Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw (druk nr 2541).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Mogę powiedzieć w telegraficznym skrócie, że intencje bardzo nam się podobają. Co do zastosowanych instrumentów mamy już szereg wątpliwości i dość mieszane odczucia.

    Jeśli chodzi o zmiany w zakresie tzw. kredytu podatkowego, kierunkowo oceniamy je pozytywnie. Mogę nawet powiedzieć, że część jest znakomita, a większość zasługuje na aprobatę. Na taką aprobatę zasługuje z pewnością rezygnacja z przesłanki dotyczącej osiągnięcia określonego poziomu przychodów i stanu zatrudnienia, także likwidacja ograniczeń w zakresie wykorzystania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych. Na pozytywną ocenę zasługuje również skrócenie okresu, w którym osoba fizyczna nie prowadziła działalności gospodarczej przed skorzystaniem z kredytu podatkowego, jak również to, że prawa do kredytu podatkowego nie będzie pozbawiało prowadzenie w tym okresie działalności gospodarczej przez małżonka przedsiębiorcy. To z pewnością powinno uatrakcyjnić instytucję kredytu podatkowego i zwiększyć jego rolę w stymulowaniu tak naprawdę rozwoju gospodarczego, ułatwiając rozpoczęcie działalności gospodarczej i zachęcając do tego.

    Natomiast niektóre propozycje oceniamy jednak negatywnie. Przykładowo proponowaną regulację dotyczącą możliwości rozliczenia w pełnej wysokości straty podatkowej poniesionej w okresie korzystania ze zwolnienia. Obecnie ta strata jest rozliczana przez obniżenie dochodów.

    Do tego - mogę powiedzieć - mamy propozycję skorzystania z kredytu podatkowego dla podatników, którzy wybrali opodatkowanie 19-procentowym podatkiem. Brakuje nam tak naprawdę uzasadnienia.

    Jeśli chodzi o kolejne rozwiązanie, tj. określenie okresu, w jakim podatnik będzie korzystał z kredytu podatkowego, to też wymaga głębszej dyskusji i pewnie zmiany rozwiązań, na przykład pełne dwa lata podatkowe, licząc od dnia rozpoczęcia działalności. Ale tutaj mamy także warunek dotyczący tego, że podatnik przez cały okres korzystania ze zwolnienia ma posiadać status małego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, zaś projekt nie zawiera skutków utraty statusu takiego podmiotu.

    Natomiast schody zaczynają się, gdy zaczynamy mówić o rozwiązaniach, które proponujecie państwo w zakresie zmian w ubezpieczeniach społecznych. Nie wchodząc specjalnie w szczegóły, powiem, że w gruncie rzeczy prowadzi to do tego, że takie osoby będą wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej przez pół roku prowadzenia aktywności zarobkowej. Tym samym takie osoby nie będą mieć prawa do renty w przypadku zaistnienia długotrwałej niezdolności do pracy, nie zabezpieczą prawa swoich bliskich do zasiłku pogrzebowego, do renty rodzinnej w związku ze śmiercią żywiciela, nie będą miały prawa do świadczeń związanych z wypadkiem przy pracy, nie wypracują w tym okresie również jakiegokolwiek kapitału emerytalnego. Dodatkowo oznacza to, że osoba prowadząca działalność, nawet jeśli przystąpi dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych, nie będzie mogła ubezpieczyć się od ryzyka choroby i macierzyństwa, co z kolei pozbawi ją prawa do świadczeń z tego tytułu, a nie wszystko przecież może brać na siebie państwo, bo pamiętajmy, musiałoby na to znaleźć środki, podnosząc zapewne podatki, jeśli chcielibyśmy oprzeć to na formule refundacji.

    W tym miejscu pomijamy aspekt ubezpieczeń, jakim jest prawdo do świadczeń adekwatnych do odprowadzanych składek, o czym mówił pan poseł Żyżyński. Często osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zauważają tego, że to, jaką otrzymają po latach emeryturę, jest konsekwencją tego, iż ograniczali płacenie bieżących składek, konsumowali większe dochody, ale konsekwencje tego potem są czasami trudne do zrozumienia, zaakceptowania, a ponadto coraz częściej wymagają większych nakładów ze strony państwa i sięgania znowu do kieszeni podatników, aby te uzasadnione potem społeczne oczekiwania zrealizować.

    Generalnie, podsumowując, ten kierunek zmian zasługuje na poparcie, natomiast przed państwem, przed nami, długa i mozolna praca. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: