Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Beata Bublewicz:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Cztery lata temu została podpisana umowa dotycząca dofinansowania projektu utworzenia Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Umowa przewiduje przekazanie dotacji ze środków Unii Europejskiej w kwocie 3825 tys., a koszt całości projektu jest przewidywany na poziomie 4,5 mln. Projekt zakłada zakup systemu informatycznego, sprzętu i wyposażenia potrzebnego do uruchomienia Polskiego Obserwatorium BRD. Zadaniem obserwatorium BRD będzie gromadzenie danych, przeprowadzanie analiz i formułowanie propozycji dotyczących działań zapobiegających występowaniu wypadków drogowych. Powstanie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skutecznie usprawniłoby system przepływu i wykorzystania danych oraz ich gromadzenia, jak również analizowania. Obserwatorium dałoby możliwość skutecznego oceniania np. kampanii społecznych oraz mogłoby wskazywać kierunki dalszych działań.

    W chwili obecnej w Polsce jedynym wykorzystywanym i powiązanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym źródłem informacji na temat danych o wypadkach drogowych jest System Ewidencji Wypadków i Kolizji funkcjonujący przy Komendzie Głównej Policji. W związku z tym, że obecne wyniki analiz w zbyt małym stopniu wpływają na kształtowanie świadomości społeczeństwa, a tworzące się Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest projektem, który ma szansę doprowadzić do zmiany obecnej sytuacji oraz realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, chciałabym zapytać: Na jakim etapie jest realizacja projektu utworzenia Polskiego Obserwatoriom BRD? Jaki jest główny cel utworzenia obserwatorium? Jak wpisuje się on w narodowy program poprawy BRD? Jaka jest grupa beneficjentów obserwatorium i jaką rolę odgrywa w tym aspekcie Sekretariat Krajowej Rady BRD? Jak powstanie i jak będzie działać Polskie Obserwatorium BRD? Jak jego powstanie i działanie wpłynie na działania (Dzwonek) związane z promocją oraz zwiększeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym?


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Poseł! Szanowny Panie Pośle! Na początku chciałbym powiedzieć kilka zdań na temat prac Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i podziękować pani poseł za zaangażowanie i za poruszenie tej tematyki nie tylko na posiedzeniach zespołu, ale również posiedzeniach Komisji Infrastruktury i innych komisji. Podczas prac sejmowych wiele z tych propozycji, które wnosi zespół pod kierownictwem pani poseł, jest później rozpatrywanych i - co najważniejsze - przyjmowanych w ramach rozwiązań, o co też nie jest łatwo. Wiemy, jakie są problemy z tym związane.

    Jeżeli chodzi o utworzenie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to realizacja tego projektu polegała na zakupie systemu informatycznego, sprzętu i wyposażenia potrzebnych do uruchomienia Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Projekt ten został zakończony 10 marca br. Był realizowany w dwóch etapach. Pierwszy to uruchomienie budowy i systemu, co zakończono w listopadzie ub.r. a drugi to rozbudowa funkcjonalności systemu, którą zakończono 10 marca tego roku. Teraz mamy do czynienia z trzecim etapem realizacji tego projektu, który obejmuje system informatyczny składający się z części wewnętrznej - hurtowni danych i części zewnętrznej - portalu internetowego.

    Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego funkcjonuje i jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych odbiorców. Oczywiście sama idea, samo utworzenie tego polskiego obserwatorium, jego realizacja przez Instytut Transportu Samochodowego w sposób pełny wpisują się w ˝Narodowy program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego˝. Jest ono jednym z takich podstawowych elementów tworzenia jednolitego systemu informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Zadaniem obserwatorium po zakończeniu trzeciego etapu będzie monitorowanie w całości sytuacji na drogach poprzez gromadzenie i przetwarzanie danych o bezpieczeństwie ruchu, przeprowadzenie analiz i formułowanie propozycji dotyczących działań służących poprawie BRD.

    Co do trzeciego pytania, jaka jest grupa beneficjentów obserwatorium i jaką rolę odgrywa w tym aspekcie sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to zgodnie z ˝Narodowym programem poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego˝ analizy danych oraz wynikające z nich wnioski powinny być rozpowszechniane wśród władz różnych szczebli, a zatem sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz społeczeństwa.

    Mamy taką sytuację, że w zasadzie w tej chwili pełnymi danymi, czy może nie do końca pełnymi danymi, w tym obszarze dysponuje tylko i wyłącznie Policja. My bazujemy tylko na danych Policji. W tym momencie budowa obserwatorium i gromadzenie danych na pewno pozwoli nam na wprowadzenie pewnego elementu porównawczego. Ostatnia dyskusja tutaj, w Wysokiej Izbie, nad raportem o stanie bezpieczeństwa za ubiegły roku pokazała duże rozbieżności, bo z jednej strony mieliśmy do czynienia z raportem NIK, te wnioski były z maja tego roku, który w jakiś sposób oceniał stan bezpieczeństwa, z drugiej strony my, kiedy piszemy raport, a mamy obowiązek złożyć go do końca marca, dysponujemy więc danymi z lutego tego roku, natomiast Policja pełne dane za rok ubiegły wykazuje również w maju danego roku, mówię teraz o tym konkretnym. Tak więc sam raport nigdy nie odzwierciedla wszystkich faktycznych danych. Nam też są potrzebne dane czy badania, które będą w jakiś sposób niezależne. Dobrze, że w jakiś sposób one będą stanowić element porównawczy wobec tych wszystkich wartości, które przyjmuje Policja. To jest bardzo ważna sprawa, bardzo ważne rozwiązanie, które zostało przyjęte, tak więc dla nas, dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, budowa tego obserwatorium jest naprawdę rozwiązaniem jak najbardziej właściwym.

    Oczywiście oprócz beneficjenta projektu tymi podmiotami, które bezpośrednio będą korzystać z danych i wyników prac obserwatorium, są m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wszystkie urzędy właściwe dla ministra transportu, minister spraw wewnętrznych, minister zdrowia, Komenda Główna Policji, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wojewódzkie rady BRD, zarządy dróg, placówki edukacyjne, naukowe, organizacje pozarządowe, biura projektów, a także media. Polskie obserwatorium dostarcza również zrzuty danych według wymaganych formatów instytucjom międzynarodowym, czyli Komisji Europejskiej czy OECD.

    Według informacji uzyskanych od Instytutu Transportu Samochodowego w ciągu trzech miesięcy funkcjonowania Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, czyli czerwca, lipca i sierpnia, zarejestrowano średnio 200 odsłon portalu dziennie, ok. 450 powracających użytkowników. Przypomnę, że są jeszcze takie instytucje jak WORD-y, jak organizacje studenckie, szkoły nauki jazdy, i myślę, że wszystkie te struktury, organizacje korzystają i jeszcze bardziej będą korzystać z oferty, którą przedkłada im Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Michał Szczerba:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Sprawa, którą się zajmujemy, rzeczywiście ma absolutnie priorytetowe znaczenie, bo chodzi o zdrowie i życie polskich obywateli.

    Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego było zapowiadane w wielu dokumentach rządowych, także w dokumencie ˝Gambit˝, który był przygotowany wiele lat temu. Cieszymy się z tego obserwatorium, z panią poseł Bublewicz mieliśmy okazję wizytować Instytut Transportu Samochodowego i zobaczyć, jak w praktyce funkcjonuje Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

    Pytanie, które chciałbym zadać panu ministrowi dodatkowo, dotyczy modelu finansowania Polskiego Obserwatorium BRD po zakończeniu finansowania tego projektu z Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝. Chcielibyśmy także zapytać, jakie jest powiązanie Polskiego Obserwatorium BRD, które znajduje się w Instytucie Transportu Samochodowego, z regionalnymi obserwatoriami, które także powstają w naszym kraju. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Oczywiście realizacja projektu budowy Polskiego Obserwatorium BRD jest jeszcze finansowana z Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝, więc wszystkie zasady, które dotyczą rozliczania takich projektów, finansowania ich, a później także funkcjonowania, obowiązują również w przypadku tego projektu. Mówimy tu o 5-letnim okresie, wszyscy doskonale to rozumiemy. Natomiast zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie za utrzymanie, eksploatację polskiego obserwatorium odpowiedzialny będzie beneficjent projektu, czyli Instytut Transportu Samochodowego, który rokrocznie będzie ponosił wydatki na eksploatację projektu mające na celu utrzymanie go w zgodzie z przyjętymi rozwiązaniami, standardami. Jak już wcześniej powiedziałem, jeżeli chodzi o to, co pani poseł zawarła w swoim wystąpieniu, o sugestie i pytanie dotyczące tego, kto może korzystać z tego projektu, to jest wiele instytucji, które oczekują na wyniki, badania, analizy, dokumenty, które posłużą im do określonej działalności. Już na samym starcie widać, jakim zainteresowaniem cieszą się prace analityczne, a także bardzo wyraźnie, że jeżeli chodzi o problem utrzymania czy funkcjonowania obserwatorium, nie trzeba będzie wprost wpisywać określonych środków do budżetu na utrzymanie takiej jednostki, ponieważ sama żywotność tej instytucji, fachowość powoduje duże nią zainteresowanie. Myślę, że na przyszłość nie będzie z tym kłopotu. Ministerstwo też oczywiście będzie bardzo mocno w tym uczestniczyć, mogę złożyć taką deklarację.

    Jeżeli chodzi o powiązania z regionalnymi obserwatoriami, m.in. obserwatorium warmińsko-mazurskim, to te obserwatoria mają pełen dostęp do danych zgromadzonych w Polskim Obserwatorium BRD. Dane gromadzone w hurtowni danych polskiego obserwatorium są poddawane weryfikacji przy tworzeniu i analizie. W miarę zapotrzebowania polskie obserwatorium będzie publikowało zestawienie przydatne dla władz lokalnych, w tym oczywiście dla regionalnych obserwatoriów. System informatyczny polskiego obserwatorium będzie posiadał również funkcjonalność umożliwiającą eksport danych z bazy danych oraz danych przestrzennych o wypadkach. W miarę rozwoju regionalnego obserwatorium BRD przewiduje się pełną wymianę informacji, danych oraz współpracę przy zbieraniu danych na poziomie lokalnym czy też regionalnym. (Dzwonek) Bardzo cenne są doświadczenia przedstawicieli struktur lokalnych dotyczące weryfikacji danych o wypadkach. Nie ma co ukrywać - wspomniałem o dokumencie końcowym, który przedstawia premier Wysokiej Izbie, czyli o raporcie - stworzenie takiego systemu, w ramach którego mamy do czynienia z pełną współpracą w zakresie możliwości zbierania danych lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, spowoduje, iż te raporty wreszcie będą naprawdę w pełni zaopatrzone w informacje, które będą nie do podważenia, na czym bardzo nam zależy. Dziękuję bardzo.



Michał Szczerba i Beata Bublewicz - pytanie z 11 września 2014 r.


141 wyświetleń

Zobacz także: