Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 2421).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Po pierwsze, wielokrotnie to już państwo mówiliście, ale podkreślę, że w dniu 26 czerwca Sejm przekazał do Senatu rządowy projekt ustawy, a właściwie ustawę, praktycznie rzecz biorąc, o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, w której tak naprawdę mamy przepisy w identycznym brzmieniu, jeśli chodzi o kwestie poruszane i rozstrzygane w ramach inicjatywy senackiej. Mogę powiedzieć, że informowaliśmy Senat na bieżąco o prowadzonych przez nas pracach, informowaliśmy na posiedzeniu komisji senackich o tym, jak bardzo zaawansowane są nasze prace. Ale też nasze prace trwały dość długo, głównie dlatego że to rozwiązanie było tylko jednym z elementów przedłożenia, które budziło także w Sejmie sporo emocji. Zajęły nam także trochę czasu uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne. Chociażby CFC to przykład takiego rozwiązania, które trochę tych emocji budziło. I stąd, domyślam się, próba takiego zabezpieczenia interesów obywateli ze strony Senatu. Dlatego na to w gruncie rzeczy przystaliśmy.

    Dzisiaj sytuacja jest rzeczywiście dość dziwaczna, bo mamy tu w tym samym brzmieniu przepisy, te same rozstrzygnięcia, a dosłownie miesiąc temu, bo 26 czerwca, przypomnę, Sejm uchwalił tę ustawę i jutro na posiedzeniu Senatu ustawa z druku nr 668 będzie rozpatrywana.

    Jeśli chodzi o skutki tego przedłożenia, a także przedłożenia rządowego, to przypomnę, że zakładaliśmy z góry i przy jednym, i przy drugim projekcie, że zwolnienie ma obejmować także świadczenia otrzymane w roku 2014. Warto zwrócić uwagę w kontekście wypowiedzi i pytania pana posła Zbrzyznego, że my oczywiście monitorujemy sytuację i analizujemy wszystkie orzeczenia trybunału, bierzemy je sobie do serca i traktujemy je z należytą powagę. Jeśli chodzi o Ministerstwo Finansów, to nie mamy żadnych zaległości. Nie sądzę, żeby w jakimkolwiek ministerstwie tego typu zaległości zagrażające wykonaniu wyroków trybunału miały miejsce. Tu mieliśmy do czynienia z sygnalizacją, Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował...

    (Poseł Maria Zuba: Ale rok upłynął, przeszło rok.)

    ...Sejmowi oraz Radzie Ministrów potrzebę podjęcia inicjatywy. I my tę inicjatywę podjęliśmy, w sierpniu mieliśmy gotowy projekt - tylko że, jak mówiłem, był to duży projekt - w ramach którego te przepisy to był jeden tylko, ważny, ale nie najistotniejszy i nie najbardziej złożony, element. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także: