Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Polak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W województwie małopolskim ogólna liczba przekroczeń maksymalnego czasu dojazdu karetki do pacjenta sięga skandalicznie wysokiego poziomu, bo aż 50 tys. rocznie. Decyzją wojewody małopolskiego przeprowadzono reorganizację, w wyniku której 12 karetek przeniesiono z obszarów o niższym poziomie przekroczenia czasu dojazdu w rejony o wyższym poziomie tego niepożądanego zjawiska. Nie podjęto działań w kierunku jego likwidacji, a jedynie uśrednia się je na obszarze całego województwa. Drastycznym tego przykładem są gminy Andrychów i Wieprz, które pozbawiono jednej z dwóch karetek przewidzianych dla tego rejonu. Możliwość dysponowania obiema gwarantowałaby względnie bezpieczny poziom świadczenia usług w zakresie ratownictwa medycznego dla blisko 54 tys. mieszkańców.

    Chciałbym zapytać pana ministra: Czy rząd dostrzega fakt, że wspomniana reorganizacja w niczym nie obniży liczby tzw. niedojazdów zespołów ratowniczych w wymaganym czasie, a jedynie uśredni na terenie całego województwa odsetek przypadków przekroczeń czasu dojazdu, czyli, innymi słowy, może jedynie poprawić dostępność tego rodzaju usług medycznych w jednych rejonach kosztem innych obszarów?

    Proszę również powiedzieć, czy resort wobec tak skandalicznej sytuacji w zakresie ratownictwa medycznego w Małopolsce rozważa wygospodarowanie dodatkowych zespołów ratowniczych, oddając jednocześnie zabrane karetki w miejsca pierwotnego stacjonowania. Dziękuję bardzo.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Panie Pośle! Jeżeli chodzi o Małopolskę, to już od dłuższego czasu spotykamy się w ramach pytań bieżących, ponieważ wojewoda Miller akurat dostosowuje stan tam istniejący do zaleceń, które de facto będą obowiązywać w całej Polsce, czyli np. zmienia lokalizacje dyspozytorni. W Małopolsce będą dwie. Zmienia również obszary, które będą obszarami kontraktowanymi dla dyspozytorni. Będą one również miały pewną łatwość, jeżeli chodzi o zarządzanie karetkami, czyli pod jedną dyspozytornię będą podlegały większy obszar i większa liczba karetek.

    Natomiast jeżeli chodzi o Andrychów i w ogóle powiat krakowski, to przeprowadzając analizę, trzeba też uwzględnić to, że tylko 48% wszystkich wyjazdów, jakie te karetki odbywały, było związane ze stanami nagłymi. Tak więc z tego powodu te karetki zostały przesunięte w inne miejsca. Chodzi o to, żeby skrócić czas dojazdów związanych właśnie ze stanami nagłymi. Zdarzały się tu przekroczenia czasu dojazdu, zresztą w takich przypadkach stosuje się całą procedurę, dokonuje badania, tak aby wyjaśnić, dlaczego te przekroczenia miały miejsce, np. w województwie małopolskim. Należy jednak podkreślić, że przekroczenia, o których była mowa, również publicznie, w radiu i gazetach, są przekroczeniami czasu maksymalnego, przy czym tłumaczyliśmy to również, wysłaliśmy do prokuratury pismo, że nie wszystkie te przypadki, jeżeli chodzi o czasy dojazdu, tutaj się liczą. Ustawa mówi o trzecim kwartylu maksymalnego czasu dojazdu. Wobec tego część takich przypadków, jeżeli chodzi o maksymalny czas dojazdu, nie powinna być brana pod uwagę. Być może sam sposób liczenia wiele może tu wyjaśnić i po zakończeniu tej całej sprawy okaże się, że opóźnionych karetek było znacznie mniej. Prawda jest jednak taka, że karetki dojeżdżają na miejsce po czasie określonym w ustawie.

    Natomiast dla Ministerstwa Zdrowia ważne jest, aby dojazdy były równomiernie zabezpieczone w całym województwie. Wojewoda Miller przekazał do ministerstwa stosowny aneks. W tym aneksie również jest mowa o zwiększeniu liczby karetek i przekształcaniu ich zespołów. Ostatni taki aneks został przygotowany w 2013 r. W roku 2014 dzieje się właśnie to, o czym pan wspomniał. Przypomnę tylko, że w 2011 r. w województwie małopolskim na ratownictwo przeznaczono 133 mln. Prognoza, bo nie zostało to jeszcze wpisane do budżetu, jest taka, że w 2015 r. na ratownictwo zostanie przeznaczone 141 mln. Tak więc wiemy, że jeżeli chodzi o Małopolskę, dyspozytornie i podmioty, które działają w tym zakresie, są bardzo dobrze zaopatrzone pod względem informatycznym. Na podstawie ich danych elektronicznych widzimy, że trzeba zmienić miejsca stacjonowania niektórych karetek ze względu na możliwość ich jak najlepszego wykorzystania. Andrychów jest właśnie takim miejscem, z którego karetka powinna być przesunięta do innego regionu.

    Oczywiście będziemy analizować to, co się stanie po wprowadzeniu tych zmian. W poniedziałek brałem udział w spotkaniu z wojewodami i omówiliśmy harmonogram dotyczący kolejnych spotkań w sprawie ratownictwa i wpływu zmian, jakie zachodzą nie tylko w Małopolsce, ale również w innych województwach. Dziękuję.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Polak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę, że przesunięcie zespołów ratowniczych z miejsc o niższym odsetku tzw. niedojazdów w miejsca o znacznym ich odsetku stanowi tylko równoważenie tego zjawiska na terenie województwa, a nie działania zmierzające do jego likwidacji, co powinno być nadrzędnym celem pana wojewody. Proszę zatem powiedzieć, czy resort zdrowia wobec takich niepokojących sygnałów i faktów rozważa przeprowadzenie w ramach przysługujących mu uprawnień w najbliższym czasie kontroli w zakresie ratownictwa medycznego w Małopolsce, czego my stanowczo się domagamy.

    Pytanie ma jeszcze pan poseł Krzysztof Szczerski.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krzysztof Szczerski:

    Panie ministrze, mówił pan także o zmianie struktury zespołów karetek. Tego właśnie dotyczy nasze kolejne pytanie. Dlaczego uważa pan za zasadną likwidację karetek specjalistycznych i wprowadzenie na ich miejsce karetek ratownictwa ogólnego? Oznacza to przecież, że w większości karetek w Małopolsce jeżdżą już dzisiaj nie lekarze, tylko ratownicy medyczni. Czy taka zmiana struktury jest akceptowana także przez Ministerstwo Zdrowia?


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Rzemek:

    Dziękuję.

    Jeżeli chodzi o strukturę, w ustawie, nad którą obecnie procedujemy, mówimy o stosunku liczby karetek z zespołami specjalistycznymi do liczby karetek z zespołami podstawowymi. Stosunek ma być następujący: minimalnie 30 do 70, czyli minimalnie 30% karetek w województwie ma być oznaczone jako S, a 70% - jako P. Oczywiście jeżeli więcej będzie karetek z zespołami typu S, to będzie to działało na korzyść województwa. Dzieje się tak z różnych powodów. Często jest tak, że brak jest lekarzy. Przypomnę, że - akurat nie w Małopolsce - bywało, iż stosunek wynosił 50 do 50. Tak więc, jeżeli chodzi o te wskaźniki, to jako Ministerstwo Zdrowia ustaliliśmy stosunek 30 do 70, jest to minimum, które województwa powinny zachować. Na razie wszędzie, w każdym województwie jest więcej i nie widzimy już takiej tendencji jak w latach poprzednich, jeśli chodzi o tak dużą zamianę.

    Jeżeli natomiast chodzi o wyrównanie czasu dojazdów i przesuwanie karetek, to po pierwsze minister zdrowia wydaje de facto zgodę w aneksie planu wojewody, analizując te dane, czyli liczbę wyjazdów, liczbę wyjazdów nagłych oraz czas dotarcia. Jeżeli po tych zmianach, jakie teraz się dokonują, zaobserwowalibyśmy jakieś zagrożenie, to oczywiście sami zwrócimy się do wojewody, żeby to jeszcze przeorganizował. Natomiast nie wybieramy się tam na kontrolę, ponieważ mamy monitoring bieżący. Co miesiąc mamy informacje odnośnie do czasu dojazdów. Jak panowie wiedzą, w tej chwili system elektroniczny bardzo łatwo pozwala na przekazanie nam danych, żebyśmy mogli je zanalizować.

    Tak jak mówiłem, będziemy to analizować. Mamy mieć kolejne cykliczne spotkanie z wszystkimi wojewodami na temat ratownictwa i będziemy poruszać tę kwestię. Jeżeli będą problemy z dojazdami po tych zmianach, to na pewno zwrócimy uwagę, żeby znowu wojewoda aneksował tak, aby polepszyć opiekę, w szczególności czas dotarcia do chorych, którzy potrzebują pomocy. Dziękuję.



Marek Łatas, Marek Polak, Krzysztof Szczerski, Beata Szydło - pytanie z 29 maja 2014 r.


12 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Małgorzata Sadurska, Krzysztof Szczerski - konferencja z 18 lutego 2015 r.
Konferencja prasowa - Wniosek PiS o wstrzymanie prac nad tzw. konwencją antyprzemocową PiS -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Szczerski - Wystąpienie z dnia 20 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Szczerski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Krzysztof Szczerski - 10 kwietnia 2015 r.
Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Szczerski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy