Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez ministra środowiska informacja o realizacji ˝Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ w roku 2013 (druk nr 2517) wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2755).


Poseł Henryk Kmiecik:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Pochylamy się dzisiaj nad przedstawioną przez ministra środowiska informacją o realizacji ˝Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ w roku 2013.

    ˝Program budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ to inwestycja obejmująca realizację czterech zadań: wykonanie zbiornika, przebudowę dróg, przebudowę kolei oraz odnowę zlewni zbiornika.

    Budowa rozpoczęta została w 1986 r. i przez blisko 13 lat była inwestycją centralną, czyli, jak to w polskich warunkach bywa, czas upływał, a postępu i końca robót widać nie było. W 2005 r. ustawowo został ustanowiony wieloletni ˝Program budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2010˝. Program programem, ale znowu prace nie szły tak, jak powinny iść, a to z powodu ubogiego finansowania inwestycji z budżetu państwa, a to z powodu braków w przygotowanej dokumentacji technicznej lub konieczności dostosowania jej do aktualnych norm.

    Do tak znacznych opóźnień w wykonawstwie nie doszło z powodu trudności technicznych przy pracach budowlanych, a po prostu z przyczyn biurokratycznych stwarzanych przez naszych urzędników różnych szczebli czy służb. Moja opinia o polskich urzędnikach jest jednoznaczna, uważam, że gdyby to zależało od polskich urzędników, to ludzkość nie miałaby jeszcze koła. Sprawy, które powinny być załatwione w miesiąc, trwają u nas 6 do 9 miesięcy, dlatego nasze inwestycje tak się ślimaczą. Dla przykładu podam, że największa tama na świecie, Zapora Trzech Przełomów w Chinach, zbudowana została w ciągu 12 lat, choć jest to zbiornik blisko 240 razy większy od tego w Świnnej Porębie. Nasz zbiornik - 28 lat, pomimo że jest tyle razy mniejszy. To tu, w tej Izbie, 6 grudnia ub.r. jednogłośnie zdecydowaliśmy o zmianie ustawy i wydłużyliśmy termin zakończenia inwestycji do roku 2015.

    Obecnie to zadanie jest finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w roku 2013 wydano na ten cel 240 mln zł. W zaprezentowanej informacji przedstawiono realizację kwotową poszczególnych wydatków inwestycyjnych w sposób wyczerpujący. Wysoka Izbo, uznać należy, że w dokumencie tym przedstawione zostały przez ministra środowiska kompleksowe, pełne i opisowe dane o wykonaniu prac według stanu na rok 2013.

    Wysoka Izbo! W imieniu Koła Poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka pragnę oświadczyć, że jego członkowie głosować będą za przyjęciem tego sprawozdania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Henryk Kmiecik - Wystąpienie z dnia 23 października 2014 roku.


136 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Henryk Kmiecik - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Henryk Kmiecik - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kmiecik - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rewitalizacji

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Henryk Kmiecik - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy