Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pytanie w sprawach bieżących dotyczy słynnej już rozmowy ministra spraw wewnętrznych pana Sienkiewicza i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Mogliśmy z niej wiele się dowiedzieć. Minister Sienkiewicz mówi m.in. o zmniejszeniu deficytu poprzez dodrukowanie pieniędzy, jego adwersarz się na to godzi, ale stawia warunki. Nie o tym chciałbym jednak dzisiaj mówić, dlatego że tym, czy minister nie przekroczył swoich uprawnień, powinna zająć się raczej prokuratura.

    Chciałbym dzisiaj zapytać o to, co pan minister Sienkiewicz mówi na tych taśmach na temat pana Jakubasa. Krótko mówiąc, dowiedzieliśmy się o prywatnej wojnie i celowym niszczeniu pana Jakubasa przez pana ministra, przez rząd. Pytanie, czy jest to wynik zemsty za to, że pan Jakubas wielokrotnie twierdził, że zakup Pendolino za 2 mld zł, a więc dwa razy drożej niż polskie pociągi, jest po prostu jednym wielkim przekrętem.

    Mam cztery konkretne pytania. Po pierwsze, co pan minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz ma na myśli, mówiąc: to może trzeba mu, oczywiście panu Jakubasowi, powiedzieć, jak można go bardziej okraść, może zrozumie. Co ma na myśli pan minister, mówiąc, że trzeba bardziej okraść pana Zbigniewa Jakubasa?

    Po drugie, czy minister Sienkiewicz nakłania prezesa NBP do współudziału w przestępstwie opisanym w art. 278?

    W końcu czy omawiane na taśmach zmuszanie do sprzedaży przez Mennicę Polską części majątku Azotów w Puławach ma jakiś związek z przejęciem w ubiegłym tygodniu pakietu udziałów w puławskich Azotach przez Rosjan? Czy pan Sienkiewicz jest w jakikolwiek sposób zamieszany w tę sprawę lub ma na jej temat wiedzę? Przypomnijmy, że Rosjanie przejęli niedawno 20% udziałów w kluczowej dla polskiej gospodarki spółce, od której zależy przecież stan polskiej gospodarki, ponieważ jest to główny dostawca nawozów sztucznych na rynku polskim. (Dzwonek)

    Już kończę, panie marszałku.

    Czy jest to finał operacji, której początkiem było zmuszanie Mennicy Polskiej do odsprzedaży swoich udziałów? Czy był to jeden z celów działań świadomie niszczących Mennicę Polską?

    Żałuję, panie marszałku, że nie ma pana prezesa Rady Ministrów. Rozumiem, że są pilne obowiązki, ale wydawało mi się, że chociaż pan minister przyjdzie i odpowie. Liczę na konkretną odpowiedź. Dziękuję bardzo.


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jeżeli mogę, w odpowiedzi na pytanie pana posła udzielę informacji w zakresie działań prowadzonych przez Ministerstwo Finansów.

    W pytaniu jest mowa o firmie Mennica Polska SA. Gwoli wyjaśnienia powiem, że nie prowadzimy żadnych czynności w tej spółce ani nie były one prowadzone. Prawdopodobnie chodzi o podmiot o nazwie Mennica Metale Szlachetne SA, którego udziałowcem w 100% jest Mennica Polska SA.

    W podmiocie Mennica Metale Szlachetne SA organy kontroli skarbowej prowadziły lub prowadzą postępowania, z których jedno jest zakończone, a dwa są w toku. Postępowania były wszczęte: pierwsze - 4 grudnia 2012 r., kolejne - 7 stycznia 2013 r., a ostatnie - 14 lutego 2013 r. To są trzy postępowania kontrolne i dotyczą one trzech kolejnych miesięcy w zakresie rozliczeń z podatku VAT. Tytuł kontroli brzmi ˝Sprawdzenie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług˝ i jest to zgodne z ustawowymi kompetencjami kontroli skarbowej. Postępowania prowadzone są zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o kontroli skarbowej i ich przedmiotem jest właśnie prawidłowość rozliczenia VAT spółki w trzech kolejnych miesiącach 2012 r. Przesłanką wszczęcia postępowań były informacje dotyczące rozliczeń podatkowych. Treść wskazywała na potrzeby weryfikacji w drodze postępowania kontrolnego. Mówiąc w skrócie, urząd skarbowy zwrócił się do organów kontroli skarbowej z prośbą o weryfikację prawidłowości tego rozliczenia. Fakt realizacji jakichkolwiek umów czy kontraktów pozostaje bez wpływu na podjęcie decyzji o wszczęciu postępowań kontrolnych oraz na ich przebieg. Znaczenie mają wyłącznie okoliczności rozliczeń podmiotu, dotyczące sfery rozliczeń z budżetem. Wszelkie działania były prowadzone w sposób rutynowy, nieodbiegający od innych tego typu spraw. W tej sprawie nie była tworzona jakakolwiek specjalna grupa składająca się z funkcjonariuszy CBŚ, urzędu kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego. Oczywiście jest jak najbardziej naturalne, że w większości spraw wspomniane służby na co dzień współpracują w ramach swoich ustawowych kompetencji i uprawnień. Stąd trudno mi się odnieść bezpośrednio do tego, co pan minister miał na myśli w trakcie tej rozmowy, aczkolwiek chciałabym w zakresie swoich kompetencji przedstawić, jakie działania były prowadzone, kiedy zostały rozpoczęte i jakie jest mniej więcej kalendarium tych spraw. Dziękuję.


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Wysoka Izbo! Swoje pytanie kierowałem do prezesa Rady Ministrów i chciałbym się dowiedzieć, co pan minister Sienkiewicz miał na myśli, mówiąc o tym, że trzeba bardziej okraść pana Zbigniewa Jakubasa. Chciałbym też zapytać o jeszcze jeden niepokojący cytat z tej taśmy. Pan minister Sienkiewicz sugeruje, że powołanie specgrupy, m.in CBŚ, urzędu kontroli karbowej i wywiadu skarbowego, pozwoli skutecznie walczyć z tzw. tłustymi misiami. Cytuję: Mam wrażenie - to mówi pan minister Sienkiewicz - że za jakiś czas to będzie bardzo przyzwoite narzędzie także do naszych gier z takimi tłustymi misiami. To są rozmowy pana ministra Sienkiewicza z prezesem Narodowego Banku Polskiego. Pani mówi o kolejnych kontrolach, a z tego, co wiemy, żadne kolejne państwa kontrole, które były przeprowadzane, nie przyniosły żadnych rezultatów, które by wskazywały, że trzeba robić kolejne. Chcielibyśmy dowiedzieć się od pana ministra Sienkiewicza, co konkretnie miał na myśli, mówiąc, że trzeba bardziej okraść pana Zbigniewa Jakubasa. Żałuję, że nikt dzisiaj nie jest w stanie odpowiedzieć. Powinien tu być pan minister Sienkiewicz i odpowiedzieć, bo zadajemy konkretne pytanie. Dziękuję.


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska:

    Dobrze, w ramach moich możliwości postaram się odnieść pokrótce do pana pytań uzupełniających. Jeżeli chodzi o specgrupę, to w momencie, kiedy była prowadzona ta rozmowa, tj. w połowie 2013 r., nie były prowadzone żadne działania zmierzające do powołania jakichś specgrup. Oczywiście, tak jak mówię, w ramach konkretnych kontroli skarbowych czy konkretnych postępowań w ramach swoich obowiązków i w zakresie swoich uprawnień służby te na bieżąco współpracują, tak że to jest naturalna rzecz, która ma miejsce.

    (Poseł Zbyszek Zaborowski: Pani mówi, że wtedy. A później?)

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Panie pośle, pan w ogóle nie ma prawa głosu w tej debacie. Nie został pan zgłoszony przez klub. Proszę pamiętać o art. 175 ust. 3 regulaminu Sejmu. Stwierdzam, że przeszkadza pan w prowadzeniu obrad.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska:

    Ja sobie poradzę.

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Bardzo proszę, pani minister.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Agnieszka Królikowska:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Jeżeli chodzi o kwestie związane z późniejszym okresem czy też z bieżącymi działaniami, to faktem powszechnie znanym jest to, że w styczniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych, ministrem finansów i prokuratorem generalnym w zakresie przeciwdziałania przestępczości gospodarczej. Aczkolwiek w ramach realizacji tego porozumienia - to jest styczeń 2014 r. - skupiamy się na kwestiach szkoleniowych, wymianie informacji i bieżącej współpracy pomiędzy służbami i organami reprezentującymi wskazane podmioty. Powszechnie znany jest fakt, że skala wyłudzeń podatku VAT jest bardzo poważnym problemem, dlatego, podobnie jak wszystkie inne służby, skupiamy na tym nasze działania.

    Chciałabym też uzupełnić, że nie powiedziałam, iż kolejne kontrole nie przyniosły żadnych rezultatów. Powiedziałam, że jedno postępowanie jest zakończone i w tej chwili trwa tryb odwoławczy, a jeszcze dwa postępowania są w toku. Stąd prośba, aby pan poseł nie skracał moich wypowiedzi. Proces jeszcze trwa, podobnie jak cała procedura związana z tymi postępowaniami, które w ramach kontroli skarbowej są prowadzone w tym podmiocie. Bardzo dziękuję.



Poseł Dariusz Joński - Zapytanie z dnia 25 czerwca 2014 roku.


45 wyświetleń




Zobacz także:








Leszek Miller, Dariusz Joński, Wojciech Szewko - konferencja z 19 marca 2015 r.
Konferencja prasowa - W sprawie zamachu terrorystycznego w Tunezji SLD - Biuro Prasowe Klubu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - pytanie z 27 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Dariusz Joński, Cezary...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Ryszard Zbrzyzny, Dariusz Joński - konferencja z 9 lipca 2015 r.
Konferencja prasowa - Jak Platforma pomaga bankom? SLD - Biuro Prasowe Klubu Ryszard Zbrzyzny,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy