dotyczą konsultowania projektów budowlanych z odpowiednimi środowiskami i instytucjami.

    Myślę, że w przypadku organizowania imprezy masowej bardzo ważny jest obowiązek organizatora wystąpienia z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy nie później niż 30 dni przed terminem jej rozpoczęcia. Wiemy, że ze względu na specyfikę rozgrywek piłki nożnej konkretny termin zawodów, czyli dzień i godzina, znany jest od 2 do 4 tygodni przed meczem. Skrócenie terminu do 14 dni jest bardzo uzasadnione. To jest bardzo ważne.

    Przez zmianę art. 60 ust. 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (Dzwonek), już kończę, pani marszałek, nakłada się sankcję karną na osobę, która w miejscu i czasie imprezy masowej znieważyła członka służby informacyjnej lub porządkowej. Propozycja odpowiada istniejącym przepisom karnym regulującym odpowiedzialność za znieważanie funkcjonariusza publicznego. O wielu zmianach mówił już tutaj przewodniczący Raś.

    Wejście w życie niniejszej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw spowoduje pozytywne skutki społeczne, gospodarcze i prawne. Wprowadzenie powyższych zmian wpłynie korzystnie na poprawę skuteczności ścigania sprawców wykroczeń związanych z imprezami masowymi i spowoduje podniesienie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska rekomenduję przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw z druku nr 2857 i skierowanie go do komisji w celu dalszego procedowania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Roman Jacek Kosecki - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: