Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych (druk nr 2415).


Poseł Andrzej Dera:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Koła Poselskiego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec proponowanego projektu ustawy zgłoszonego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

    Projekt dotyczy postępowań dyscyplinarnych, jeżeli chodzi o adwokatów i radców prawnych. Moje środowisko polityczne uważa, że ważniejsza od modernizacji jest przebudowa sądownictwa dyscyplinarnego, dlatego od początku opowiadamy się za tym, żeby sądownictwo dyscyplinarne odeszło od tej fazy zawodowej, tak to nazwijmy, czyli że adwokatów sądzą adwokaci, radców prawnych - radcowie prawni. To trzeba po prostu zmienić i to się już dzisiaj nie ostoi. Proszę zwrócić uwagę, że współbrzmi to z postulatem Komitetu Helsińskiego, który mówi o profesjonalizacji. Nie da się zrobić tej profesjonalizacji, jeżeli to będzie robione wąsko, sektorowo, tak jak jest tutaj proponowane. Wydaje się, że dobre sądownictwo dyscyplinarne, obejmujące zawody zaufania publicznego, powinno się składać z przedstawicieli różnych zawodów i mieć możliwość sądzenia tych deliktów dyscyplinarnych nie tylko w ten sposób, że jeśli ten delikt popełnia adwokat, to tylko przez adwokatów, ale również, nie wiem, przez prokuratorów, radców prawnych, sędziów. Będzie to miało inny wymiar. Postulujemy, aby to postępowanie przebudować, a nie modernizować.

    Powiem więcej, panie ministrze. Nie uciekniemy przed tym, wcześniej czy później będziemy musieli do tego dojrzeć. Myślę, że okoliczności, to wszystko, co się w ostatnim czasie dzieje, nawet te analizy, które są zawarte w uzasadnieniu tego projektu, pokazują, że to jest kierunek, przed którym nie uciekniemy. Któregoś dnia naprawdę musimy stanąć w prawdzie i zacząć to budować, a nie modernizować. To jest postulat dotyczący przyszłości, przed którym moim zdaniem i zdaniem mojego środowiska nie uciekniemy. To będzie potrzeba najbliższego czasu.

    Natomiast odnosząc się już bezpośrednio do projektu, który został nam tutaj przedstawiony, chciałbym powiedzieć, że jest to głęboka modernizacja istniejącego systemu dyscyplinarnego i oceniamy ją pozytywnie. Rzeczywiście potrzeba modernizacji, także jeśli chodzi o cele tej ustawy, które zostały w niej określone i o których mówili już moi przedmówcy, nie będę już tego powtarzał. Rzeczywiście te propozycje, które są w tym projekcie ustawy, zmierzają ku temu, więc na pewno będziemy popierać wszelkie rozwiązania, które zmierzają do przyspieszenia i usprawnienia postępowań oraz zwiększenia ich jawności. Rzeczywiście jest to potrzebne, jest to niezbędne, ale powtarzam, że to tylko modernizuje istniejący system.

    Reasumując, panie marszałku, panie ministrze, opowiadamy się za tym, żeby ten projekt skierować do dalszych prac parlamentarnych. Trzeba te postępowania dyscyplinarne zreformować, zmodernizować. Byłoby dobrze, gdybyśmy jeszcze w tej kadencji Sejmu zdążyli to zrobić, bo taka jest potrzeba chwili. Natomiast proponuję, abyśmy już rozpoczęli w związku z pracami nad tym projektem tę szerszą, głębszą debatę dotyczącą przebudowy systemu postępowań dyscyplinarnych w przypadku zawodów zaufania publicznego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: