Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

44 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji śledczej w celu zbadania okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr, powstaniu i publikacji ˝Raportu o działaniach żołnierzy i pracowników WSI oraz wojskowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przed wejściem w życie ustawy z dnia 9 lipca 2003 roku o Wojskowych Służbach Informacyjnych w zakresie określonym w art. 67 ust. 1 pkt 1-10 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 roku 'Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego' oraz o innych działaniach wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej˝, zbadania okoliczności weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie od 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. oraz skutków tych działań, jak również zbadania przyczyn umorzenia śledztwa o sygnaturze Ap V Ds. 49/09 prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w związku z wynikami śledztw prowadzonych przez prokuratury wojskowe i rozstrzygnięciami sądów cywilnych, w aspekcie zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2387).


Poseł Stanisław Wziątek:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Wniosek o powołanie komisji śledczej to nie próba rehabilitacji WSI, to także nie próba wychwalania tej instytucji, tej służby. To przede wszystkim wołanie o bezpieczeństwo, to przede wszystkim wołanie o sprawiedliwość, to wołanie o to, żeby szanować prawo i zasady, które obowiązują nie tylko w służbach specjalnych, ale też w praworządnym państwie, które to państwo wie, jak zapewnić bezpieczeństwo swoich obywateli.

    Precedensem, ale i sytuacją, która nigdy nie miała miejsca w Europie ani na świecie, jest fakt, że państwo ujawnia swoje aktywa wywiadowcze i kontrwywiadowcze. Tego rodzaju działalność nie tylko zasługuje na napiętnowanie, ale przede wszystkim zasługuje na to, żeby doprowadzić do takiego funkcjonowania państwa, wyciągając wnioski ze stanu rzeczy, aby taka sytuacja nigdy więcej nie powstała. To jest działanie, które obnaża nas i powoduje, że jesteśmy bezbronni w starciu z tymi, którzy nie mają żadnych zasad. I nawet jeżeli ktokolwiek miał, działając w tej sprawie, czyste intencje, w co wątpię, to państwo polskie zostało narażone.

    Nie ma wątpliwości, że polski Sejm miał prawo podjąć decyzję o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Państwo polskie ma prawo kształtować charakter służb, organizację tych służb w taki sposób, jaki będzie uznawał za właściwy i skuteczny. I nie o to mamy żal, chociaż to jedynie Sojusz Lewicy Demokratycznej z obecnym prezydentem Bronisławem Komorowskim był przeciwny tej decyzji, ale mamy żal o to, że wdrożenie tej decyzji nie tylko odbywało się z naruszeniem prawa, ale też odbywało się przede wszystkim z naruszeniem bezpieczeństwa, zwłaszcza że te decyzje, jeżeli będziemy analizować je merytorycznie, podejmowane w takim czasie, kiedy kończy się nasza misja w Iraku i trwa misja w Afganistanie, są absolutnym nieporozumieniem. Nie wiem, czy Antoni Maciarewicz, jak chcą jedni, jest rosyjskim agentem, ale wiem na pewno, że Antoni Maciarewicz...

    (Głos z sali: Macierewicz!)

    ...zdradził polskich wywiadowców, zdradził oficerów polskiego wywiadu, obnażył ich, pokazał, jak funkcjonują, pokazał ich akcje, podał ich adresy, podał adresy ich rodzin, pokazał, jak można z nimi walczyć. I ta informacja przez obce służby została wykorzystana. Naraził życie tych oficerów, naraził zdrowie ich i ich rodzin. Ale także doprowadził do tego, i to jest drugi bardzo negatywny aspekt, że inne sojusznicze służby ograniczyły współpracę z naszymi nowymi służbami. Te służby utraciły wiarygodność, dlatego że nie było pewności, czy przekazywana informacja natychmiast nie zostanie ujawniona, czy przekazywana informacja nie będzie wskazywała źródeł pochodzenia tej informacji poprzez jej ujawnienie. Utraciliśmy dobrych agentów, utraciliśmy swoje źródła i utraciliśmy wiarygodność sojuszniczą, w czasie gdy prowadzimy nie misję pokojową, ale wojnę w Afganistanie. Konsekwencje są takie, drodzy państwo, panie i panowie posłowie, że być może już inni, ci, którzy mogliby być naszymi agentami albo są, będą bardzo ostrożni w przekazywaniu informacji, bo będą wiedzieli, że (Dzwonek) za nimi, tymi, którzy dają informacje mające tworzyć bezpieczeństwo państwa, nie stoi polskie państwo.

    Jeżeli pojawia się raport Maciarewicza...

    (Głosy z sali: Macierewicza!)

    Jeżeli chodzi o ten raport, to niewątpliwie nie może być tak, że pojawiają się w nim oskarżenia, pojawiają się fałszywe informacje, pojawiają się wreszcie takie informacje, które obnażają polskie służby. Jeśli oficerowie polskiego wywiadu zaskarżają, podają do sądu działania, które były podejmowane, i wygrywają w sądach, uzyskują odszkodowania i, co ważne, uzyskują także przeprosiny od polskiego rządu, od ministra obrony narodowej, za to, że są fałszywie oskarżeni ci agenci, polscy oficerowie, to pokazuje, że oni nie mogą zaufać państwu, chociaż uzyskują od tego państwa gratyfikację finansową w formie odszkodowania.

    Może te tezy nie będą się wam wszystkim, drodzy państwo, podobały, może nie będą się podobały również dlatego, bo powiecie, że są polityczne oskarżenia, ale przeczytam tylko fragment uzasadnienia jednego z wyroków niezawisłego sądu, mały fragmencik.

    (Poseł Józefa Hrynkiewicz: A Kiejkuty?)

    (Głos z sali: Mały.)

    ˝W ocenie sądu - nie będę podawał danych osobowych - mając na uwadze fakt służby oficera wywiadu w wywiadzie i podejmowanie działań na terenie m.in. Afganistanu w celu rozpracowania struktur organizacji terrorystycznych, podanie danych personalnych powoda w tzw. raporcie Macierewicza było ewidentnym wywołaniem obawy i strachu użycia przemocy lub zrealizowania groźby wobec samego powoda lub członków jego rodziny. Przedstawienie takich informacji mogło też doprowadzić do ustalenia osób współpracujących z powodem w służbach specjalnych˝ - mówi to niezawisły sąd.

    (Głos z sali: Kończ, już kończ.)

    W takiej sytuacji, kiedy jest to bez wątpienia prawdziwe i właściwe orzeczenie sądu, a prokuratura nie zajmuje się problemem likwidacji WSI, nie zajmuje się faktem ujawniania danych polskich oficerów wywiadu, musi się tym zająć komisja śledcza. Ważne, by zajęła się w taki sposób, aby nie szkodzić służbom specjalnym, które w tej chwili funkcjonują, musi pracować zatem w niejawny sposób. Dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie popierał wniosek o powołanie komisji śledczej. (Oklaski)



Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2014 roku.


471 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o: - poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Informacja bieżąca w sprawie procedury przetargowej na dostawę...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Sprawozdanie Komisji o: - poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Sprawozdanie Komisji o: - poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Stanisław Wziatek - wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja Prokuratora Generalnego dotycząca upublicznienia akt...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Wziątek - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy