Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2678).


Poseł Andrzej Dera:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska mam zaszczyt przedstawić nasze uwagi dotyczące rządowego projektu, kolejnego rządowego projektu nowelizującego polskie kodeksy - Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego i inne ustawy.

    Nasz klub będzie wspierał wszelkie propozycje, tak jak już kilkakrotnie mówiłem z tej mównicy, dzięki którym przede wszystkim nastąpi przyspieszenie procedury, bo największą bolączką polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Trzeba robić wszystko, żeby te postępowania były szybsze, żeby ludzie szybciej dochodzili sprawiedliwości. Ponieważ ten projekt w znacznej mierze przyspiesza postępowanie, wykorzystuje to, co powinno być wykorzystywane w tym celu, czyli właśnie informatyzację, odbieramy te procedury przyspieszające pozytywnie. Oczywiście one może nie są idealne, ale kierunek jest dobry. Nad tym trzeba pracować i ze spokojem zastanawiać się, już w gronie ekspertów, co zrobić, żeby to po prostu było zrobione dobrze. Tu już padło z tej mównicy, że trzeba to rozważyć, oddzielić szybkość postępowania od pewności obrotu, gwarancji zabezpieczeń. Sama szybkość nie może być celem nadrzędnym, natomiast powinna być efektem naszej pracy. W wyniku tego, co uchwalimy w parlamencie, postępowania cywilne będą szybsze, ale będą też gwarantowały sprawiedliwość.

    Tak więc to jest generalna przesłanka, która przyświecała i przyświeca ocenie tego projektu rządowego. Projekt jest obszerny i nie wszystkie rozwiązania w nim zawarte można przyjąć bez dyskusji. Chodzi tu chociażby o kwestie dotyczące wprowadzenia formy dokumentu. Naszym zdaniem jest to ciekawe rozwiązanie, ale chyba nie do końca dopracowane. Szereg zastrzeżeń dotyczących tego artykułu wyraziła chociażby Krajowa Rada Sądownictwa, która jest organem konstytucyjnym polskiego sądownictwa. Uwagi zgłaszają przedsiębiorcy skupieni w Lewiatanie, Naczelny Sąd Administracyjny. Są one o tyle istotne - tak twierdzi np. Krajowa Rada Sądownictwa - że wprowadzenie takiej formy dokumentu spowoduje zwiększenie roli dowodzenia faktu złożenia zgodnych oświadczeń przez strony czynności oraz interpretacji oświadczenia jednostronnego, a propozycje złożone tutaj rozluźniają rygory i liberalizują wymogi dotyczące formy, co może spowodować zwiększenie zakresu dowodzenia i wpłynąć niekorzystnie na pewność obrotu, co może też nie znajdować odzwierciedlenia w korzyściach z proponowanej zmiany. Właśnie o tym wcześniej mówiłem. Pewność obrotu jest równie ważna jak szybkość postępowań. Panie ministrze, trzeba naprawdę ze spokojem rozważyć to na posiedzeniu komisji, tak żebyśmy podążali w tym słusznym, generalnym kierunku, przyspieszenia postępowań, ale żebyśmy przy okazji nie stracili czegoś, co jest równie ważne jak pewność obrotu. Trzeba znaleźć zdrowy kompromis.

    Myślę jednak, że ponieważ dzisiaj jest pierwsze czytanie, to nie jest czas, żeby mówić o szczegółach, iż podczas prac nad tą nowelizacją będzie jeszcze możliwość, aby na ten temat rozmawiać,. Dlatego nasz klub popiera dalszą pracę nad tym projektem w odpowiednich komisjach. Mamy nadzieję, że podczas prac nad tym projektem poprawimy to, co jest do poprawienia, a w efekcie stworzymy dobre przepisy, które będą służyły polskim obywatelom. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 10 września 2014 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: