Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez ministra środowiska informacja o realizacji ˝Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ w roku 2013 (druk nr 2517) wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2755).


Poseł Edward Siarka:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! W imieniu mojego klubu mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec przedłożonego sprawozdania odnośnie do budowy zbiornika Świnna Poręba w latach 2006-2013, a konkretnie w roku 2013. Oczywiście ta dyskusja, która dzisiaj toczy się na sali sejmowej, trochę jest już dyskusją historyczną, dlatego że mówimy o zadaniach, które były realizowane w 2013 r. Dzisiaj prace dotyczące tej inwestycji są już w zupełnie innym punkcie, na szczęście, i rzeczywiście zmierzają do finału po prawie 30 latach ich realizacji. Dla wszystkich, którzy interesują się tą inwestycją, najważniejsze jest to, że ma ona spełniać ważną funkcję przeciwpowodziową dla całego regionu południowej Polski, wzdłuż rzeki Skawy, rzeki Wisły. Dla miasta Krakowa ten zbiornik wodny będzie miał niebagatelne znaczenie, jeżeli idzie o kwestie bezpieczeństwa wszystkich miejscowości położonych na północ od tego zbiornika. Niewątpliwie on już swoją funkcję spełnił przy ostatnich opadach deszczu, kiedy okazało się, że mimo iż nie jest całkowicie ukończony, to w swojej niszy był w stanie zatrzymać prawie 60 mln m3 wody. Oczywiście to jest jedna z funkcji, która jest bardzo ważna dla mieszkańców, a myślę, że i dla woj. małopolskiego i generalnie dla całej zlewni Wisły.

    Drugą ważną rzeczą, która przy okazji realizacji tej inwestycji się pojawia, jest możliwość wykorzystania tego zbiornika jako naturalnego miejsca, w którym będą mogli ludzie wypoczywać, gdzie będzie utworzone ważne centrum rekreacyjne. Już pojawiają takie pomysły samorządowców. To jest bardzo ważna rzecz, aby ten zbiornik, budowany kosztem lokalnej społeczności, kosztem wielu ich wyrzeczeń, przynosił korzyści również mieszkańcom, tym, którzy wokół tego zbiornika będą mieszkali.

    Ale powstaje pytanie, czy rzeczywiście wszystkie sprawy związane z budową tego zbiornika są właściwie w tej chwili prowadzone. Mam tu na myśli zwłaszcza problemy dotyczące wszystkich zbiorników, tj. kwestie gospodarki śmieciowej, jak również kwestie gospodarki ściekowej. Niestety nie wszystkie problemy, zwłaszcza jeżeli idzie o gospodarkę ściekami, zostały rozwiązane, mimo iż w sprawozdaniu już konsekwentnie od kilku lat podaje się, że czwarte zadanie, czyli to, co dotyczy gospodarki ściekowej, zostało w dorzeczu Skawy i w zlewni tego zbiornika wykonane. Niestety szereg miejscowości dalej nie posiada kanalizacji i wydaje mi się, że należy myśleć o tym, aby gminom, które są zainteresowane budową kanalizacji w obrębie zbiornika, generalnie w dorzeczu Skawy, umożliwić realizację tych zadań, pomóc zrealizować te zadania, żeby ten zbiornik nie stał się w sposób naturalny, przepraszam za określenie, szambem, gdzie przez te zaniedbania naturalna funkcja, czyli rekreacyjna, zostanie w jakiś sposób zaprzepaszczona. To jest bardzo ważna rzecz, która, uważam, powinna być uregulowana.

    Dla mnie jako tego, który mieszka w okolicach tego zbiornika, również ważną kwestią - chciałbym, żeby pan minister ewentualnie do tego się ustosunkował - jest to, ponieważ ta inwestycja się kończy, jaki jest pomysł na zagospodarowanie materiału, który w niszy zbiornika w jakiś sposób zalega. To są różnego rodzaju żwiry, piaski. Wydaje mi się, że ten materiał jest do pozyskania, on mógłby być wykorzystany przy jakichś innych inwestycjach drogowych, nie wiem. Czy jest jakiś pomysł, żeby ten materiał, który zostaje (Dzwonek) w tej niszy, ewentualnie w jakiś sposób wykorzystać na cele czysto budowlane, i jak sobie RZGW z tym radzi? Bo jeżeli zostawimy tę instytucję samą z tymi wszystkimi problemami, to obawiam się, że jeszcze nieraz przyjdzie nam z tej trybuny mówić o problemach tego zbiornika. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 23 października 2014 roku.


190 wyświetleń