Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Bożena Kamińska:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chciałabym odczytać oświadczenie dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwałki i Suwalszczyznę.

    Wysoka Izbo! Suwalszczyzna odzyskała wolność najpóźniej ze wszystkich regionów i miast w Polsce. Dokładnie 94 lata temu, 24 sierpnia 1919 r., do naszego miasta po wycofaniu się wojsk niemieckich wkroczyła uroczyście defilada Wojska Polskiego. W rocznicę tego wydarzenia upamiętniamy je co roku pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej, jak również uroczyście to świętujemy.

    Gdy w listopadzie 1918 r. po 123 latach niewoli odradzała się niepodległa Rzeczpospolita, los Suwalszczyzny pozostawał nierozstrzygnięty. W odróżnieniu od innych regionów kraju okupacja przedłużała się tu aż do sierpnia 1919 r., a regularne oddziały Wojska Polskiego obsadziły wyznaczającą granicę linię Focha dopiero po pierwszej połowie września. Zanim to nastąpiło, Suwalszczyzna stała się przedmiotem sporu i areną konfliktu polsko-litewskiego, którego kulminacją był wybuch 23 sierpnia 1919 r. powstania sejneńskiego, kilkudniowe walki i bolesne ofiary po obu stronach konfliktu.

    24 sierpnia 1919 r. do Suwałk wkroczył 41. Suwalski Pułk Piechoty, a w ślad za nim do miasta zaczęły napływać kolejne oddziały Wojska Polskiego. 41. Pułk Piechoty z Suwałk swój rodowód wywodzi od 1. Pułku Strzelców Suwalskich formowanego w składzie dywizji litewsko-białoruskiej w roku 1918. W lipcu 1919 r. został przemianowany na 41. Pułk Piechoty. W okresie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 pułk walczył nad Dźwiną, zdobył Lidę, brał udział w obronie Wilna, w ofensywie na Mińsk, w wyprawie kijowskiej.

    Pokojowy garnizon pułku znajdował się w Suwałkach w porosyjskich koszarach, tzw. strzeleckich, zlokalizowanych przy wyjeździe z miasta w stronę Augustowa.

    Z okazji tej wyjątkowej rocznicy odzyskania niepodległości i wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny pragnę wszystkim mieszkańcom tego regionu złożyć najserdeczniejsze życzenia i życzyć im również tego, żeby byli dumni, że mieszkają w tym regionie na Suwalszczyźnie i że wolność, choć późno, bo jako ostatnia, do nich dotarła. Dziękuję bardzo.



Poseł Bożena Kamińska - Oświadczenie z dnia 26 września 2014 roku.


202 wyświetleń