Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (druki nr 2087 i 2435).


Poseł Antoni Mężydło:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Gospodarki o projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

    Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy 2009/30/WE zmieniającej dotychczasowe dyrektywy regulujące kwestie monitorowania paliw w transporcie drogowym oraz paliw wykorzystywanych przez statki żeglugi śródlądowej, która weszła w życie w dniu 25 czerwca 2009 r. Projekt ten wprowadza szereg zmian w zakresie ustanowienia obowiązku monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych z paliw i energii elektrycznej stosowanych w transporcie, umożliwienia wprowadzenia do obrotu na stacjach paliwowych benzyn silnikowych zawierających do 10% bioetanolu lub 22% eteru, określenia obowiązku umieszczenia na stacjach paliwowych informacji dotyczących zawartości dodatków metalicznych w benzynach silnikowych oraz określenia wymagań jakościowych dla paliw stosowanych w silnikach wykorzystywanych do napędu rekreacyjnych jednostek pływających.

    Projekt wprowadza też zmiany w obszarze mającym wpływ na funkcjonowanie systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zmiany te dotyczą przede wszystkim zadań zarządzającego systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw w Polsce, czyli prezesa UOKiK, oraz kontroli jakości paliw realizowanych przez inspekcje handlowe.

    Projekt ustanawia obowiązek monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych z paliw i energii elektrycznej stosowanych w transporcie. Poziom obowiązkowy do wypełnienia, według dyrektywy dla państw członkowskich, w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych wynosi 6% w 2020 r., i tak też został zapisany w projekcie ustawy. Cele pośrednie, w dyrektywie nazwane przejściowymi, wynoszą 2% do 2014 r. i 4% do 2017 r. Obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będzie realizowany poprzez realizację tzw. narodowych celów redukcyjnych, na wzór narodowych celów wskaźnikowych, oraz ustanowienie mechanizmów mających na celu zapewnienie monitorowania i realizacji tego obowiązku. Dlatego w projekcie ustawy wprowadzono wiele nowych definicji i pojęć z tego zakresu oraz ściśle techniczne rozwiązania tego problemu. Urząd Regulacji Energetyki został wyznaczony jako organ odpowiedzialny za monitorowanie procedury realizacji narodowych celów redukcyjnych, URE posiada bowiem wieloletnie doświadczenie w monitorowaniu realizacji narodowych celów wskaźnikowych, które będzie mógł wykorzystać w związku z pełnieniem obowiązku realizacji narodowych celów redukcyjnych.

    Podczas prac podkomisji wprowadzono szereg zmian, nie będę tego omawiał, mówił o tym pan przewodniczący, natomiast najistotniejsze zmiany dotyczyły rozszerzenia art. 2, który wprowadza zmiany w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Wprowadzono też nowy art. 3, odnoszący się do nowelizacji tej ustawy, ze względu na to, że wszystkie przepisy tej ustawy jeszcze nie weszły w życie, będą one sukcesywnie wchodziły w życie aż do 1 stycznia 2015 r. Natomiast na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki, która przyjmowała sprawozdanie podkomisji, środowisko reprezentujące podmioty realizujące narodowe cele wskaźnikowe poruszyło pewien problem, który został zapisany w drugiej zmianie dotyczącej art. 3. Chodzi o dodany w art. 23 ustawy matki nowy ust. 4d, który wprowadza obowiązek dotyczący realizacji wskaźnika redukcyjnego, czyli zmniejszenia narodowych celów wskaźnikowych, przez stosowanie biokomponentów produkowanych w kraju. Wprowadziliśmy tutaj taki obowiązek również dla biokomponentów zawartych w benzynach silnikowych na poziomie 70%. Środowisko poruszyło ten problem, ponieważ nie może tego celu zrealizować. Jest tylko jeden podmiot w Polsce, który mógłby realizować go w takim zakresie, ze względu na to, że do produkcji paliw potrzebny jest komponent, który również jest na bazie bioetanolu (Dzwonek), komponent ETBE, i musi on być przez większość tych podmiotów importowany.

    Klub Platformy Obywatelskiej, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zgłosił propozycję zmiany obowiązku dotyczącego udziału biokomponentów do poziomu 60%. Taką poprawkę składam w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


222 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy