Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk:

    Dziękuję i przepraszam, że przedłużam.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 14 września bieżącego roku w Parczewie na Lubelszczyźnie miała miejsce doniosła uroczystość upamiętniająca 450. rocznicę przyjęcia uchwał soboru trydenckiego na sejmie w Parczewie. Z kart historii czytamy: ˝Na sejmie w Parczewie dnia 7 sierpnia 1564 r. zostały przyjęte przez króla Zygmunta II Augusta i sejm koronny uchwały soboru trydenckiego. Przedstawił je w imieniu papieża Piusa IV nuncjusz apostolski w Polsce biskup Giovanni Francesco Commendone. Przyjęcie tych uchwał soborowych stwarzało sprzyjającą atmosferę do rozwoju katolicyzmu w Polsce i wprowadzenia w życie jego uchwał przez episkopat Polski na synodzie w Piotrkowie Trybunalskim w 1577 r.˝.

    Warto przypomnieć, że Polska, choć była miejscem schronienia dla innowierców, jako pierwsza przyjęła uchwały soborowe. Dziś trzeba odnotować fakt, że zostały one przyjęte zarówno przez króla, senatorów, jak i posłów, z których większość była innowiercami. Wydarzenia te miały szczególne znaczenie dla dalszego rozwoju katolicyzmu w Polsce, życia religijnego w łączności ze Stolicą Apostolską. Na Podlasiu w drugiej połowie XIX w. dowód jedności z papieżem dali unici podlascy, w szczególności w Drelowie i w Pratulinie, oddając życie za wierność tradycji katolickiej.

    Doniosłość uroczystości w Parczewie uświetniło uczestnictwo w niej nuncjusza apostolskiego w Polsce księdza arcybiskupa Celestino Migliore, księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i innych biskupów w obecności gospodarzy - ordynariusza siedleckiego biskupa Kazimierza Gurdy i miejscowego dziekana księdza prałata Tadeusza Lewczuka. W uroczystości uczestniczyłem osobiście w obecności posłów Jerzego Rębka i Adama Abramowicza.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z sentencji uroczystości 450-lecia przyjęcia przez sejm koronny w Parczewie uchwał soboru trydenckiego nasuwa się pewna refleksja. Sobór trydencki obradujący w latach 1545-1563 dokonał uporządkowania doktryny katolickiej wobec rodzących się w tym czasie religijnych i kulturowych odstępstw oraz różnego typu zamętów. W świetle tamtych zawirowań warto zastanowić się nad atmosferą towarzyszącą istocie współczesnego funkcjonowania życia religijnego w Polsce i na świecie pełnym ataków i zagrożeń dla wiernych.

    Przytoczę na koniec fragment przesłania, jakie przygotował na tę uroczystość biskup siedlecki Kazimierz Gurda, cytuję: Niech 450. rocznica przyjęcia uchwał soboru trydenckiego w Parczewie będzie okazją do pogłębienia naszej wiary w sytuacji pojawiającego się zamętu moralnego, bo tylko Kościół, jak uczy Sobór Watykański II, jest narzędziem wewnętrznego zjednoczenia człowieka z Bogiem, i podejmując naukę poprzednich soborów pragnie on wyjaśnić swoim wiernym i całego światu swoją naturę i powszechne posłannictwo. Koniec cytatu. Dziękuję.



Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk - Oświadczenie z dnia 24 września 2014 roku.


46 wyświetleń

Zobacz także: