Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Witold Klepacz:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Załoga, czyli górnicy kopalni Kazimierz-Juliusz, również społeczeństwo, mieszkańcy Sosnowca, są zaskoczeni i oburzeni podjęciem decyzji o natychmiastowej likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz. Ta decyzja zapadła pod koniec sierpnia.

    Panie ministrze, przypomnę tylko, że w lipcu pan minister z tej wysokiej mównicy zapewniał, że proces likwidacji kopalni będzie przebiegał w okresie do końca maja 2015 r., a nawet brano pod uwagę drugi wariant, wariant zapewniający działalność tej kopalni, wydobycie do końca grudnia 2015 r.

    To może świadczyć tylko o jednym, o tym, że jest ogromna nieudolność w zarządzaniu, skoro praktycznie z dnia na dzień podejmuje się zupełnie inne decyzje, decyzje niemające nic wspólnego z wcześniej przygotowanymi planami.

    Opracowany i zatwierdzony plan ruchu dla kopalni obejmuje okres do końca 2015 r., są tam ponad 2 mln t zasobów węgla kamiennego, zostały wykonane roboty przygotowawcze, które obejmują wydobycie tej ilości węgla, tymczasem przesuwa się ludzi bez gwarancji realizacji zobowiązań.

    Czy stać nas na takie marnotrawstwo zasobów, na pozostawienie 2 mln t węgla dobrej jakości pod ziemią, na zasypanie chodników i zlikwidowanie szybów? Czy stać nas również na takie lekceważenie pracowników? Jednego dnia (Dzwonek) mówi się co innego, drugiego dnia całkowicie zmienia się decyzję. Przypomina to sytuację z 1999 r., kiedy to w identyczny sposób likwidowano kopalnię Niwka-Modrzejów. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Kopalnia Kazimierz-Juliusz prowadzi wydobycie węgla kamiennego od początku XIX w. Pierwsze wydobycie miało miejsce w 1814 r. Po trwającej 200 lat eksploatacji w złożu pozostało, jak pan poseł wspomniał, niewiele węgla. Zasoby te nie mogą stanowić podstawy długoterminowej działalności kopalni. Należy uznać je za resztkowe. Spółka posiada koncesję na eksploatację tych zasobów ważną do 2021 r.

    Mając na uwadze perspektywę sczerpania złoża, zarząd KWK Kazimierz-Juliusz podjął decyzję o poszukiwaniu węgla kamiennego w polu rezerwowym, w złożu Jan Kazimierz. Roboty wiertnicze i prace dokumentacyjne w tym zakresie były prowadzone w roku 2012. Niestety koszty udostępnienia złoża rezerwowego nie pozwoliłyby na prowadzenie ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji. Budowa geologiczna złoża, zwłaszcza duże nachylenie pokładów, uniemożliwia zastosowanie do eksploatacji systemów ścianowych. Od czerwca 2012 r. prowadzi się wydobycie wyłącznie systemem podbierkowym. Warunki naturalne występujące w kopalni uległy znacznemu pogorszeniu. Prowadzona coraz płycej eksploatacja skutkuje powstawaniem wstrząsów wysokoenergetycznych, deformacji powierzchni i wzrostem zagrożenia wodnego.

    W związku z wyczerpaniem dostępnych zasobów, brakiem perspektyw dalszego wydobycia, wysokimi kosztami wydobycia, a zatem z pojawieniem się problemu utrzymania rentowości i bezpieczeństwa wydobycia, co też jest ważnym albo najważniejszym elementem, zarząd KHW SA jako właściciel KWK Kazimierz-Juliusz podjął decyzję o zakończeniu wydobycia z końcem września bieżącego roku i likwidacji kopalni.

    Jak wynika z informacji zarządu KHW, wszyscy pracownicy KWK Kazimierz-Juliusz otrzymali propozycje zatrudnienia w strukturach KHW na warunkach identycznych jak w przypadku innych pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego. Osoby zatrudnione przy wydobyciu i przeróbce węgla mogą liczyć na wykonywanie tej samej pracy, którą wykonywały w kopalni Kazimierz-Juliusz. Gwarancje zatrudnienia w KHW dotyczą również pracowników administracji. Część z nich będzie mogła podjąć pracę zgodną z posiadanymi kwalifikacjami, jednak większości spółka zaproponuje przekwalifikowanie do zawodów zbliżonych do produkcji oraz sfinansuje odpowiednie szkolenia zawodowe. Pracownicy kopalni Kazimierz-Juliusz, którzy będą pracowali przy likwidacji kopalni, również otrzymają propozycje pracy w Katowickim Holdingu Węglowym po zakończeniu prac w likwidowanej kopalni. Dziękuję.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Zbyszek Zaborowski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Mimo tych okoliczności, o których pan minister powiedział, jeszcze w tym roku na polecenie zarządu katowickiego holdingu przygotowano plan ruchu zakładu w dwóch wariantach: do maja i do końca przyszłego roku. Do wybrania są 2 mln t węgla.

    Panie ministrze, jest pytanie: Dlaczego tak jak za czasów niesławnej pamięci reformy górnictwa przeprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka, gdy zlikwidowano Niwkę-Modrzejów, likwiduje się kopalnię z zasobami węgla, który jest do wybrania? Dlaczego załoga jest niespokojna o swoją pracę? Bo jeśli chodzi o te informacje, które pan dzisiaj podał, zmienia się to z dnia na dzień. Raz wszyscy mają gwarancję zatrudnienia na tych samych warunkach w kopalniach katowickiego holdingu, a w innym wypadku proponuje się im nowe warunki zatrudnienia i nie gwarantuje realizacji świadczeń, z czym kopalnia już w tym momencie zalega.

    Panie ministrze, które informacje są prawdziwe? (Dzwonek) Dlaczego ryzykuje się zmarnowanie zasobów 2 mln t węgla, zostawiając je na zawsze pod ziemią? Przy okazji, panie ministrze: Kiedy w końcu rząd weźmie się za ograniczenie importu? Być może warto pomyśleć o eksporcie na Ukrainę, bo grozi...

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Proszę kończyć.

    Poseł Zbyszek Zaborowski:

    ...chłodna zima. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Jak pan poseł wie, rozmowy między załogą a zarządem spółki trwają, w związku z tym jest to naturalne, że warunki uzgodnień się zmieniają. Dyskusja, rozmowy związków zawodowych z zarządem nie miałyby sensu, jeżeliby plany przenoszenia i gwarancje pracy nie ulegały pozytywnej zmianie. Moim zdaniem zbyt wielu polityków uczestniczy w wiecach, pani poseł z PiS-u. Nie jest to dobry prognostyk. Myślę, że sala sejmowa jest tym miejscem, w którym powinniśmy dyskutować, a nie wiece z udziałem polityków, bo to tylko rozgrzewa atmosferę, a nie prowadzi do działań, które gwarantowałyby tym górnikom spokój i bezpieczeństwo, o czym mówił prezes spółki. Bo jeszcze raz podkreślał, na poprzednim posiedzeniu Sejmu również o tym mówiliśmy, że te gwarancje pracy są. Koszty wydobycia tak gwałtownie wzrosły, że po prostu nie opłaca się tam wydobywać, bo spółka musiałaby dopłacić do tego wydobycia. Jeżeli średnioroczna cena to ponad 600 zł czy ponad 500 zł za wydobycie 1 t, to jest to o 50% więcej niż średnia w ogóle w przemyśle górniczym. Wszystko musi mieć sens ekonomiczny. Jeżeli coś dzisiaj mamy wydobywać z ogromną stratą, lepiej zostawić to przyszłym pokoleniom. Będą mieli technologie, możliwości, żeby wydobywać to z zyskiem, a nie ze stratą. Bo nie jest sztuką zamienić złoto w bezwartościowy kamień. Dziękuję.



Witold Klepacz, Zbyszek Zaborowski - pytanie z 11 września 2014 r.


29 wyświetleń




Zobacz także:







Leszek Miller i Zbyszek Zaborowski - pytanie z 14 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Posłowie Leszek Miller i Zbyszek Zaborowski - SLD w sprawie sytuacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Zbyszek Zaborowski i Ryszard Zbrzyzny - pytanie z 10 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 99. Pytania w sprawach bieżących Posłowie Zbyszek Zaborowski i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Zbyszek Zaborowski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rewitalizacji

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbyszek Zaborowski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o związkach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy