Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2603).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Postaram się po kolei odpowiedzieć na wszystkie pytania. Pierwsze dotyczyło możliwości rozszerzenia tej usługi. Informowałem, że będziemy etapować, także jeśli chodzi o planowane dzisiaj rozwiązania. Jestem przekonany o tym, że to, o czym marzy pan poseł i wielu podatników prowadzących działalność gospodarczą, będzie mogło się spełnić, natomiast będziemy musieli chwilę na to poczekać. Biorąc jednak pod uwagę nasze postępy, jeśli chodzi o elektroniczne usługi, jeśli chodzi o podatki w ogóle, a pracujemy nad tym od paru ładnych lat, wdrażamy kolejne etapy, to niebawem powinniśmy być gotowi także do takiej usługi.

    Jeśli chodzi o pytanie pani poseł Marii Zuby, będzie to począwszy od 1 stycznia 2014 r., ale będziemy dopiero informowali, jeżeli chodzi o rok 2014. W tym sensie jest to wdrożenie zobowiązania wynikającego z dyrektywy. Natomiast jeśli chodzi o zakres, są to dochody wynikające z zatrudnienia, wynagrodzenia dyrektorów, świadczenia emerytalne i rentowe. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko nierezydentów. Informujemy o dochodach uzyskiwanych przez nierezydentów, przez obywateli brytyjskich, brytyjską administrację podatkową, o tym, jakie dochody w tych kategoriach uzyskiwali. Jeśli chodzi o koszty tego przedsięwzięcia, w gruncie rzeczy wprowadzimy to rozwiązanie w życie bez dodatkowych nakładów. Jak mówiłem wcześniej, system informatyczny, praktycznie rzecz biorąc, do realizacji tego przedsięwzięcia jest już gotowy. Nie przygotowujemy do tego urzędów skarbowych, ale administrację podatkową jako taką. Mówiłem o tym na wstępie, można to znaleźć także w uzasadnieniu.

    Jeżeli chodzi o formułę, to tak naprawdę będzie to portal podatkowy, za pośrednictwem którego będzie można się rejestrować i uzyskiwać informacje. Natomiast obróbka danych w systemie informatycznym jest tak naprawdę automatyczna. Obciążenia systemu są większe, ale dzisiaj naprawdę jest on wydolny. Myślę, że uwolnimy go w dłuższym okresie, bo zakładam, że w krótszym będzie tak, że znaczna część osób w dalszym ciągu nie będzie wypełniała deklaracji elektronicznej. Będą spływały deklaracje papierowe, które będziemy jednak musieli w błyskawicznym tempie wprowadzić do systemu po to, żeby upowszechnić tę usługę. Chodzi także o umożliwienie korzystania z usługi tym, w przypadku których informacja o zarobkach nie trafi do systemu drogą elektroniczną. Nie trafi poprzez płatnika, ale trafi, tak naprawdę, poprzez nasze urzędy. W tym sensie będziemy mieli do czynienia z pewnym przejściowym, sezonowym obciążeniem urzędów skarbowych, ale generalnie nie zakładamy w związku z tym żadnych kosztów. Korzyści w wymiarze społecznym są nie do przecenienia. Nie do przecenienia są także oszczędności, jeśli chodzi o funkcjonowanie administracji podatkowej, zwłaszcza w dłuższym okresie. To oznacza, że będziemy mogli się poświęcić, zwłaszcza jeśli chodzi o urzędy skarbowe, temu, do czego te urzędy są stworzone, chodzi o obsługę podatnika. Podkreślam: te urzędy są stworzone do obsługi podatnika.

    O przyjmowaniu deklaracji już mówiłem, nie będą to urzędy skarbowe, a portal. W uzupełnieniu odpowiedzi na pytanie pana posła Woźniaka powiem, że pracowników wykorzystamy do innych celów. To tyle. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także: