Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aleksandra Trybuś:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej wprowadziło obowiązek pobierania opłaty elektronicznej na różnych odcinkach dróg krajowych, w związku z czym kierowcy tirów oraz samochodów ciężarowych, chcąc ominąć ten przepis, korzystają z dróg wojewódzkich i powiatowych. Skutkiem tego jest dodatkowe zwiększenie natężenia ruchu na tych drogach, co nie tylko powoduje negatywne oddziaływanie akustyczne na tych odcinkach, ale także bardzo często blokuje płynność ruchu drogowego oraz stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców.

    W listopadzie ubiegłego roku zwróciłam się do marszałka województwa śląskiego o podjęcie kroków w analogicznej sprawie dotyczącej drogi wojewódzkiej nr 938. W odpowiedzi poinformowano mnie, że wzrost natężenia ruchu pojazdów ciężarowych na DW 938 nie może być łączony wyłącznie z opłatami za przejazd po drodze krajowej nr 81, ale także z faktem, iż trasa ta stanowi krótsze o 13 km, a przez to atrakcyjniejsze, połączenie z Cieszynem niż trasa drogami krajowymi nr 81 i nr 1 przez Skoczów, co nie jest podstawą do ograniczenia ruchu pojazdów ciężarowych po drodze wojewódzkiej nr 938.

    W tym wszystkim jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa życia i mienia mieszkańców ulic leżących na terenie bezpośredniego oddziaływania negatywnych skutków nadmiernej eksploatacji drogi wojewódzkiej nr 938 na odcinku Cieszyn - Pawłowice przez pojazdy ciężarowe. Do mojego biura poselskiego wpływają liczne skargi mieszkańców zaniepokojonych dewastacją ich mienia - liczne szczeliny w elewacjach budynków oraz pęknięcia ścian - oraz bezpieczeństwem swoich dzieci i swoim. Z powodu braku chodnika piesi poruszają się po wąskim poboczu. Co więcej, kierowcy pojazdów ciężarowych poruszających się po drodze wojewódzkiej nr 938 bardzo rzadko przestrzegają ograniczeń prędkości. (Dzwonek) Zdarza się to jedynie podczas kontroli policji na wyżej wymienionych odcinkach drogi. Zresztą często powiadamiają się o tym przez CB-radio.

    Jakie kroki zamierza podjąć ministerstwo, aby zapobiec dalszym zniszczeniom infrastruktury drogowej i mienia mieszkańców oraz zapewnić bezpieczeństwo obywatelom mieszkającym w pobliżu dróg wojewódzkich i powiatowych, na których zanotowano bardzo duży wzrost natężenia ruchu pojazdów ciężarowych w związku z wprowadzeniem opłat za poruszanie się po drogach krajowych? Dziękuję.


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Poseł! Chciałbym poinformować, że z wyników pomiarów ruchu ciężkiego, które są przeprowadzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad regularnie, wynika, że poziom ruchu ciężkiego na drogach krajowych objętych systemem viaTOLL lekko wzrósł. Tym samym wysokość opłat, oczywiście według naszej oceny, wydaje się być akceptowalna dla użytkowników pojazdów ciężkich. Przyjęta z kolei polityka taryfowa, w szczególności zdecydowanie najniższe w Unii Europejskiej stawki opłat, zastosowanie różnicowania ich wysokości ze względu na klasę emisji spalin EURO promującego pojazdy najczystsze spełnia swoją rolę i w ocenie resortu nie powoduje nadmiernego przeniesienia ruchu ciężkiego z dróg objętych systemem viaTOLL na bezpłatne drogi alternatywne. Dodatkowym tego potwierdzeniem jest fakt, że przychody z opłaty elektronicznej niemal pokrywają się z prognozami przygotowanymi przed uruchomieniem systemu viaTOLL.

    Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z istotniejszym odpływem ruchu - co naszym zdaniem ma charakter incydentalny - wskazać należy, iż ruch ten przenosi się w głównej mierze na bezpłatne drogi krajowe, które są lepiej przystosowane do przenoszenia ruchu ciężkiego niż drogi samorządowe. Zaobserwowano wprawdzie przyrost ruchu ciężkiego na niektórych drogach wojewódzkich, ale takie zjawiska są incydentalne - chodzi tu o m.in. przywołaną przez panią poseł drogę wojewódzką nr 938 - a ich skala w porównaniu do zmian natężenia ruchu pojazdów ciężkich na drogach krajowych, liczonych nieraz w tysiącach pojazdów, jest generalnie mniejsza. W przypadku zmiany warunków użytkowania dróg, np. poprzez wprowadzenie opłat, konieczny jest upływ pewnego czasu do przyzwyczajenia się użytkowników do zaistniałych zmian i do utrwalenia ich zachowań. Następnie ma miejsce powrót samochodów ciężarowych na drogi płatne, dlatego że gwarantują one m.in. lepszy standard użytkowania. Poziom odpływu ruchu z dróg płatnych często jest uzależniony od wielu czynników, do których należy zaliczyć m.in. takie kwestie jak typ płatnej drogi, wysokość opłaty, długość odcinka płatnego, układ lokalnej sieci drogowej, prowadzone roboty drogowe czy też warunki ruchu na drogach alternatywnych.

    Pozytywny wpływ na zjawisko ruchu ciężkiego na drogach płatnych powinien mieć fakt stopniowego oddawania do użytku nowo wybudowanych ciągów odcinków autostrad i dróg ekspresowych, tworzących ciągi dróg o najwyższym standardzie technicznym. W przypadku powzięcia informacji o istotnym wzroście ruchu ciężkiego na drodze alternatywnej w stosunku do drogi płatnej - co oczywiście się zdarzało, o czym już wcześniej nadmieniłem - wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego podejmujemy pewne działania związane ze zwiększeniem liczby kontroli przewozów drogowych na danym odcinku drogi. Organy zarządzające ruchem są również uprawnione do wprowadzenia stosownych zmian w organizacji ruchu.

    Odnosząc się do szczegółowych kwestii poruszanych przez panią poseł, chciałbym powiedzieć, że pierwsze informacje o znaczącym zwiększeniu się ruchu ciężkiego na drodze wojewódzkiej nr 938 resort transportu otrzymał od lokalnych samorządów na początku 2012 r. Podjęliśmy tutaj działania, o których wcześniej wspomniałem. Inspekcja Transportu Drogowego została zobowiązana do zwiększonej liczby kontroli przewozów drogowych prowadzonych na ww. odcinku drogi. Również miejscowe samorządy zostały poinformowane o tym, że marszałek województwa jako organ zarządzający ruchem na drogach wojewódzkich jest uprawniony do wprowadzenia stosownych ograniczeń w ruchu ciężarowym na danym odcinku drogi. Jest to oczywiście wyłączna decyzja marszałka województwa, pozostająca tylko i wyłącznie w jego gestii.

    Jak wynika z informacji przekazanych przez posłów, w opinii marszałka województwa śląskiego wzrost ruchu ciężarowego na drodze wojewódzkiej nr 938 wynika nie tylko z wprowadzenia opłat na drodze krajowej nr 81, ale również z faktu, że droga nr 938 stanowi krótsze o 13 km połączenie z Cieszynem niż trasy nr 81 oraz 1 przez Skoczów. Jak wynika z pomiarów ruchu wykonanych w październiku ub.r. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, na drodze wojewódzkiej nr 938 ruch ciężki spadł o 16%, czyli jeździ tamtędy o ok. 470 pojazdów ciężarowych na dobę mniej, w porównaniu do pomiarów wykonanych w październiku 2012 r., co wynika z wydłużenia autostrady A1 w woj. śląskim. Na dalsze przeniesienie się ruchu ciężkiego na autostradę powinno mieć również pozytywny wpływ oddanie do użytkowania odcinka Mszana - Gorzyczki.

    Oczywiście nie możemy zobligować przewoźników do korzystania tylko i wyłącznie z dróg płatnych, wybór trasy zawsze należy do użytkownika drogi, przy czym musi on przestrzegać obowiązujących przepisów prawa, m.in. w zakresie ograniczeń nacisków na oś czy dopuszczalnej masy całkowitej. Jeśli chodzi o korzystanie z dróg płatnych, to zawsze chodzi tu o rachunek ekonomiczny. Szybkie i bezpieczne dostarczenie towaru na czas oczywiście pociąga za sobą konieczność uiszczenia opłaty za przejazd. (Dzwonek) Tak jak wspomniałem, wszelkie działania tutaj podejmowane muszą być skorelowane z działaniami głównego inspektora transportu drogowego, jak również z decyzjami, które leżą w gestii marszałka województwa śląskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Sławomir Kowalski:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Oczywiście zgadzamy się ze wszystkim, co pan powiedział, natomiast jasne jest też to, że po to budujemy lepsze drogi, żeby ta krótsza trasa była przewidziana dla pojazdów jeżdżących wewnątrz. Po to otworzyliśmy most w Mszanie, wybudowaliśmy tę autostradę, żeby ruch tranzytowy odbywał się jednak autostradą. Przypomnę, że w roku 2008, gdy powstawała ustawa o drogach publicznych, w ocenie skutków regulacji przedmiotowego projektu ustawy mówiło się, że efekt może być neutralizowany przez podejmowanie działań prawnych, organizacyjnych, inżynieryjnych zabezpieczających drogi alternatywne przed zwiększonym ruchem ciężkim.

    Chcielibyśmy prosić o to, żeby można było skorzystać z możliwości neutralizacji wzrostu ruchu poprzez być może to, o czym mówił pan minister, zwiększenie kontroli inspekcji transportu. (Dzwonek) Jeżeli moglibyśmy prosić, czy mógłby pan powiedzieć, w jakim czasie możliwe jest zintensyfikowanie różnych kontroli tego ruchu.


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Pani Poseł! Panie Pośle! Odpowiem na to dodatkowe pytanie następująco. W maju bieżącego roku został otwarty nowy odcinek autostrady A1, zobaczymy, jakie to spowoduje rozłożenie ruchu, bo na pewno jego natężenie na poszczególnych drogach w związku z tym, można powiedzieć, radosnym faktem, że odcinek autostrady został oddany, się zmieni.

    Przewidujemy również, że w 2015 r. zostanie przeprowadzony kolejny pomiar ruchu, więc będziemy mieć na bieżąco informacje, jak sytuacja wygląda. Ten proces będzie stale monitorowany, natomiast co do kwestii związanej z właściwszą obsługą przez Inspekcję Transportu Drogowego akurat tego fragmentu i drogi krajowej, i drogi wojewódzkiej mogę powiedzieć, że na pewno wspólnie z GITD opracujemy plan działań, który - myślę - przyczyni się do poprawy sytuacji w tamtym regionie. Dziękuje bardzo. (Oklaski)



Aleksandra Trybuś-Cieślar - pytanie z 6 czerwca 2014 r.


41 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Sławomir Kowalski i Aleksandra Trybuś-Cieślar - pytanie z 9 lipca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Sławomir Kowalski i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Sławomir Kowalski - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Sławomir Kowalski - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy