Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także niektórych innych ustaw (druk nr 2699).


Poseł Czesław Sobierajski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mimo że mam minutę, zauważcie państwo, ile mam lektur. W każdym razie bardzo polecam panu doktorowi Kadłubkowi i wszystkim państwu przeczytanie ˝Dziejów piśmiennictwa śląskiego˝ Wincentego Ogrodzińskiego - to książka o języku polskim, o Polsce, o Polakach na Śląsku od początku do dnia dzisiejszego. Kapitalna rzecz. Nigdy nie wznowiona. Bardzo proszę. Książka Walentego Roździeńskiego z 1612 r. - proszę czytać ze zrozumienie - napisana przez Ślązaka po śląsku, czyli po polsku.

    Pan prof. Miodek mówił, zacytuję tylko jedną rzecz: ˝Mowę śląską należy uznać za jedną z najbardziej archaicznych gwar polskich˝. Trawestując znane słowa generała de Gaulle’a o Zabrzu, można bez przesady powiedzieć, że jest to najbardziej polska gwara spośród wszystkich polskich gwar. To uporczywe trzymanie się gwary umożliwiło Ślązakom przetrwanie jako Polakom, razem itd. (Dzwonek)

    Ksiądz Józef Szafranek w 1848 r. przekazał 500 tys. podpisów wyborców do Berlina. Co w pierwszym punkcie jest napisane? ˝[...] aby zagwarantowano swobodne używanie i pielęgnowanie polskiego języka w szkole.˝ W 1849 r. z okazji poświęcenia bazyliki piekarskiej kardynał von Diepenbrock mówił do zgromadzonych dziesiątków tysięcy Ślązaków: Gdybym miał możliwość, dałbym jeden palec sobie odciąć, żeby móc przemówić do was, moi Górnoślązacy, w waszym polskim języku. To powiedział kardynał niemiecki.

    Na koniec mam pytanie do pana doktora. Poseł Rzymełka powiedział, że w uzasadnieniu jest skandaliczne powołanie się na goebbelsowską statystykę. Tymczasem jest pytanie, dlaczego nie wzięliście statystyk pruskich. Mam przed sobą mapy wszelkiego rodzaju, XVIII w., XIX w. Proszę bardzo, zacytuję tylko kilka danych.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Nie, panie pośle.

    Poseł Czesław Sobierajski:

    Ale to jest pytanie.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Już pan nie zdąży zacytować. Panie pośle, niech pan spojrzy na zegarek.

    Poseł Czesław Sobierajski:

    Panie marszałku, tylko jedno zdanie i już kończę.

    Strzeleckie - 94% Polaków, pszczyńskie - 94,3%, bytomskie - 91%, oleskie - 91%, rybnickie - 90% itd., itd. To jest przełom XVIII i XIX w. Tymczasem gdyby wzięli pruskie, nie mieliby potrzeby właściwie fałszować, powiedzieliby obiektywnie, że Śląsk zamieszkują Polacy, w małym tylko marginesie Niemcy, i nikt więcej, nie Ślązacy jako trzeciość, nie, po prostu Polacy.

    (Głos z sali: No, przecież to było powiedziane.)

    Nie było powiedziane. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Henryk Siedlaczek: Co ty chcesz powiedzieć?)



Poseł Czesław Sobierajski - Wystąpienie z dnia 09 października 2014 roku.


223 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Czesław Sobierajski - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja bieżąca w sprawie kontraktów terytorialnych zawartych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Czesław Sobierajski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Czesław Sobierajski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o związkach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy