Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Józefa Hrynkiewicz:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Od 1 lipca 2014 r. przestanie obowiązywać art. 214 ustawy o działalności leczniczej ograniczający czas pracy do 5 godz. dziennie i 25 godz. tygodniowo dla dużej grupy pracowników zatrudnionych w zawodach medycznych, którzy obsługują znaczną część nowoczesnej aparatury diagnostycznej. Wprowadza się w to miejsce zatrudnienie w czasie powszechnie obowiązującym, tj. 37 godz. i 55 min tygodniowo i 7 godz. 35 min dziennie. Zmiana ta spowodowała, że nastąpi wydłużenie czasu pracy o 50%.

    Ta istotna zmiana warunków zatrudnienia wymaga wymówienia dotychczasowych umów o pracę oraz wynegocjowania nowych warunków zatrudnienia, a także podpisania z pracownikami i związkami zawodowymi umowy o pracę, która określałaby warunki pracy, wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenie za pracę. Tak stanowi art. 29 Kodeksu pracy. Jest to bardzo istotna zmiana warunków pracy, która niewątpliwie powinna wpłynąć na pojawienie się nowej ustawy. Jednak nie dla wszystkich zatrudnionych warunki i bezpieczeństwo pracy istotnie się poprawiły, co pan minister usiłował wyjaśnić na posiedzeniu Komisji Zdrowia. W użyciu są wciąż, jak informują wyborcy, liczne aparaty o znacznej szkodliwości dla pracowników.

    Wobec tego zadaję panu ministrowi pytanie: Jakie działania podejmował i podejmuje rząd, aby zastosować rozwiązania, które są zgodne z prawem, zapewniają zatrudnionym bezpieczeństwo i ciągłość pracy, a pacjentom bezpieczeństwo zdrowotne? (Dzwonek) Ministerstwo miało 3 lata na załatwienie tej sprawy zgodnie z prawem, dobrym obyczajem i szacunkiem dla pracowników. Dziękuję.


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Pani poseł, jeżeli chodzi o zmianę ustawy, rzeczywiście wchodzi ona w życie 2 lipca, trochę nietypowo, a nie 1 lipca. Tak jak informowałem na posiedzeniu Komisji Zdrowia pod koniec maja, bodajże 29 maja, zebraliśmy informacje od dyrektorów, którzy mieli dostosować umowy z pracownikami i zarówno pracownikom, jak i pacjentom zapewnić bezpieczne warunki, jeżeli chodzi o używany sprzęt. To jest szczególnie sprawdzane przez inspekcję sanitarną, a także radiologiczną. Jeżeli chodzi o warunki pracy, mamy informacje, które obecnie uzyskujemy z ankiet. Pierwotnie ankiety były wysłane jeszcze w maju przed posiedzeniem komisji. Obecnie też wysyłamy ankiety. Będziemy oczekiwać informacji od dyrektorów już po 2 lipca, żebyśmy dokładnie wiedzieli, co się stało. Nie chodzi jeszcze o zamierzenia poszczególnych dyrektorów szpitali, ale o wyniki tych uzgodnień z pracownikami, związkami zawodowymi. Chodzi o to, jaki jest stan zatrudnienia, a także o to, jakich zmian dokonano w umowach o pracę lub innych umowach cywilnoprawnych zawartych pomiędzy pracownikami, osobami, które wykonują ten zawód, a pracodawcami.

    Jeżeli chodzi o informacje dotyczące dzisiejszego stanu zatrudnienia, to mamy ok. 12 500 etatów, ogólnie mówiąc. Na radiologii dyrektorzy przewidują zwolnienie 354 osób, tj. około 3%. Zauważyliśmy, że część z podmiotów do dzisiaj podnosiła wynagrodzenia pracowników, wydłużając czas pracy, a niektórzy zostawiali dzielony czas pracy. Chodzi o to, że jeden etat dostosowywali w taki sposób, żeby to było 5/7 etatu, by pracownicy dalej mogli pracować te 5 godzin.

    Ministerstwo Zdrowia poprzez ustawy i rozporządzenia określiło wymogi, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracowników i osób, które są badane tym sprzętem. To jest rola ministerstwa. Monitorujemy to, co się dzieje pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Chcemy mieć pewność, jeżeli chodzi o to, co się wydarzy po 2 lipca, po wejściu w życie tego zapisu ustawy. Przekażemy, tak jak obiecałem na posiedzeniu Komisji Zdrowia, informację o sytuacji w poszczególnych jednostkach. Dziękuję.


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Józefa Hrynkiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pan minister nie zrozumiał mojego pytania. W moim pytaniu chodziło o to, aby ministerstwo powiedziało, czy wszystkie zasady, opisane bardzo ściśle w Kodeksie pracy, zostały dotrzymane. Jeżeli istotnie zmienia się warunki pracy, wymaga to wymówienia dotychczasowej umowy i wynegocjowania z pracownikiem nowej umowy o pracę. Bardzo istotne jest także to, o czym piszą moi wyborcy w bardzo licznej korespondencji. Chodzi mianowicie o to, że w bardzo wielu zakładach używa się starych aparatów, które mają kilkanaście, 30 lat. Są to zatem aparaty niebezpieczne, które do dzisiaj są używane. Nie jest tak, że zwolni się 350 pracowników. Mam list, z którego wynika, że zwalnia się niemal połowę pracowników. Nikt z nimi niczego nie negocjuje, niczego nie uzgadnia. (Dzwonek) Wobec tego proszę, aby ministerstwo przedstawiło dokładny raport, jeżeli chodzi o tę sprawę, dlatego że to zagraża bezpieczeństwu nie tylko zatrudnionych ludzi. W razie pewnych niepokojów w tym środowisku może to bardzo istotnie zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu. Żaden lekarz, żaden oddział ratowniczy, żaden oddział chirurgiczny nie będzie działał, jeśli nie będzie ludzi, którzy będą wykonywali badania diagnostyczne. (Oklaski)


20 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek:

    Dziękuję jeszcze raz, panie marszałku.

    Pani poseł, tak jak podkreśliłem, minister zdrowia jest zainteresowany kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjentów i pracowników. Jeżeli chodzi natomiast o warunki zatrudnienia, będą zbierane ankiety. Jeżeli chodzi o to, czy przestrzegane jest prawo pracy, to jest inspekcja pracy, która to kontroluje. Tam oczywiście są rozpatrywane wszystkie wnioski, które wysyłali pracownicy. Na pewno takie kontrole są w tych zakładach przeprowadzane. Nie mam dzisiaj żadnego sygnału, żaden do Ministerstwa Zdrowia nie dotarł, jeżeli chodzi o złamanie art. 29 Kodeksu pracy. Gdyby tak się stało, zwrócilibyśmy się oczywiście do ministerstwa pracy albo bezpośrednio do inspekcji o wyjaśnienie tej sytuacji.

    Natomiast jestem przekonany, o czym zapewniałem w komisji, że bezpieczeństwo pacjentów i pracowników jest najważniejsze. Rozumiem, że ludzie piszą w listach do pani poseł, że będzie o połowę mniej pracowników, ale to jest niezgodne z tym, co oświadczyli ci dyrektorzy, którzy ich zatrudniają. Tak więc nie mogę odpowiadać na pismo, które ktoś napisał do pani poseł. Mogę przekazać pani jeszcze raz informację - bo zebraliśmy ankiety od dyrektorów - która jest właśnie taka. Natomiast po 2 lipca - tak jak obiecałem w Komisji Zdrowia - ta ankieta o tym, co się działo po wejściu tego w życie, też zostanie przesłana do Komisji Zdrowia i pani poseł otrzyma informację, jakie rozwiązania zostały wprowadzone w każdym poszczególnym szpitalu.

    Natomiast jeżeli chodzi o przekroczenie prawa pracy, to każdą osobę zachęcam do skierowania tego pisma do Inspekcji Pracy albo wskazanie, o jaki podmiot chodzi. My też wystąpimy do inspekcji, aby się tym zainteresowała. Dziękuję.



Józefa Hrynkiewicz, Elżbieta Rafalska, Jolanta Szczypińska i Robert Kołakowski - pytanie z 25 czerwca 2014 r.


10 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jolanta Szczypińska - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji w sprawie wniosku powoda Makarony Polskie S.A. z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jolanta Szczypińska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jolanta Szczypińska - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy