Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 i 6 punkt porządku dziennego:



  5. Przedstawiona przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego ˝Informacja o działalności sądów administracyjnych w 2012 roku˝ (druk nr 1301) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 1736).
  6. Przedstawiona przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego ˝Informacja o działalności sądów administracyjnych w 2013 roku˝ (druk nr 2346) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 2465).


Poseł Andrzej Dera:

    Pani Marszałek! Panie Prezesie! Panie Ministrze! W imieniu koła Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze uwagi w sprawie informacji za dwa lata ubiegłe o funkcjonowaniu sądów administracyjnych. Tak krótki czas nie pozwala na wchodzenie w szczegóły tych sprawozdań, ale na kilka refleksji natury ogólnej.

    Pierwsza refleksja natury ogólnej mówi nam, że słabo tworzymy prawo. Liczba spraw, chociażby w sądownictwie administracyjnym, pokazuje, że obywatele, i nie tylko oni, ale też urzędnicy co gorsze i ci, którzy je stosują, mają wielki problem z odczytaniem właściwych norm. Te normy są po prostu źle konstruowane. To jest wina Sejmu, ministerstw i innych organów administracji publicznej. Niestety, poziom polskiego ustawodawstwa jest mizerny i to sprawozdanie to de facto pokazuje, bo trudno powiedzieć, że we wszystkich tych sprawach zawinili urzędnicy. Tu też oczywiście niska jakość pracy urzędników jest widoczna w tym sprawozdaniu, bo liczba spraw i liczba skarg obywateli, które wzrastają, pokazują, że mamy z tym wielki problem. To jest pierwsza uwaga natury ogólnej.

    Druga jest już bardziej szczegółowa, może nie opiera się na całości, ale na jednym bardzo ważnym wskaźniku, co do którego tendencja moim zdaniem jest bardzo niepokojąca. Myślę, że liczba spraw to dla pana prezesa również sygnał bardzo niepokojący. Chodzi mi tutaj o liczbę skarg na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowania. Proszę zwrócić uwagę, że tych skarg było 5721, z czego 28% zostało uwzględnionych, czyli mówimy już o poważnej liczbie postępowań, z których wynika, jak sprawy są prowadzone. Stwierdza się bezczynność organów, co jest najgorszą rzeczą w administracji, kiedy organ ma obowiązek, a czegoś nie robi. Obywatel w tym momencie jest zdruzgotany, bo nie może nic robić. Jest bezradny i stąd te skargi. Jeśli chodzi o przewlekłe postępowanie, tutaj prosiłbym pana prezesa, żeby te sprawy były priorytetem w sądownictwie administracyjnym. Mam nadzieję, że tak jest, ale proszę o to, żeby były priorytetem, bo to są najbardziej bolące obywateli sprawy, właśnie te dotyczące bezczynności czy przewlekłości postępowań. Tutaj ta tendencja też jest niepokojąca, bo liczba tych spraw wzrasta z roku na rok. Widać, że z tym jest wielki problem, bo to pokazuje tak naprawdę najgorszą cechę administracji - bezduszność. Nie ma nic gorszego dla obywateli właśnie niż bezduszność organu, bo w tym momencie, gdzie ten obywatel ma się udać? Tu można powiedzieć, że na całe szczęście mamy sądownictwo administracyjne, bo też trzeba wiedzieć, jaki to jest proces. Najpierw mamy decyzję administracyjną, potem jest odwołanie. Najczęściej jest tak, że organ drugiego stopnia jest w stanie i ma możliwość uchylić taką decyzję, wycofać się z błędnej decyzji, a dopiero wtedy, gdy to jest podtrzymywane, obywatel idzie do sądu. Proszę zwrócić uwagę na czas, który jest bardzo istotny. Postępowania są długotrwałe, bo nie mówimy tylko o tym, co się dzieje przed sądem. Długość postępowań wiąże się z tym, że mają one również określony czas, jeszcze zanim się do sądownictwa administracyjnego dojdzie.

    Jest wiele rzeczy do zrobienia. Niemniej jednak, pani marszałek, panie prezesie, panie ministrze, nasze koło bardzo pozytywnie ocenia funkcjonowanie sądownictwa administracyjnego. To sprawozdanie pokazuje, jaki ogrom pracy jest wykonywany w sądownictwie. W tym miejscu chciałbym na ręce pana prezesa złożyć podziękowanie za ten ogrom pracy, za trud, za to, że obywatele widzą w sądownictwie to, co jest istotne, widzą, że można się zwrócić o sprawiedliwość. Ilość spraw, jak ze sprawozdań wynika, pan prezes mówił, że ok. 25%, tak z grubsza, jest załatwianych pozytywnie, pokazuje, że jest problem. Dobrze, że jest to sądownictwo administracyjne.

    Na koniec chciałbym życzyć panu prezesowi wytrwałości w modernizowaniu sądownictwa administracyjnego. Wiem, że są plany chociażby modernizacji sądów w Warszawie czy wybudowania nowego budynku tam, gdzie jest to potrzebne. Wiem, że są ambitne plany usprawniania funkcjonowania sądownictwa. Tak więc życzę panu prezesowi wytrwałości (Dzwonek), sędziom sądów administracyjnych szybkości w podejmowaniu decyzji, żeby tych spraw prowadzonych długo było jak najmniej, bo rzeczywiście, zanim obywatel trafi do sądu, swój czas na walkę o sprawiedliwość już traci. Tak że życzę szybkości i trafności orzeczeń sądów administracyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2014 roku.


133 wyświetleń

Zobacz także: