Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (druk nr 2450).


Poseł Radosław Witkowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 zawiera regulacje z zakresu polityki rozwoju realizowanej przy współudziale środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności, służących realizacji unijnej polityki regionalnej. Jest to akt prawny niezbędny do prowadzenia polityki regionalnej z udziałem środków europejskich. Projektowana ustawa ma stworzyć ramy prawne, które stanowić będą podstawę realizacji umowy partnerstwa, w tym wdrażania programów w zakresie polityki spójności.

    Projekt, nad którym dzisiaj pracujemy, uwzględnia nowe podstawy i nowe zasady realizacji polityki spójności na lata 2014-2020, określone przepisami unijnymi. Ten obszerny dokument w zakresie zasad realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej do roku 2020 zastąpi ustawę z dnia 6 grudnia 2006 r., która reguluje w szczególności kwestie związane z wdrażaniem funduszy polityki spójności w perspektywie finansowej 2007-2013, o czym obszernie informował pan minister. Wprowadza także przepisy szczegółowe zapewniające pewność prawną w zakresie, w jakim przepisy unijne są nieprecyzyjne lub niewystarczające z punktu widzenia systemu prawa krajowego, m.in. w zakresie dotyczącym nieprawidłowości, systemu korekt czy kontroli. Ustawa przewiduje także uproszczenia w systemie rozliczeń z beneficjentami oraz zmiany ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych upraszczające wdrażanie funduszy polityki spójności.

    Wysoki Sejmie! Warto zwrócić uwagę na kwestie, które są nowością w porównaniu do regulacji dotyczących perspektywy 2007-2013. Jedną z ważniejszych spraw jest przeniesienie kompetencji w zakresie oceny zgodności systemów zarządzania i kontroli programów operacyjnych z unijnymi wymogami z poziomu Komisji Europejskiej na poziom państwa członkowskiego. Proces desygnacji instytucji, którym powierzono funkcje w procesie realizacji programu operacyjnego, uregulowano w rozdziale 5. Przez desygnację należy rozumieć potwierdzenie przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego wykonującego zadania państwa członkowskiego spełniania przez instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą i instytucję wdrażającą lub krajowego kontrolera lub wspólny sekretariat warunków zapewniających prawidłową realizację programu operacyjnego. Kompetencja do udzielania, zawieszania i wycofywania desygnacji stanowić będzie również główny instrument koordynacji sprawowanej przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego wykonującego zadania państwa członkowskiego i mającej na celu zapewnienie prawidłowej realizacji programów operacyjnych.

    Wysoka Izbo! Rozdział 11 reguluje kwestie dotyczące wprowadzenia nowych instrumentów realizacji polityki spójności w zakresie rozwoju terytorialnego - szczególnego instrumentu realizacji programów operacyjnych, tj. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

    Warto podkreślić zmiany w podejściu do informatyzacji procesów dotyczących realizacji projektów i związanych z tym wymogów zapewnienia przez państwa członkowskie elektronicznej wymiany informacji z beneficjentami funduszu polityki spójności. Regulacje z tym związane zawarte są w rozdziale 16 projektu ustawy. Zgodnie z art. 122 ust. 3 rozporządzenia ogólnego każde państwo członkowskie jest zobowiązane zapewnić w terminie do 31 grudnia 2015 r. funkcjonowanie systemu informatycznego, za pomocą którego pełna komunikacja między beneficjentami a właściwymi instytucjami odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną.

    Ważnym novum w zakresie procedury protestów i odwołań jest umożliwienie wnioskodawcy uzupełnienia protestu w zakresie elementów, o których mowa w art. 54 ust. 2 pkt 1-3 i 6, oraz usunięcie oczywistych omyłek. Rozwiązanie to jest dużym krokiem naprzód w stosunku do aktualnych bardzo rygorystycznych rozwiązań. To proste rozwiązanie sprawi, że machina rozdzielająca unijne pieniądze nie będzie tak bezduszna, stanie się przyjazna beneficjentom.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Projekt ustawy, nad którym dziś procedujemy, jest bardzo ważnym krokiem w stronę dobrego wykorzystywania funduszy unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Nie jest to kontynuacja pracy, którą wykonaliśmy przy ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Proponowane przepisy są ramami prawnymi, które pozwolą zamieniać unijne miliardy na rozwój naszego kraju.

    W imieniu klubu Platforma Obywatelska zwracam się o przyjęcie rządowego projektu i skierowanie go (Dzwonek) do dalszej pracy w komisjach. Dziękuję.



Poseł Radosław Witkowski - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


240 wyświetleń

Zobacz także: