Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw (druk 2715).


Poseł Jan Ziobro:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska przedstawić stanowisko klubu w sprawie nowelizacji ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2715.

    Moi przedmówcy już o tym mówili i nie ulega to chyba wątpliwości, iż zmiany w ustawie o sporcie na pewno są potrzebne. Jeśli chodzi o zmiany, które przedstawiał Sojusz Lewicy Demokratycznej, zawarte w tym projekcie, to mają one zarówno plusy, jak i minusy, są również znaki zapytania dotyczące funkcjonowania tego projektu. Nikt nie ma, powtarzam, wątpliwości, że ustawa o sporcie, biorąc pod uwagę dzisiejsze realia, powinna zostać zmodyfikowana. Dlatego tym bardziej można się cieszyć i być optymistą, jeśli chodzi i o projekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej, i o projekt rządowy, jak również komisyjny, iż coś z tych trzech projektów się urodzi, co spowoduje pewien impuls do rozwoju polskiego sportu, bo wszyscy mamy świadomość tego, jak funkcjonują niektóre polskie związki sportowe, jak funkcjonują lokalne kluby sportowe, które czasem są na skraju bankructwa, a czasem na skraju upadku.

    Jednak przechodząc do samego projektu ustawy, chciałbym powiedzieć, że jest to powrót do idei prowadzenia klubu sportowego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, bo istniało to już kiedyś w polskim prawie. Nie było to zbyt dobre rozwiązanie. Często funkcjonowały kluby widma, które tak naprawdę nie zrzeszały sportowców. Grupa ekspertów, prawników, widząc projekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wypowiadała się właśnie w podobnym duchu - że te zmiany idące w kierunku jednoosobowej działalności gospodarczej są tak naprawdę niepotrzebne.

    Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, ale również mającym - tak jak kij - dwa końce, jest bezpłatne udostępnianie infrastruktury sportowej klubom sportowym. Związek Powiatów Polskich wypowiadał się dosyć negatywnie o tej propozycji, mówiąc oczywiście o stratach, które mogą generować tego typu decyzje, ponieważ wiadomo, że te obiekty będą udostępniane za darmo, a eksploatacja, poprawa stanu technicznego tychże obiektów będzie rodziła pewne koszty, ale z drugiej strony kluby sportowe stoją i bardzo często - na pewno niektórzy posłowie mają też takie doświadczenie - zwracały się do posłów i pytały, i prosiły o pomoc. Gdyby nie lwia część dochodów, którą muszą przeznaczyć na wynajmowanie boisk i kompleksów sportowych, mogłyby pieniądze gdzie indziej lokować i działać inaczej niż dotychczas.

    Na pewno ciekawym rozwiązaniem - powiem szczerze, że bardzo to rozwiązanie popieram - jest powrót - chodzi o art. 31a, o dopuszczenie sponsorowania sportu przez zakłady bukmacherskie, a to bardzo dobre rozwiązanie - do tego, co zostało zniszczone przez aferę hazardową, co zostało zniszczone przez ustawę hazardową. Tak naprawdę do dzisiaj nie wiemy, jak dużo pieniędzy traci polski sport rocznie. Kiedyś Zbigniew Boniek powiedział, że prawie 100 mln euro może tracić polski sport w związku z niemożnością sponsorowania przez zakłady bukmacherskie choćby piłki nożnej, czy też innych rodzajów sportu.

    Ciekawym rozwiązaniem jest liberalizacja, można powiedzieć, i zachęta skierowana zarówno do osób fizycznych, jak i do osób prawnych, w szczególności do osób fizycznych, w formie zwolnienia z podatku dochodowego, czy też możliwości odpisania od podatku dochodowego. To na pewno ma zachęcić rodziców w jakimś stopniu do zainteresowania dzieci, młodzieży aktywnością w ramach jakichkolwiek klubów sportowych. Wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda dzisiaj krzewienie kultury fizycznej w Polsce. Na pewno wymaga ono istotnej poprawy. Tak więc tego typu rozwiązania, które są przewidziane dla osób fizycznych, jak i dla osób prawnych - dla osób prawnych jest to możliwość odliczania tego od podatku (Dzwonek), gdy zdecydują się na sponsorowanie - również mają tu być zachętą. Tak że, podsumowując, patrząc na stanowiska poprzednio występujących posłów, jak i stanowisko kolegów z mojego klubu parlamentarnego, podjęliśmy decyzję, że jesteśmy za dalszymi pracami nad tym projektem ustawy w komisji. Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 25 września 2014 roku.


44 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o rozwoju lokalnym z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Ziobro - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy