Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (druki nr 2554 i 2568).


Poseł Bartosz Kownacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niestety, nie było zaskoczenia w tym, co powiedziała pani poseł. Liczyłem na to, że Platforma Obywatelska będzie stosowała jedną z najważniejszych zasad w demokratycznym państwie, czyli zasadę zaufania obywateli do państwa. Grupa młodych, choć już nie tak bardzo młodych, bo dwudziestokilkuletnich, trzydziestoletnich ludzi zdecydowała się kilka lat temu poświęcić całe swoje życie, a przynajmniej kilka lat na studia, dalszą naukę, żeby służyć polskiemu państwu. Polskie państwo obiecało jedno: jeżeli poświęcicie trzy, cztery, pięć lat swojego życia, to gwarantujemy wam tyle, ile dziś jest możliwe, czyli etat referendarski, a w przyszłości prawdopodobnie stanowisko sędziego. Tak naprawdę z niewiadomych względów państwo dzisiaj zmienia reguły.

    Wydawało się, że w trakcie dyskusji, najpierw na posiedzeniu komisji sprawiedliwości, później na posiedzeniach komisji senackich, udało się wypracować minimum, jeżeli chodzi o kompromis. Chodzi o zaufanie obywateli do państwa, szczególnie tych, którzy za rok, dwa, trzy będą stosowali prawo w Polsce, od których będzie zależał również los państwa. Wydawało się, że będą mieli zaufanie do tych instytucji, że ten kompromis jest już wypracowany, że Senat poszedł po rozum do głowy, przyjął bardzo ważne argumenty. Nie chodzi tu o argumenty Prawa i Sprawiedliwości, ale Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, samych aplikantów i wielu innych środowisk. I co się później okazało? Otóż okazało się, że druga z fundamentalnych zasad demokratycznego państwa, czyli zasada racjonalnego ustawodawcy, w Polsce nie funkcjonuje. Myśląc o racjonalnym ustawodawcy, tak naprawdę muszę myśleć o Platformie Obywatelskiej, która dziś ma rzeczywistą większość w Sejmie i która kształtuje prawo. Jeżeli okazuje się, że argumenty, o których wcześniej mówiła pani poseł z Platformy Obywatelskiej, są nieprawdziwe, to racjonalny ustawodawca potrafi zweryfikować swoje stanowisko, potrafi przyznać się do błędu i wycofać z nierozsądnych rozwiązań. Okazało się, chodzi o sprawozdanie z ostatniego roku działalności Krajowej Rady Sądownictwa, że etatów sądowych w Polsce każdego roku jest dużo więcej niż osób kończących tę szkołę. Nie ma zatem problemu jakiegoś zatoru, którym ministerstwo tłumaczyło tę zmianę. Zastanawiam się, czy tak naprawdę jest dzisiaj w ogóle sens toczyć w parlamencie z państwem, drodzy państwo z Platformy Obywatelskiej, jakąkolwiek merytoryczną dyskusję, bo okazało się, że więcej do powiedzenia ma jakiś urzędnik z Ministerstwa Sprawiedliwości niż racjonalnie argumentujący nie tylko posłowie opozycji, ale sami zainteresowani aplikanci, nauczyciele tej szkoły. Dobrze wiem, szanowni państwo z Platformy Obywatelskiej, że ze spuszczonymi głowami głosowaliście tak, jak kazał wam poseł Kropiwnicki. (Dzwonek) Dobrze wiecie, że ta walka nie miała sensu, że od samego początku było to irracjonalne. Szkoda, że nawet w tak oczywistej sprawie nie potrafimy patrzeć z punktu widzenia instytucji państwa, z punktu widzenia zaufania obywateli do państwa, tylko upieramy się przy złych, błędnych rozwiązaniach.

    Na koniec apel do państwa z Platformy Obywatelskiej: To wy sprawujecie dzisiaj władzę ustawodawczą w Polsce, a nie urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości. Kiedy widzicie, że urzędnik waszego ministra źle wam doradza, to w poczuciu odpowiedzialności za to państwo i za proces legislacyjny powinniście wymusić na nim zmianę zdania, a nie podporządkowywać się temu, co wam każe. Powstaje fundamentalne pytanie o istotę demokracji w Polsce, czy dziś jest ona na tej sali, w urzędzie Ministerstwa Sprawiedliwości, czy w innych urzędach w kraju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2014 roku.


175 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczpospolitej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 20 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 20 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy





Poseł Bartosz Kownacki - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy