Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: ˝Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2013 r.˝ (druk nr 2448) wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki (druk nr 2518).


Poseł Waldemar Sługocki:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam kilka pytań, myślę, że istotnych, do pani minister, chociażby z punktu widzenia tych wątpliwości, jakie mają panie posłanki i panowie posłowie.

    Pani Minister! Mam pytanie, bo w materiale, w informacji, którą państwo przygotowali, jest podana kwota zwolnień podatkowych. Ta kwota wynosi 12 344 mln zł. Mam jednak pytanie: Jakie w ogóle były wpływy do budżetu państwa wynikające z lokowania się podmiotów gospodarczych w Polsce właśnie w granicach specjalnych stref ekonomicznych? Bo jestem przekonany, że globalna kwota wpływów z tytułu prowadzenia m.in. działalności gospodarczej, czyli w ramach podatków bezpośrednich i pośrednich - myślę o PIT, CIT, ale także o podatku VAT - jest niewspółmiernie większa od kwoty zwolnień, które uszczuplają wpływy do budżetu państwa. To jest pierwsze pytanie.

    Drugie pytanie. W informacji znajduje się kolejna ważna cyfra, mianowicie nowe miejsca pracy. To też jest znaczący dorobek funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Ta cyfra budzi szacunek. To jest blisko 300 tys. nowych miejsc pracy, dokładnie 266 tys. miejsc pracy, z czego 73,5% to są nowe miejsca pracy, czyli utworzone przez podmioty, które nie przenosiły swej działalności z innego miejsca w granice specjalnych stref ekonomicznych. Ale pytanie jest inne i też apeluję, aby taka informacja w kolejnym, przyszłorocznym materiale się znalazła: Ile powstało miejsc pracy w podmiotach kooperujących z tymi podmiotami, w podmiotach, które powstały tylko i wyłącznie dlatego, że w specjalnej strefie ekonomicznej powstały podmioty X, Y, Z i kolejne? (Dzwonek)

    I wreszcie pytanie, pani minister, dotyczące innowacyjności. Oczywiście każdy inwestor w Polsce jest pożądany. Chcemy, aby tych inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, zewnętrznych, aby tego kapitału zewnętrznego było w Polsce jak najwięcej. Ale co zrobić, żeby zadbać o to, choć ta struktura nie jest najgorsza, jak ją analizowałem, aby jednak podmiotów osadzających swą działalność gospodarczą na innowacyjności było zdecydowanie więcej?

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Proszę kończyć.

    Poseł Waldemar Sługocki:

    Już kończę, panie marszałku. Przepraszam.

    I wreszcie ostatnia kwestia, jaką chciałbym poruszyć. Bardzo proszę przeanalizować kwestię skrócenia czasu trwania procedur. Mamy też takie informacje - opinia publiczna je zna - że wielu inwestorów przenosi swą działalność gospodarczą czy że przegrywamy pod względem konkurencyjności z innymi państwami: Czechami, Węgrami, Słowacją, więc warto też nad tym się zastanowić. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Waldemar Sługocki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2014 roku.


240 wyświetleń