Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2603).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem tego projektu jest usprawnienie procesów wymiany informacji między administracją podatkową a podmiotami, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązane do sporządzania i przekazywania urzędom skarbowym informacji o dochodach osób fizycznych uzyskanych za pośrednictwem tych podmiotów. To wszystko po to, aby uruchomić nową usługę wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Chcemy, aby od przyszłego roku każdy podatnik poprzez stronę internetową i portal podatkowy mógł otrzymać dostęp do informacji o tym, jakiej wysokości powinien zapłacić podatek. To są usługi, które są stosowane coraz powszechniej w Europie i na świecie. W tym zakresie najbardziej zaawansowane są kraje skandynawskie, gdzie zdecydowana większość podatników otrzymuje w pełni wypełnioną deklarację podatkową. Przygotowanie wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego jest szeroko stosowane także w Chile, Nowej Zelandii, Słowenii, Hiszpanii, częściowo także w Austrii, Belgii, Estonii, Francji, Holandii i Portugalii.

    W Polsce ta usługa będzie polegała na sporządzeniu przez administrację podatkową - wyłącznie na żądanie podatnika oraz wyłącznie w formie elektronicznej - propozycji rozliczenia rocznego. Istotą propozycji rozliczenia rocznego jest przedstawienie podatnikowi na podstawie danych, które gromadzone są w systemach informatycznych administracji podatkowej, zeznania podatkowego wraz z obliczeniem podatku. Zakładamy, jak już wcześniej mówiłem, że ta usługa zostanie uruchomiona w marcu 2015 r. dla podatników składających zeznanie podatkowe PIT-37, czyli osób fizycznych uzyskujących dochody za pośrednictwem płatników, ze źródeł przychodów położonych w Polsce, zarówno rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. W kolejnym roku z tej usługi będą mogli skorzystać również podatnicy składający PIT-36 lub PIT-38.

    Podatnik, chcąc skorzystać z usługi wstępnego wypełnienia zeznania podatkowego, niezależnie od wybranego trybu rozliczenia będzie zobowiązany do przeanalizowania przygotowanego przez administrację podatkową zeznania i zdecydować, czy opracowany dokument akceptuje czy też wprowadza w nim zmiany, na przykład w zakresie ulg, odliczeń lub przekazania 1% na rzecz wybranej czy wybranych organizacji pożytku publicznego.

    Z całą stanowczością chciałbym podkreślić, że wbrew pojawiającym się sygnałom korzystanie z tej usługi nie pozbawia podatnika prawa do preferencji podatkowych. W takich sytuacjach podatnik będzie jednak musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki zeznania podatkowego. Skorzystanie z usługi nie będzie obowiązkowe, niemniej jednak aby uruchomić tę usługę, potrzebne jest gromadzenie w systemach informatycznych danych zawartych we wspomnianych wcześniej informacjach o dochodach osób fizycznych sporządzanych i przekazywanych urzędom skarbowym przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, na przykład przez zakłady pracy, czy podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku, na przykład biura maklerskie pośredniczące w transakcjach związanych z papierami wartościowymi.

    Projekt wprowadza zmiany w czterech ustawach: w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawie Ordynacja podatkowa, a także w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oczywiście kluczowe są zmiany zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznym. Nowe regulacje nakładają na płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku obowiązek przesyłania urzędom skarbowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji PIT-4R i PIT-8AR, informacji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3 oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40.

    Nawiasem mówiąc, w większości przypadków możliwość przekazywania tych informacji już dzisiaj istnieje. Warto na marginesie zwrócić uwagę, że w zakresie ubezpieczeń społecznych taki obowiązek wprowadzono już lata temu. Od ponad dekady istnieje obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie dokumentu elektronicznego.

    Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej byłyby sporządzane i przekazywane urzędom skarbowym - to dość istotna informacja - do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Informacje roczne oraz roczne obliczenie podatku składane w formie dokumentu pisemnego byłoby natomiast sporządzane i przekazywane do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Coś za coś. To zróżnicowanie wynika z faktu, że usługę wstępnego wypełniania zeznania podatkowego chcemy udostępnić wszystkim, niezależnie, czy ich płatnicy na przykład składają dokumenty w wersji papierowej czy w wersji elektronicznej. Musimy mieć czas na to, aby obrobić papierowe dokumenty, tak żeby od 1 marca udostępniać usługę, czyli informować, być w gotowości do informowania także o wstępnym naliczeniu podatku.

    Składanie deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej będzie się odbywało zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. To w praktyce oznacza, analogicznie jak w przypadku ubezpieczeń społecznych, obowiązek opatrywania tych deklaracji podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

    Drugą z ustaw, którą zmieniamy w prezentowanym projekcie, jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Tutaj celem zmian jest również zmniejszenie liczby dokumentów papierowych, jakie obecnie wpływają do administracji i są przez nią przetwarzane. Dodatkowo chcemy także zachować spójność systemową pomiędzy ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe regulacje nałożą wobec tego na podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek składania zeznania podatkowego CIT-8 oraz informacji IFT-2 wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Tak jak w przypadku rozwiązań przewidzianych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, również na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie istniała możliwość składania zeznania w formie papierowej. Prawo to będzie przysługiwało tym podatnikom, którzy dokumentów elektronicznych nie będą musieli składać na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Podsumowując, przedłożony projekt stanowi zbiór przepisów, których wprowadzenie podyktowane jest interesem podatnika przede wszystkim. Dzięki wprowadzonym zmianom będzie on miał dostęp do usługi, o jakiej jeszcze parę lat temu mógł tylko marzyć - odpowiedzialność za wstępne wypełnienie deklaracji podatkowej włącznie z naliczeniem należnego podatku bierze na siebie urząd skarbowy. Przedsiębiorcy dzięki temu rozwiązaniu będą mieli mniej papierowej roboty, choć będą mieli także pewne obowiązki związane z przesyłaniem informacji w formie elektronicznej. Korzyści odniesie także administracja podatkowa, to też warto podkreślić, bo zastąpienie dokumentu papierowego elektronicznym pozwoli na uwolnienie pracowników urzędów od mechanicznych, pracochłonnych i czasochłonnych czynności, które w dzisiejszych czasach niespecjalnie mają sens. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka)



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: