Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2739).


Poseł Zbigniew Konwiński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawię stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw, z projektami aktów wykonawczych.

    Wzmocnienie organizacyjne, podniesienie sprawności działania oraz zwiększenie elastyczności wykorzystywania zasobów kadrowych Służby Celnej i administracji podatkowej to podstawowe cele projektowanych zmian ustawowych. Wiele tych zmian omówił w swoim wystąpieniu minister, więc siłą rzeczy w jakiejś części będę się zapewne powtarzał.

    W ustawie o Służbie Celnej przewidziano ułatwienia dla przedsiębiorców kontrolowanych przez Służbę Celną - przewidziano wprowadzenie tzw. jednego okienka rozliczeniowego dla przedsiębiorców podlegających kontroli celnej. Wyznaczony zostanie dyrektor tylko jednej izby celnej do rozliczania należności celnych, podatkowych i innych. Oznacza to, że wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej. Rozwiązanie to oznacza centralizację zadań, która umożliwi szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce dokonywanie wpłat na konto jednej izby celnej oraz wprowadzenie jednolitych procedur powinno ograniczyć nieprawidłowości w obsłudze przedsiębiorców, dzięki czemu będą mogli poświęcić mniej czasu na czynności administracyjno-biurowe. Planowane jest także wyznaczenie dyrektora tylko jednej izby celnej do wykonywania zadań wierzyciela. Także to rozwiązanie powinno przyspieszyć rozwiązywanie spraw i usprawnić komunikację między dłużnikiem a wierzycielem.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Obecne przepisy dotyczące audytu podmiotów gospodarczych są skomplikowane pod względem merytorycznym i proceduralnym. Aby to zmienić, zaproponowano rozwiązania upraszczające audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranicą. Wprowadzono też instytucję monitorowania posiadaczy zezwoleń lub świadectw na prowadzenie obrotu z zagranicą wydanych w postępowaniu audytowym. Skróci to kontrole przeprowadzane przez Służbę Celną, a także ograniczy obowiązki po stronie przedsiębiorcy i administracji celnej.

    W projektowanych zmianach Służba Celna na przejściach granicznych będzie mogła wykonywać niektóre zadania kontrolne należące do organów podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. Chodzi o prostą kontrolę, niewymagającą specjalistycznej wiedzy i specjalnych urządzeń. Zadania kontrolne oraz sposób i warunki wykonywania takich kontroli zostaną doprecyzowane w rozporządzeniu. Rozwiązanie to skróci procedury kontrolne przy przekraczaniu granicy.

    Zaproponowano nowe rozwiązanie, polegające na objęciu badaniami psychofizjologicznymi funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w celnych oddziałach granicznych oraz osób przewidywanych do takiej służby. Podobne rozwiązanie jest stosowane wobec funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w wydziałach zwalczania przestępczości.

    Funkcjonariusze celni pełniący służbę w oddziałach granicznych i komórkach zwalczania przestępczości nie będą mogli korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, np. prywatnych telefonów, tabletów i laptopów. Ma to wyeliminować sytuacje, w których funkcjonariusze celni, korzystając z prywatnego sprzętu elektronicznego, mogą poinformować celowo lub nieświadomie nieuprawnione osoby o działaniach służbowych. Wprowadzono również obowiązek składania przez funkcjonariuszy celnych i osoby zatrudnione w Służbie Celnej informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nimi wspólne gospodarstwo domowe. Przepisy te wyeliminują podejrzenia o brak bezstronności i obiektywizmu w działaniach służbowych, a także ograniczą wykorzystywanie stanowiska do protegowania i faworyzowania członków własnej rodziny.

    Zgodnie z projektowanymi przepisami stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej od spraw organizacyjno-finansowych, logistycznych i technicznych będzie mógł zajmować członek korpusu służby cywilnej. Wszyscy kandydaci na to stanowisko, tj. funkcjonariusze celni czy członkowie korpusu służby cywilnej, będą poddani rekrutacji. Rozwiązanie to pozwoli wybrać najlepszego fachowca.

    Doprecyzowano sytuacje, w których dopuszczalne będzie przeniesienie na stałe lub czasowo dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego i ich zastępców. Zaproponowano też, aby funkcjonariusza celnego można było oddelegować do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, w jednostkach utworzonych przez Unię Europejską albo w organizacjach międzynarodowych.

    Wprowadzono zmiany w ustalaniu wysokości uposażeń funkcjonariuszy celnych w okresie ich nieobecności spowodowanej chorobą. Zasadniczo funkcjonariusze celni w przypadku zwolnienia będą otrzymywać - tak jak przedstawiciele pozostałych służb mundurowych - 80% uposażenia. Ograniczenie uposażenia o 20% za okres absencji chorobowej oznacza przyjęcie zasad zbliżonych do obowiązujących w systemie powszechnym.

    W ustawie o urzędach i izbach skarbowych zaproponowano rozwiązania poprawiające efektywność funkcjonowania administracji podatkowej i usprawniające pobór podatków. Przewidziano tu działania, wśród których jest konsolidacja na poziomie województw procesów pomocniczych realizowanych w izbach i urzędach skarbowych w zakresie obsługi finansowej i kadrowej urzędu, zarządzania majątkiem, remontami i inwestycjami, zamówień publicznych, obsługi informatycznej, audytu, kontroli zarządczej, zarządzania jakością, komunikacji oraz informacji prawnie chronionych i bhp.

    W praktyce oznacza to przekształcenie izby i podległych jej urzędów skarbowych działających na terenie województwa w jedną jednostkę budżetową. W takiej jednostce zadania kierownika wykonywać będzie dyrektor izby skarbowej, a pracodawcą osób w niej zatrudnionych będzie izba skarbowa. Pracownicy urzędów skarbowych staną się pracownikami izb skarbowych. Rozwiązanie to zapewni im poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i warunków pracy.

    W ustawie wprowadzono również zapisy, które mają wzmocnić system wspierania podatników w prawidłowym wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych. Tak jak mówił minister, to się dzieje, ale chodziło o przeniesienie tego również do ustawy. Chodzi o informowanie podatników o ich prawach i obowiązkach, edukowanie ich w zakresie wypełniania formularzy i druków podatkowych, wzmacnianie świadomości podatkowej społeczeństwa oraz zwiększanie stopnia dobrowolności w wypełnianiu obowiązków podatkowych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska popieram projekt rządowy i proponuję, aby nad projektem w dalszym ciągu pracowała sejmowa komisja branżowa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Konwiński - Wystąpienie z dnia 25 września 2014 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Zbigniew Konwiński - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Konwiński - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Konwiński - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Konwiński - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy